Mięso mielone wycofane ze sklepów. Wykryto w nim salmonellę
GIS poinformował o wycofaniu ze sprzedaży mięsa mielonego, które było dostępne w Lidlu. „Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej” – ostrzega GIS.
Salmonella w mięsie mielonym
Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła salomenellę w 1 z 5 próbek mięsa mielonego „Rzeźnik” produkowanego przez Zakłady Przemysłu Mięsnego Biernacki. Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega klientów przed spożywaniem tego produktu.
„Produkt jest przeznaczony do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy” – ostrzega w komunikacie GIS.
Jakiego dokładnie produktu dotyczy ostrzeżenie? Sprawdź, czy przypadkiem go nie kupiłaś:
- nazwa produktu: RZEŹNIK CODZIENNA DOSTAWA Mięso mielone wołowe 400G;
- numer partii: 00814922;
- termin przydatności do spożycia: 02.03.2022;
- producent: Zakłady Przemysłu Mięsnego Biernacki Sp. z o.o. Golina, ul. Dworcowa 47D, 63-200 Jarocin, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 30063801 WE;
- wyprodukowano dla: Lidl sp. z o.o. sp. k. ul. Poznańska 48 Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne.
Kupiłaś ten produkt? Sprawdź, co zrobić
„Lidl sp. z o. o. sp. k. zdecydował o wstrzymaniu sprzedaży przedmiotowej partii. Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania partii z obrotu” – informuje GIS i podaje zalecenia dla konsumentów, którzy kupili już mięso mielone „Rzeźnik”.
Jak podkreśla, nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. GIS dodaje, że w przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu mięsa, należy skontaktować się z lekarzem.
Salmonelloza – objawy
Szacuje się, że pierwsze objawy zatrucia salmonellą mogą wystąpić już po ośmiu godzinach od spożycia zanieczyszczonego jedzenia lub wody.
Do takich objawów zalicza się:
Bakterie S. Typhi i S. Paratyphi przyjmują na ogół postać nieżytu żołądkowo-jelitowego. Po dostaniu się do organizmu bakterie wędrują do nabłonka jelitowego, gdzie powodują jego stan zapalny. Osoby z obniżoną odpornością narażone są na dalsze konsekwencje w postaci zakażenia ogólnoustrojowego. W takim momencie może dojść do:
- zapalenia nerek
- zapalenia wsierdzia
- zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- zapalenie płuc,
- zapalenie kości i stawów,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
W najcięższych przypadkach może pojawić się sepsa z niewydolnością wielonarządową.
Zobacz także
Nie tylko mięso, podroby czy jajka. Dietetyczki wyjaśniają, jaka dieta zwiększy wskaźnik ferrytyny w organizmie
Ryzyko zachorowania na endometriozę wzrasta dwukrotnie u kobiet jedzących czerwone mięso – wynika z badań
Tanie mięso zaburza równowagę w jelitach. Fragment książki „Happy food green. O roślinnej diecie i szczęśliwym życiu” Niklasa Ekstedta i Henrika Ennarta
Polecamy
Grypa żołądkowa to chyba najmniejszy problem. Oto jakimi chorobami może skończyć się nieumiejętne korzystanie z toalety publicznej
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Wrzód miękki – możesz z nim wrócić po… współżyciu w tropikach
Dlaczego warto, a przede wszystkim jak mądrze ograniczać mięso? Tłumaczy dietetyczka Agata Lewandowska
się ten artykuł?