3 min.
Nieswoiste zapalenie jelit – przyczyny, objawy, leczenie

Nieswoiste zapalenie jelit — przyczyny, objawy, leczenie
Nieswoiste zapalenie jelit jest chorobą przewlekłą, której przyczyny do tej pory nie są do końca znane. To przypadłość, która w znacznym stopniu obniża komfort życia i codzienne funkcjonowanie. Co wpływa na rozwój nieswoistego zapalenia jelit? Czy można skutecznie je wyleczyć? Jakie objawy o nim świadczą? Jak wygląda postępowanie diagnostyczne?
Spis treści
Nieswoiste zapalenie jelit – rodzaje
Nieswoiste zapalenie jelita (IBD) to choroba, którą zalicza się do grupy schorzeń autoimmunologicznych. Na jej rozwój wpływają m.in.:
- predyspozycje genetyczne,
- nieprawidłowa dieta,
- infekcje jelit,
- spadek odporności,
- nałogowe palenie papierosów,
- zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- nieprawidłowy skład flory bakteryjnej jelit,
- zaburzenia układu immunologicznego.
Wyróżnia się dwa rodzaje nieswoistego zapalenia jelit:
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego — jest zdecydowanie łatwiejsze do rozpoznania, gdyż towarzyszą mu bardzo często kilkudniowe biegunki z krwią, w wyniku których człowiek jest bardzo osłabiony i niezdolny do prawidłowego funkcjonowania. Schorzenie to polega na przewlekłym zapaleniu błony śluzowej jelita grubego. Stan zapalny rozpoczyna się już w odbytnicy, a następnie rozszerza i po jakimś czasie obejmuje nawet całe jelito.
Choroba Leśniowskiego-Crohna — jest nieuleczalna, możliwe jest jedynie zminimalizowanie objawów i ograniczenie nawrotów. Zapalenie w chorobie Leśniowskiego-Crohna obejmuje tylko niektóre odcinki układu pokarmowego, natomiast pozostałe nie są zmienione chorobowo. Stan zapalny najczęściej zlokalizowany jest w jelicie krętym, zdecydowanie rzadziej w obu jelitach lub tylko w jelicie grubym.
Nieswoiste zapalenie jelit – objawy
Rozpoznanie nieswoistego zapalenia jelit jest stosunkowo trudne i w dużej mierze polega na wykluczeniu innych schorzeń. Wśród głównych objawów, które powinny wzbudzić niepokój, należy wymienić m.in.:
- przewlekłe bóle brzucha,
- wymioty,
- stany gorączkowe,
- częste biegunki,
- krew lub śluz pojawiający się w stolcu,
- brak apetytu,
- utrata wagi,
- bóle stawów,
- chroniczne zmęczenie,
- zapalenie błony naczyniowej oka,
- niedokrwistość,
- nudności,
- wzdęcia,
- choroby wątroby.
Symptomy te nie muszą występować wszystkie na raz. Uzależnione są także w pewnym stopniu od rodzaju nieswoistego zapalenia jelit.
Nieswoiste zapalenie jelit – leczenie
Nieswoiste zapalenie jelit nie da się niestety całkowicie wyleczyć. Można jedynie zminimalizowaniu towarzyszące mu dolegliwości. Kluczową rolę w skutecznej walce z chorobą odgrywa wczesne jej zdiagnozowanie. Dlatego w momencie zaobserwowania niepokojących objawów, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Na opracowanie konkretnej ścieżki leczenia nieswoistego zapalenia jelit ma wpływ stopień zaawansowania choroby, objawy, wiek pacjenta i jego ogólny stanu zdrowia. Oba typy IBD podlegają leczeniu farmakologicznemu, a także opracowaniu prawidłowej diety. Celem kuracji jest uzyskania remisji choroby, czyli wycofania się objawów i utrzymanie takiego stanu jak najdłużej. Osoby chore na nieswoiste zapalenie jelit powinny być pod stałą opieką lekarską.
Nieswoiste zapalenie jelit – komfort życia
Osoby cierpiące na nieswoiste zapalenie jelit muszą walczyć z codziennymi trudnościami związanymi ze złym samopoczuciem. W związku z tym ich komfort życia jest zdecydowanie obniżony. Większość chorych musi mieć stały dostęp do toalet, gdyż ta świadomość daje im pewne poczucie bezpieczeństwa. W związku z czym życie towarzyskie, aktywność fizyczna czy wszelkiego typu przyjemności są bardzo ograniczone.
Dodatkowo chorzy na nieswoiste zapalenie jelit są pozbawieni energii, nie mają sił na wykonywanie prostych, codziennych czynności, odczuwają ciągłe zmęczenie. Wszystko to przekłada się na negatywne postrzeganie ich przez środowisko. Ma też wpływ na problemy ze znalezieniem lub utrzymaniem pracy, czy podjęciem nauki. Dodatkowo zaostrzone objawy chorobowe wymagają często hospitalizacji.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023