Przejdź do treści

Nadczynność przytarczyc – przyczyny, objawy, leczenie

Nadczynność przytarczyc - przyczyny, objawy, leczenie Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Nadczynność przytarczyc to stan, któremu towarzyszy zbyt wysoki poziom parathormonu PTH. Hormon ten odpowiada za regulowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej. Nadczynności przytarczyc towarzyszy zbyt wysoki poziom wapnia we krwi, z jednoczesnym osłabieniem struktury kości. W przypadku nadczynności przytarczyc objawy to przede wszystkim osłabienie, bóle mięśniowe, bóle głowy, problemy z koncentracją oraz kamica nerkowa. Badanie przytarczyc polega na oznaczeniu poziomu PTH i wapnia we krwi oraz badania obrazowe. Leczenie nadczynności przytarczyc polega na operacyjnym usunięciu guza lub całych przytarczyc, a także farmakoterapii.

Czym jest nadczynność przytarczyc?

Przytarczyce to niewielkie gruczoły wydzielania wewnętrznego, które zlokalizowane są w okolicy tarczycy. Zazwyczaj występują cztery przytarczyce – dwa gruczoły zlokalizowane są na górnych biegunach tarczycy, a dwa – na dolnych. U niektórych osób występuje inna liczba przytarczyc. Przytarczyce syntetyzują parathormon, czyli hormon odpowiedzialny za regulowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej. Pod wpływem działania tego hormonu dochodzi do wzrostu poziomu wapnia we krwi z jednoczesnym zwiększeniem wydalania fosforanów z organizmu.

Nadczynność przytarczyc to stan, w którym dochodzi do zwiększenia poziomu parathormonu we krwi. Zaburzenie to może mieć postać:

  • pierwotnej nadczynności przytarczyc, gdy gruczoły syntetyzują zbyt duże ilości parathormonu,
  • wtórnej nadczynności przytarczyc, w przebiegu której nadmierne pobudzenie przytarczyc do syntetyzowania parathormonu wynika z hipokalcemii, czyli zbyt niskiego poziomu wapnia we krwi.

Przyczyny nadczynności przytarczyc

W przypadku pierwotnej nadczynności przytarczyc wzrost wydzielania hormonu spowodowany jest obecnością gruczolaka. Rzadziej dochodzi do występowania licznych gruczolaków przytarczyc; z kolei obecność raka przytarczyc jest najrzadszą przyczyną pierwotnej nadczynności gruczołu. Bardzo rzadko nadczynność przytarczyc jest uwarunkowana genetycznie i wówczas występuje jako jedno z zaburzeń w przebiegu zespołów mnogich nowotworów układu wydzielania wewnętrznego (MEN1 lub MEN2A). Podsumowując – w przebiegu pierwotnej nadczynności przytarczyc występują takie nieprawidłowości w obrębie gruczołów, które prowadzą do nadmiernego wydzielania parathormonu.

Wtórna nadczynność przytarczyc, określana także jako drugorzędowa nadczynność przytarczyc to schorzenie rozwijające się w efekcie zbyt niskiego poziomu wapnia we krwi. Gdy pojawia się hipokalcemia, wówczas stanowi to sygnał dla przytarczyc, aby wydzielać zwiększone ilości PTH. Przyczyny wtórnej nadczynności tarczycy to:

  • przewlekła niewydolność nerek,
  • ostra niewydolność nerek,
  • kwasice cewkowe prowadzące do nadmiernego wydalania wapnia z moczem,
  • ostre zapalenie trzustki,
  • niedobór witaminy D,
  • upośledzone wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego,
  • zbyt niska podaż wapnia wraz z dietą.

Trzeciorzędowa nadczynność przytarczyc rozwija się u osób z wtórną nadczynnością przytarczyc, która nie jest leczona  w prawidłowy sposób. Wówczas dochodzi do długotrwałej stymulacji komórek przytarczyc do syntetyzowania PTH, a sygnałem do wydzielania hormonu jest zbyt niski poziom wapnia. W konsekwencji długotrwałej syntezy PTH ostatecznie pojawia się hiperkalcemia, czyli utrzymuje się zbyt wysoki poziom wapnia we krwi – a odbywa się to kosztem zubożenia tkanki kostnej w wapń.

Wydaje ci się, że masz problemy z tarczycą? Przestań się domyślać. Aleksandra Rodziewicz mówi, jak to sprawdzić

Objawy nadczynności przytarczyc

W przebiegu nadczynności przytarczyc stwierdzany jest podwyższony parathormon. Objawy nadczynności nie wynikają jednak bezpośrednio z nieprawidłowego poziomu PTH, a zmian w poziomie wapnia we krwi. Gdy rozwija się pierwotna nadczynność przytarczyc, objawy są konsekwencją zbyt wysokiego poziomu wapnia we krwi. Pojawiają się wówczas takie objawy jak:

  • osłabienie organizmu,
  • objawy skórne: świąd skóry,
  • objawy psychiczne: depresja, apatia,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • spadek apetytu,
  • bóle brzucha,
  • kamica nerkowa,
  • kamica dróg żółciowych,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • złamania kości.

