Przejdź do treści

Mokre opatrunki w walce z AZS u dzieci. Dlaczego warto je stosować? Wyjaśnia alergolożka

Matka trzyma na rękach niemowlę
Mokre opatrunki w walce z AZS u dzieci. Dlaczego warto je stosować? Wyjaśnia alergolożka/ Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zmiany skórne, suchość, wysypka i świąd mogą pojawić się u niemowlaków już od 3. miesiąca życia. AZS nie jest uleczalne, jednak istnieją sposoby na walkę z jego objawami. Jedną z nich jest Wet Wrap Therapy. Na czym polega? Wyjaśnia alergolożka Joanna Jamroz-Brzeska.

AZS  u niemowlaków

Atopowe zapalenie skóry u dzieci może pojawić się już w pierwszych miesiącach ich życia. AZS u niemowlaków objawia się silnym wysuszeniem skóry, miejscowymi wysypkami, świądem i zaczerwienieniem, które występuje w głównej mierze na policzkach, głowie i czole dziecka. Z czasem objawy powinny złagodnieć, jednak u niektórych przeradzają się w schorzenie przewlekłe. Leczenie ma na celu redukcję świądu i co za tym idzie powstawania ran. Jakie metody pomogą? Coraz więcej mówi się o stosowaniu mokrych okładów na skórę.

Mokre opatrunki są jedną z głównych terapii do stosowania w AZS, w zakresie leczenia objawowego oraz walki z uporczywym świądem

– pisze Joanna Jamroz-Brzeska na swoim profilu na Instagramie.

Wet Wrap Therapy – co to jest?

Metoda, o której pisze alergolożka, nazywana jest „Wet Wrap Therapy” i polega na stosowaniu mokrych okładów na skórę z objawami AZS. Dzięki parowaniu wody z opatrunków, stymulowane są zakończenia włókien nerwowych, które odpowiadają za uczucie zimna, przez co zmniejsza się uczucie świądu. W wyniku stosowania mokrych opatrunków redukuje się także rumień oraz stan zapalny skóry.

Na świecie Wet Wrap Therapy z powodzeniem stosuje się już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W Polsce ta metoda dopiero wchodzi do kanonu leczenia objawowego AZS.

Ze względu na dużą skuteczność, szczególnie w aspekcie redukcji świądu i dobre tolerowanie terapii przez najmłodszych pacjentów, metoda zyskuje na popularności

– wyjaśnia alergolożka.

Terapia ta rekomendowana jest przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Polskie Towarzystwo Dermatologiczne.

Życie z Atopowym Zapaleniem Skóry

Jak działają mokre opatrunki?

Specjalistka zaznacza, że w zależności od nasilenia i umiejscowienia zmian atopowych, mokre opatrunki można stosować zarówno na większych partiach ciała jak i miejscowo.

Korzystny efekt i skuteczność stosowania mokrego opatrunku opiera się głównie na trzech zjawiskach:

✔ Parowania

✔ Nawadniania

✔ Ochrony

Poprzez obniżenie przeznaskórkowej utraty wody (TEWL), zwiększenie nawilżenia naskórka i zwiększenie wydzielania ciałek lamelarnych, dochodzi do odbudowy powłoki lipidów międzykomórkowych warstwy rogowej oraz przywrócenia funkcji uszkodzonej bariery naskórkowej.

Mokre opatrunki, tworząc barierę mechaniczną, chronią skórę przed drapaniem, dodatkowo wywierają efekt przeciwzapalny, przeciwświądowy, chłodzący i mogą przyczynić się istotnie do zmniejszania ilości stosowanych miejscowych glikokortykosteroidów (mGKS)

– wyjaśnia ekspertka.

Co może zaostrzać AZS? Mamy odpowiedź eksperta

Mama Alergolog

Lekarka Joanna Jamroz-Brzeska, znana w mediach społecznościowych jako Mama Alergolog, obecnie jest w trakcie specjalizacji z alergologii. Jej konto na Instagramie, na którym chętnie dzieli się wiedzą medyczną, obserwuje prawie 10 tys. internautów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Joanna Jamroz-Brzeska (@mama_alergolog)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.