4 min.
Niedokrwistość hemolityczna – choroba zmierzająca do rozpadu krwinek. Przyczyny, objawy i leczenie anemii hemolitycznej

Fot. metamorworks / Adobe
Niedokrwistość hemolityczna jest chorobą krwi, której cechą charakterystyczną jest nieprawidłowy rozpad erytrocytów. Może mieć charakter nabyty lub wrodzony, a jej przyczyną są najczęściej wady w budowie krwinek i czynniki prowadzące do ich rozpadu w naczyniach. Leczenie niedokrwistości jest przyczynowe i objawowe.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Objawy anemii hemolitycznej są mało charakterystyczne. Chory ma tendencję do omdleń i zlewnych potów połączonych z kołataniem serca. W badaniu ultrasonograficznym widać powiększoną śledzionę. Rozpoznanie jest możliwe po szeregu badań diagnostycznych. Jakie badania należy wykonać?
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Niedokrwistość hemolityczna – przyczyny
Niedokrwistości hemolityczne, inaczej anemie hemolityczne, to grupa chorób o charakterze nabytym lub wrodzonym, których rozwój powoduje rozpad erytrocytów – czerwonych krwinek produkowanych przez szpik kostny i krążących we krwi. Przyczyną ich powstania jest szereg czynników, które podzielono na: wrodzone (powstałe na skutek pierwotnego uszkodzenia erytrocytów) oraz nabyte, które nie są efektem wad. Hemoliza nimi spowodowana może zachodzić wewnątrznaczyniowo lub zewnątrznaczyniowo. Za czynniki wrodzone uznaje się:
- defekty błony komórkowej krwinek, w tym wrodzoną sferocytozę i owalocytozę (zaburzenia struktury eryctrocytów), która prowadzi do zmiany kształtu erytrocytów;
- enzymopatie, czyli wrodzone niedobory enzymatyczne, takie jak: niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, niedobór kinazy pirogronianowej lub inne rzadkie niedobory enzymów;
- hemoglobinopatie: niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, methemoglobinemia;
- talasemie – ilościowe zaburzenia syntezy hemoglobiny.
Przyczyną niedokrwistości hemolitycznej mogą być także czynniki nabyte:
- immunologiczne, powstałe z autoimmunizacji, których skutkiem jest pojawienie się przeciwciał przeciwkrwinkowych typu zimnego i ciepłego na skutek innych chorób, np. białaczki lub tocznia rumieniowatego układowego, albo powstałe z alloimmunizacji, np. na skutek hemolitycznej reakcji poprzetoczeniowej;
- czynniki nieimmunologiczne lub urazowe, w tym: zakażenia, jad owadów, wady serca lub ciężkie oparzenia.
Wpływ na powstanie anemii hemolitycznej ma również hemoglobinuria, zarówno „marszowa”, jak i nocna napadowa (choroba charakteryzująca się patologicznym rozpadem erytrocytów).
Niedokrwistość hemolityczna – objawy
Przy anemii hemolitycznej objawem charakterystycznym jest tendencja do omdleń. Chory czuje się osłabiony, ma zlewne poty i kołatania serca. Może mieć też duszności, których skutkiem jest niemożność zaczerpnięcia powietrza. Klasycznym objawem są również bóle i zawroty głowy oraz problemy z koncentracją. U niektórych pacjentów pojawia się żółtaczka i typowa dla anemii bladość skóry oraz błon śluzowych.
Zażółcenie powłok skórnych jest spowodowane rozpadem erytrocytów i gromadzeniem się żelaza w poszczególnych narządach, dlatego u chorych z anemią śledziona i wątroba mogą być powiększone, co jest widoczne w badaniach obrazowych. Żółtaczką objawia się także niedokrwistość hemolityczna u noworodka. U kobiet ciężarnych anemia może zakłócić przebieg ciąży. W skrajnych przypadkach dochodzi do obumarcia płodu w łonie matki.
Zobacz także
Niedokrwistość hemolityczna – diagnostyka
U chorych z niedokrwistością hemolityczną wyniki krwi są decydujące, jeśli chodzi o dalsze leczenie. Są też podstawą do rozpoznania choroby. Kluczowym badaniem jest morfologia krwi obwodowej, gdzie stwierdza się obniżony poziom hemoglobiny i zwiększoną ilość retikulocytów, co jest jednoznaczne z odpowiedzią szpiku kostnego na postęp choroby. Wzrasta także stężenie bilirubiny i dehydrogenazy mleczanowej we krwi. W moczu chorego może pojawić się hemoglobina lub urobilinogen.
Rozpoznanie anemii hemolitycznej nie zawsze opiera się na badaniach laboratoryjnych. U niektórych pacjentów wymagana jest biopsja szpiku kostnego. Wynik cechujący się nadmiernym rozrostem linii erytropoetycznej predysponuje do niedokrwistości hemolitycznej.
Niedokrwistość hemolityczna – leczenie
U osób z anemią hemolityczną leczenie jest przyczynowe i objawowe. Pacjentom podaje się kwas foliowy, żeby uzupełnić niedobory. Jeśli istnieje taka konieczność, przetacza się preparaty krwiopochodne. Terapia odbywa się wtedy na oddziale szpitalnym. Rozwiązaniem, zwłaszcza gdy choroba ma agresywny przebieg, jest włączenie do leczenia glikokortykosteroidów hamujących aktywność układu odpornościowego.
Nieleczona niedokrwistość hemolityczna może prowadzić do szeregu powikłań, takich jak: zakrzepica żylna, owrzodzenia skóry, niedobór kwasu foliowego, kamica żółciowa lub przełom hemolityczny zagrażający życiu.
Najnowsze w naszym serwisie

07.02.2023
Tabletki dopochwowe – lek, probiotyk i środek antykoncepcyjny. Jak i kiedy je stosować?

07.02.2023
Węzły chłonne szyjne – co zrobić kiedy są powiększone? Jakie badania wykonać?

06.02.2023
Hemoroidy wewnętrzne – przyczyny i objawy. Jak wygląda diagnostyka i leczenie

06.02.2023
Skala ASA w kwalifikacji do zabiegu operacyjnego. Na co zwrócą uwagę anestezjolodzy?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023