4 min.
Neuropatia cukrzycowa jako powikłanie cukrzycy. Objawy i leczenie

Fot. biker3 / stock.adobe.com
Neuropatia cukrzycowa to przewlekłe powikłanie cukrzycy, które dotyczy układu nerwowego. W wyniku podwyższonego stężenia glukozy we krwi dochodzi do uszkodzenia nerwów. Pierwszymi charakterystycznymi objawami są drętwienie i mrowienie w dłoniach. Leczenie schorzenia polega na łagodzeniu dolegliwości.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą związaną z nieprawidłowym stężeniem poziomu glukozy we krwi, która wynika z zaburzonego działania lub wydzielania insuliny. Wieloletnie schorzenie prowadzi do groźnych powikłań, które mogą dotyczyć wszystkich narządów organizmu. Jednym z nich jest neuropatia cukrzycowa, która powstaje w wyniku uszkodzenia włókien nerwowych.
Co to jest neuropatia?
Neuropatia cukrzycowa jest chorobą nerwów obwodowych, które przewodzą informacje czuciowe i ruchowe między mózgiem a różnymi częściami organizmu. Zwykle używa się określenia polineuropatia cukrzycowa, ponieważ dochodzi do jednoczesnego uszkodzenia kilku nerwów. Jest to najczęstsze powikłanie cukrzycy typu I i II.
Neuropatia może obejmować różne typy nerwów:
- czuciowe – znajdujące się w skórze i mięśniach, odpowiadające za czucie temperatury, dotyku, bólu,
- ruchowe – umożliwiające ruch mięśni,
- autonomiczne – odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
Ze względu na rodzaj uszkodzonego nerwu, wyróżnia się neuropatię czuciową, ruchową oraz autonomiczną (dochodzi do zajęcia np. układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego czy moczowo-płciowego). Jak już wspomniano – jeżeli proces patologiczny obejmuje kilka różnych nerwów, określa się go mianem polineuropatii cukrzycowej. Najczęściej występującym typem jest polineuropatia obwodowa (czuciowo-ruchowa).
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Przyczyny neuropatii
Przyczyną neuropatii cukrzycowej jest nieprawidłowo leczona cukrzyca. Z powodu stale utrzymującego się zwiększonego stężenia glukozy we krwi dochodzi do uszkodzenia włókien nerwowych lub zaniku osłonek mielinowych (demielinizacji), które otaczają komórki nerwowe i przyspieszają przewodzenie impulsów elektrycznych między mózgiem a narządami. Powyższe procesy chorobowe doprowadzają do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu nerwów obwodowych.
Do czynników ryzyka, które predysponują do pojawienia się neuropatii i polineuropatii, należą:
- nieprawidłowo prowadzona cukrzyca,
- palenie tytoniu i spożywanie alkoholu,
- otyłość,
- podwyższony poziom cholesterolu we krwi,
- nadciśnienie tętnicze,
- podeszły wiek,
- płeć męska.
Objawy neuropatii i polineuropatii cukrzycowej
Objawy neuropatii cukrzycowej zależą od jej typu. W przypadku procesu patologicznego, który obejmuje nerwy czuciowe, pojawiają się:
- silne mrowienie w stopach (mrowienie skarpetkowe) lub dłoniach (mrowienie rękawiczkowe),
- długotrwałe bóle mięśni kończyn górnych i dolnych,
- zaburzenie odczuwania bólu.
Zaburzenie czucia w przebiegu neuropatii cukrzycowej jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ osoba chora często nie zauważa, że doszło do skaleczenia, co jest przyczyną zainfekowania rany. Natomiast do objawów neuropatii ruchowej zalicza się osłabienie i niedowłady mięśni, kurcze mięśniowe, zanik mięśni.
Jeżeli zaburzenie funkcjonowania nerwów w przebiegu cukrzycy obejmuje narządy wewnętrzne, pojawiają się dolegliwości związane z konkretnym układem:
- układ pokarmowy – zaburzenia połykania, szybkie odczuwanie sytości, nudności, jadłowstręt, problemy z trawieniem,
- układ sercowo-naczyniowy – przyspieszenie akcji serca i jego stałe bicie, niezależnie od podejmowanej aktywności, brak odczuwania bólu w czasie zawału,
- układ moczowo-płciowy – brak odczuwania wypełnienia pęcherza, nietrzymanie moczu, zaburzenia erekcji.
Objawy polineuropatii cukrzycowej obwodowej dotyczą głównie stóp i dłoni. Do najczęściej występujących dolegliwości zalicza się:
- brak czucia dotyku, bólu, temperatury, wibracji,
- mrowienie, drętwienie, kłucie, pieczenie dłoni i stóp,
- kurcze mięśni kończyn dolnych,
- odczuwanie piekącego i przeszywającego bólu (zaawansowana postać),
- osłabienie siły mięśni,
- owrzodzenia skóry.
Zobacz także
Leczenie neuropatii i polineuropatii cukrzycowej
Leczenie neuropatii cukrzycowej obejmuje terapię przyczynową i objawową. Priorytetem jest prawidłowe prowadzenie cukrzycy i wyrównanie stężenia glukozy we krwi poprzez dobranie odpowiedniej dawki insuliny i wprowadzenie odpowiedniej diety. Szczególnie ważna jest edukacja pacjenta w zakresie choroby podstawowej i konieczności prowadzenia zdrowego trybu życia. Nie da się wyleczyć neuropatii. Można jednak zapobiec jej postępowi.
Terapia objawowa obejmuje przede wszystkim leczenie uporczywych dolegliwości bólowych. Leczenie bólu w neuropatii cukrzycowej polega na stosowaniu środków przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych oraz przeciwdrgawkowych. Skuteczne są także zabiegi fizjoterapeutyczne i masaż.
Wsparciem terapii jest alternatywne i naturalne leczenie neuropatii cukrzycowej. Szczególnie polecana jest akupunktura, okłady z olejków eterycznych i ziołolecznictwo (nasiona gorczycy, morwa biała, melisa, korzeń lukrecji, chrzan).
Najnowsze w naszym serwisie

29.03.2023
Witamina A – na odporność, dobry wzrok i piękne ciało. Gdzie jej szukać, jak suplementować

29.03.2023
Pankreatyna – co to jest i jak działa? Kto może a kto powinien stosować pankreatynę?

29.03.2023
Czy granulocytopenia jest niebezpieczna i czym grozi niski poziom granulocytów?

29.03.2023
Hydrokolonoterapia – duże ryzyko i nikłe korzyści. Przytaczamy fakty, obalamy mity!
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023