3 min.
Neomycyna – czym jest, jak działa i w jakich przypadkach należy ją stosować?

Neomycyna — czym jest, jak działa ta substancja i w jakich przypadkach należy ją stosować?
Neomycyna to substancja, która jest niezwykle korzystna przy leczeniu antybakteryjnym. Często jednak jej nazwa nic nam nie mówi. Czym jest neomycyna, jak działa oraz w jakich przypadkach powinniśmy ją stosować?
Spis treści
Neomycyna – czym jest?
Neomycyna to antybiotyk z grupy aminoglikozydów. Stosowany jest w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancją czynną jest neomycyna, która wykorzystywana jest również w innych medykamentach (tych, mających na celu zwalczanie zakażeń). Neomycyna dostępna jest w postaci tabletek, aerozolu i maści. Działanie neomycyny polega na hamowaniu syntezy białek i wiązaniu się ze strukturami bakteryjnymi – zapobiega również rozwojowi rybosomów bakteryjnych. Wchłania się ona w największej ilości z przewodu pokarmowego. Wchłonięta substancja jest wydalana w moczu a jej niewchłonięta część razem z kałem. Neomycyna wydawana jest w aptekach jedynie na receptę.
Neomycyna – zastosowanie
Neomycynę stosuje się w okulistyce przy ostrym i przewlekłym zapaleniu spojówek. Substancja znajduje również użycie przy stanie zapalnym powiek lub przy owrzodzeniu rogówki. Często stosowana jest także przy różnego rodzaju powikłaniach chorób skórnych spowodowanych alergiami. Kolejnym wskazaniem na użycie leku jest zapalenie skóry wywołane gronkowcem, jak i odmrożenia czy odparzenia. Neomycynę wykorzystują lekarze przed zabiegami chirurgicznymi w celu oczyszczenia przewodu pokarmowego w obrębie jelit.
Neomycyna – przeciwwskazania i skutki uboczne
Neomycyna to substancja, która znajduje zastosowanie przy leczeniu dolegliwości o podłożu bakteryjnym i robi to w sposób skuteczny. Czasami jednak nie powinno się jej stosować – szczególnie podczas chorób nerek. Neomycyna może toksycznie wpływać na pracę nerek, gdy przyjmowana jest w postaci tabletek. Kolejnym wskazaniem do rezygnacji z leku jest jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. Neomycyna powoduje wiele nadwrażliwości, przez co nawet mała nietolerancja na dany składnik leku jest przeciwwskazaniem.
UWAGA: W razie zaobserwowania skutków ubocznych należy skonsultować się z lekarzem.
Neomycyna nie może być stosowana dłużej niż 10 dni – takie działanie może spowodować dodatkowe zakażenia grzybicze lub bakteryjne. Jeśli używamy neomycyny miejscowo w postaci maści, należy ograniczyć do minimum powierzchnię, na którą nanosimy ten antybiotyk. Nie powinniśmy używać go również na uszkodzonych tkankach oraz gdy jesteśmy w ciąży. Teoretycznie, może być stosowana w takim przypadku, ale jedynie w sytuacji, gdy korzyści z zastosowania leku będą większe niż ryzyko uszkodzenia płodu (decyzję taką musi podjąć lekarz, znając dokładnie przebieg choroby oraz stan pacjentki). Kobiety karmiące to kolejna grupa osób, którym neomycyna nie jest zalecana — szczególnie jeśli ma być przyjmowana w postaci tabletek. Również osoby starsze przyjmujące tę substancję powinny pozostawać pod szczególnym nadzorem i być monitorowane w kontekście wystąpienia skutków ubocznych (często występującymi są: biegunka oraz osłabienie).
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023