Przejdź do treści

„Niemożliwe stało się możliwe”: 11-Olek wyleczony z białaczki! Zastosowano u niego nowatorską terapię CAR-T

Olek Biliński, terapia CAR-T
11-Olek wyleczony z białaczki! Zastosowano u niego nowatorką terapię CAR-T/ fot. Fundacja Dwa Świat
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

7 lat nieskutecznego leczenia i oto jest. Medyczny cud. W organizmie Olka nie ma śladu po ostrej nawrotowej białaczce limfoblastycznej – wcześniej opornej na wszelkie terapie. U chłopca zastosowano najnowocześniejszą metodę genową CAR-T, która uratowała małego pacjenta.

Terapia CAR-T: leczenie ostatniej szansy

W poniedziałek 6 lipca Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu ogłosiła niebywały sukces. Zastosowana u 11-letniego chłopca genowa terapia CAR-T przyniosła efekt i po siedmiu latach wycieńczających zmagań z ostrą białaczką limfoblastyczną Olek Biliński wrócił do zdrowia. Wcześniej otrzymał on wszelkie możliwe formy terapii (w tym chemioterapie, dwie transplantacje szpiku, nowoczesne leki ratunkowe), które nie były w stanie zwalczyć choroby – białaczka cały czas wracała.

Na szczęście w marcu chłopiec dostał ostatnią szansę – jako pierwsze dziecko w Polsce otrzymał najnowocześniejsze leczenie na świecie. Podano mu zmodyfikowane genetycznie w laboratorium w USA jego własne komórki układu immunologicznego: limfocyty T.

Na konferencji prasowej prof. Krzysztof Kałwak, hematolog z wrocławskiej kliniki, opowiadał:

„W 2019 roku większość lekarzy nie widziała już nadziei na uratowanie chłopca. My byliśmy jednak zdeterminowani i po uzyskaniu certyfikacji ośrodka wykonaliśmy leukaferezę u dziecka, uzyskując odpowiednią liczbę limfocytów T, które to zostały potem zmodyfikowane genetycznie w laboratorium w USA”.

kobieta w laboratorium

Prof. Krzysztof Kałwak: Niemożliwe stało się możliwe

Dlaczego podane limfocyty musiały być zmodyfikowane? Dzięki temu zostały niejako „wyposażone w narzędzia” do eliminowania komórek nowotworowych. Limfocyty T zostały przeszczepione Olkowi 3 marca 2020 roku.

„Po przeszczepie nie zaobserwowaliśmy żadnych istotnych powikłań immunologicznych ani neurologicznych i mogliśmy wypisać chłopca do domu jeszcze przed ogłoszeniem epidemii COVID-19. W pierwszych dwóch miesiącach po podaniu obserwowaliśmy zmniejszanie się choroby resztkowej, ale wciąż komórki białaczkowe były obecne. Teraz mamy wreszcie długo wyczekiwane „zero” z czułością do 10-5″ – wyjaśnił prof. Kałwak. I dodał: „Nie mamy stuprocentowej gwarancji, że efekt będzie trwały, jednak na razie ma niewykrywalną chorobę resztkową i po raz pierwszy od 7 lat dziecko, jego rodzice i my, lekarze możemy odetchnąć z ulgą: niemożliwe stało się możliwe”.

Hematolog przyznał też, że choć ostra białaczka limfoblastyczna jest chorobą nieprzewidywalną i nie zawsze uleczalną, większość dzieci zazwyczaj dobrze odpowiada na leczenie. Zresztą największe szanse na wyzdrowienie mają dzieci powyżej 2. roku życia i poniżej 10 lat. Niestety Olek nie miał tego szczęścia – choroba wciąż nawracała. Dla dzieci takich jak on terapia CAR-T, najbardziej zaawansowana i spersonalizowana technologia stosowana w leczeniu hematoonkologicznym, jest obecnie największą szansą.

„Dla około 15-20 dzieci rocznie nie mamy w tym momencie żadnych rozwiązań terapeutycznych, które dawałyby szansę na wyleczenie. Metoda CAR-T jest dla nich bez wątpienia nadzieją” – powiedziała prof. Bernarda Kazanowska, zastępca kierownika wrocławskiej kliniki.

Michał Błoch - DrHospice

Ostra białaczka limfoblastyczna – co to za choroba?

Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL – z ang. acute lymphoblastic leukemia) należy do chorób nowotworowych, w których dochodzi do wytwarzania znacznej ilości limfocytów o nieprawidłowej budowie. Krwinki te, obecne w szpiku kostnym i w węzłach chłonnych, z powodu uszkodzeń nie są zdolne spełniać swoich funkcji. Leczenie ostrej białaczki limfoblastycznej nie należy do łatwych i może zakończyć się niepowodzeniem.

Objawy ALL do złudzenia przypominają infekcję. Zazwyczaj pojawiają się:

  • gorączka,
  • ból stawów,
  • ogólne rozbicie.

Cechą charakterystyczną tej choroby jest bladość skóry związana z małą liczbą płytek krwi. Występują zlewne poty i nawracające choroby dróg oddechowych, które nie ustępują mimo leczenia. Dziecko łatwo się męczy, ma zaburzenia łaknienia i wybroczyny na skórze nieznanego pochodzenia.

W obrazie ultrasonograficznym (USG) jamy brzusznej śledziona może być powiększona. W stanach ostrych widoczne są objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia czy bóle głowy.

 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Węzły chłonne – fizjologiczna struktura, funkcje, anatomia

Młoda kobieta cierpiąca na czerwienicę leży z zamkniętymi oczami.

Czym objawia się czerwienica? Jak długo można z nią żyć?

Rak cewki moczowej daje różne objawy kobieta trzyma ręce na dole brzucha Hello Zdrowie

Rak pęcherza moczowego – jakich objawów nie należy bagatelizować?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Gruczolakorak, czyli nowotwór złośliwy tkanki nabłonkowej gruczołów

Marker Ca 125 w rozpoznawaniu raka jajnika. Czy podwyższony wynik to zawsze zła wiadomość?

Badania przesiewowe - kiedy się je wykonuje i dlaczego są ważne

Badania przesiewowe – profilaktyka poważnych chorób i skuteczna ochrona

Ból piersi – przyczyny, rodzaje, leczenie. Czy torbiele bolą?

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwór w ciągu kilku sekund

To prawdziwy przełom w diagnostyce raka! Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwory macicy w ciągu kilku sekund

Trzynastolatka została wyleczona z „nieuleczalnej” białaczki. To wielki sukces lekarzy, którzy zastosowali nowatorską terapię

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku