Przejdź do treści

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – dowiedz się więcej, jak możesz się chronić

kobieta je chińszczyznę przed komputerem
źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stłuszczenie wątroby nie jest już przede wszystkim chorobą alkoholików. Została zdiagnozowana już u 6 mln Polaków, a w Europie choruje na nią co piąta osoba. Nieleczona może prowadzić do marskości, a nawet raka wątroby. Co zrobić, by się jej ustrzec i jak dbać o siebie, gdy choroba zostanie zdiagnozowana?

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFDL) to szerokie spektrum choroby wynikające z nadmiernego zbierania się tłuszczu w wątrobie. To schorzenie zdiagnozować można już u dzieci w wieku 8 lat, jeśli od najmłodszych lata miały problem z nadwagę.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby: przyczyny

Jako główne przyczyny niealkoholowego stłuszczenia wątroby wyróżnia się:

  • nadwagę i otyłość,
  • cukrzycę, szczególnie cukrzycę typu drugiego,
  • zaburzenia gospodarki lipidowej ( np. może to wynikać z nieprawidłowej diety, siedzącego trybu życia, palenia papierosów),
  • zaburzenia hormonalne,
  • nadużywanie leków.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby: objawy

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby zwykle przebiega bezobjawowo, przez co ciężko stwierdzić, czy to schorzenie nas dotyczy, nie robiąc badań. Jednak w niektórych przypadkach mogą wystąpić takie objawy jak:

  • osłabienie,
  • zmęczenie,
  • złe samopoczucie,
  • powiększenie wątroby,
  • powiększenie śledziony,
  • przy dużym stłuszczeniu mogą występować bóle brzucha z prawej strony pod żebrami.

„Objawy NAFDL są zazwyczaj niezauważalne bądź mało charakterystyczne, takie jak ogólne złe samopoczucie, zaburzenia snu, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, brak apetytu” – wyjaśnia dr n. med. Jan Gietka z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie dla „Nauka w Polsce”.

Pokrojone buraki

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby: leczenie

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest chorobą trudną do leczenia, szczególnie gdy wynika ona z powodu innej choroby, z którą zmaga się organizm. Lekarze za podstawę leczenia uznają modyfikację stylu życia, w tym zmianę diety na zdrowszą (zaleca się spożywanie większej ilości warzyw, owoców,  produktów pełnoziarnistych) oraz regularne ćwiczenia fizyczne minimum 30 minut każdego dnia. Aby stan wątroby się  nie pogorszył, lekarz może zalecić szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu  A i B.  W przypadku cukrzycy typu drugiego korzysta się leczenia farmakologicznego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.