W przypadku wtórnej nadczynności przytarczyc objawy wynikają ze zbyt niskiego poziomu wapnia we krwi. Pojawia się tężyczka, charakteryzująca się silnymi skurczami mięśni dłoni, przedramion i ramion, twarzy, klatki piersiowej oraz kończyn dolnych. Ponadto pojawia się światłowstręt, zaburzenia widzenia, bóle brzucha, migreny.

Hormonami tarczycy nie da się wyleczyć otyłości

Nadczynność przytarczyc – badania laboratoryjne i obrazowe

Gdy podejrzewana jest nadczynność przytarczyc, diagnostyka obejmuje oznaczenie poziomu wapnia we krwi, a także poziomu parathormonu. Oznaczając poziom wapnia należy jednocześnie oznaczyć poziom białka, gdyż całkowite stężenie wapnia zależy od poziomu białka. Ponadto konieczne może być oznaczenie wydalania wapnia w dobowej zbiórce moczu. Wskazane może być ponadto obrazowe badanie przytarczyc – USG, scyntygrafii czy rezonansu magnetycznego przytarczyc, a także RTG kości.

Pierwotna i wtórna nadczynność przytarczyc – leczenie

W przebiegu pierwotnej nadczynności przytarczyc spowodowanej przez gruczolaka lub guza złośliwego przytarczyc, wskazane jest leczenie operacyjne. Po usunięciu przytarczyc, czyli po paratyroidektomii może dojść do rozwoju poważnej hipokalcemii i rozwoju zespołu głodnych kości. Farmakoterapia obejmuje stosowanie witaminy D, bisfonianów hamujących resorpcję kości oraz kalcymimetyków zwiększających wrażliwość receptorów na wapń.

słoik z orzechami włoskimi

Leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc polega przede wszystkim na zdiagnozowaniu i terapii choroby podstawowej. W przebiegu tężyczki wskazane jest doraźne stosowanie dożylnie chlorku wapnia lub glukunolaktobionianu wapnia. W przebiegu hipokalcemii przewlekłej zalecane jest doustne stosowanie węglanu wapnia lub octanu wapnia.

 

 

Bibliografia:

  1. Kozłowska E., Ciepiela O., Zespół głodnych kości: biochemiczne i kliniczne czynniki ryzyka, Journal of Laboratory Diagnostics, 2019, 55 (1)
  2. Nowicki M., Diagnostyka i leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc, Forum Nefrologiczne, 2009, tom 2, nr 4.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Suchość w ustach, krwawiące dziąsła, ruszający się ząb? Zbadaj swoją tarczycę!

Nadczynność tarczycy – objawy psychiczne, depresja, nerwowość

Choroba Hashimoto a zmiany na twarzy – pierwsze symptomy choroby

Zapalenie tarczycy – objawy, podłoże choroby, leczenie

Po co kobiecie testosteron?

Czy dietą można wyleczyć chorobę Hashimoto?

Czy dietą można wyleczyć chorobę Hashimoto?

kobieta obejmująca się ramionami na tle miasta

Problemy hormonalne. Ginekolog mówi, jakie są oznaki tego, że twoje hormony szaleją

Budzisz się zlana potem? Oto 8 możliwych przyczyn

Jodek potasu – cenna profilaktyka czy niebezpieczna praktyka? Rozwiewamy wątpliwości

Nadczynność tarczycy a wole tarczycy – przyczyny i leczenie tyreotoksykozy

W tężni solankowej zadbasz o swoje zdrowie? Poznaj jej niezwykłe właściwości i zastosowanie

romantyczna kolacja nad morzem

7 naturalnych sposobów na podniesienie poziomu testosteronu u mężczyzny. Skorzystacie na tym oboje!

Kobieta patrzy w obiektyw

Kortyzol – norma i badanie. Jak obniżyć poziom kortyzolu?

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Nowe rozporządzenie, więcej badań na tarczycę. „Jest jednak pewien warunek” zauważa Aleksandra Miszkiewicz

Kamila Bogucka i Lidia Wójcik, "Ogarnij Hashimoto”/ Archiwum prywatne

„Hashimoto pojawia się po coś. To sygnał ciała, że nie jesteśmy dla siebie numerem jeden” – uważają Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto”

Dzieci w szkole

W szkołach będą dystrybuować jodek potasu? „Będą mieli 6 godzin od ogłoszenia alarmu”

17 hydroksyprogesteron – funkcje, badanie, normy i cena. Jakie są objawy podwyższonego i obniżonego poziomu?

Dwie osoby siedzą na kanapie i rozmawiają

Zidentyfikowano hormon, który może poprawić funkcje poznawcze u osób z zespołem Downa

Mudry – 10 układów dłoni, dzięki którym poprawisz swoje zdrowie fizyczne i psychiczne 

Agresja, złość, impulsywność… Czy to wina choroby? Autorki „Ogarnij Hashimoto” proponują szybki test

Dr Dorota Wakuła / fot. Infemini Med Home

„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

Choroba Hashimoto a inne schorzenia / pexels

Choroba Hashimoto a inne schorzenia. „Pacjenci często cierpią też z powodu insulinooporności, zaburzeń lipidowych, zespołu policystycznych jajników czy atopowego zapalenia skóry”

Układ dokrewny – funkcje i budowa. Jakie hormony są najważniejsze?