Przejdź do treści

Nowy lek na raka piersi szansą dla chorych? Badania są obiecujące – preparat jest skuteczny nawet w leczeniu agresywnego nowotworu

Rak piersi zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Każdego roku na niego umiera 5 tys. Polek. Nowy lek ma poradzić sobie nawet z agresywną postacią tego raka z przerzutami. Odkryli go hiszpańscy naukowcy. Jak działa trastuzumab deruxtecan? Kiedy będzie możliwe jego zastosowanie?

Trastuzumab deruxtecan zwalczy nowotwór piersi?

Do zaskakujących odkryć doszli naukowcy z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Rakiem Piersi (IBCC) w Barcelonie. Odkryli lek trastuzumab deruxtecan, który jest skuteczny nawet w przypadku agresywnej postaci choroby z przerzutami. HER2 dodatni, stanowi jedną z najbardziej agresywnych postaci nowotworu piersi, która szybko się rozwija i daje przerzuty głównie do węzłów chłonnych. Nowy lek ma być skuteczniejszy niż terapie ukierunkowane na HER2, które przynoszą poprawę, ale nie dają wyleczenia miejscowo zaawansowanej lub przerzutowej choroby.

Hiszpańscy naukowcy porównali działanie leku trastuzumab deruxtecan z działaniem standardowego leczenia celowanego stosowanego u pacjentek chorujących na tę odmianę raka piersi, u których mimo leczenia choroba stale postępuje. Wniosek? Okazało się, że aż u ponad 75 proc. pacjentek lek zatrzymał postęp choroby.

anestezjolog Anna Kociszewska-Bald

Trastuzumab deruxtecan: zastosowanie i działanie

Lek ma być stosowany w ten sam sposób co dotychczasowe leczenie celowane. Ma on postać dożylnych wlewów. Składniki leku wnikają do komórek nowotworowych i niszczą je od środka. Silny ładunek cytotoksyczny (przeciwnowotworowy, czyli działający na szybko dzielące się komórki nowotworowe) zawarty w leku jest uwalniany tylko w komórce nowotworowej w celu wywołania uszkodzenia jej DNA. Naukowcy zapewniają, że ma on tak toksyczne działanie głównie na komórki nowotworowe, nie uszkadzając przy tym w takim samym stopniu zdrowych komórek.

Naukowcy zbadali 524 pacjentki z HER2+ rakiem piersi z przerzutami leczące się w 169 ośrodkach w 15 krajach. Spośród nich 261 pacjentek otrzymało lek trastuzumab deruxtecan, a 263 dostawały standardowe leczenie lekiem trastuzumab emtanzyna. Jaki był efekt badania?

Po 12 miesiącach odsetek pacjentek, u których nie nastąpiła progresja choroby, wyniósł 75,8 proc. wśród osób otrzymujących trastuzumab deruxtecan. Dla porównania w drugiej grupie otrzymującej standardowy lek wynosił on tylko 34,1 proc. Na tej podstawie naukowcy wyliczają, że przeżycie bez progresji choroby wynosi około 1,5 roku.

Badania trwające 16 miesięcy wskazują także na zmniejszenie w tym czasie o około 70 proc. ryzyka zgonu w przypadku stosowania trastuzumabu deruxtecan w porównaniu z trastuzumabem emtanzyną. Natomiast u 16 proc. badanych preparat pozwolił na całkowite wyleczenie raka piersi.

Kiedy lek pojawi się na rynku medycznym? Preparat ten znajduje się obecnie w trzeciej fazie badań klinicznych, co oznacza, że jego wprowadzenie jako alternatywnej terapii w leczeniu raka piersi jest jeszcze dość odległe. Niemniej jednak daje nadzieję na skuteczniejsze leczenie nawet zaawansowanej postaci tego nowotworu w przyszłości.

Kobieta

Rak piersi: co to za nowotwór?

Rak piersi jest to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14 proc. zgonów z tego powodu. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy wśród mieszkanek krajów wysoko cywilizowanych, takich jak USA, Kanada, Australia czy kraje Europy Zachodniej. Najmniej zachorowań na raka piersi notuje się w południowej Azji i Afryce. Rak piersi, który należy do najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet, u mężczyzn występuje rzadko.

Na 100 tysięcy Polek w 2020 roku, 42 zmarły na raka piersi. Pięć lat wcześniej liczba ta była mniejsza o ponad 10 ofiar śmiertelnych.

źródło: www.nejm.org, onkologia.org.pl

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Naukowcy z Poznania opatentowali metodę wykrywania genetycznej predyspozycji do agresywnego raka piersi

Kobieta

Chirurdzy przeszczepili nos kobiecie. Wcześniej wyhodowali go na jej przedramieniu

Kobieta

W aptekach brakuje morfiny. Kilkadziesiąt tysięcy chorych pozostawionych z bólem

12 rodzajów raka w 36 lat życia? „To zadziwiające, że żyje”

Miała 12 rodzajów raka w ciągu zaledwie 36 lat życia. Naukowcy po raz pierwszy spotkali się z takim przypadkiem

Guz Wilmsa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Jak NIE mówić o raku? „Nie potrzebujemy walki, broni i pola bitwy”- podkreśla psycholożka Katarzyna Binkiewicz

Kobieta czesze włosy

Produkty do prostowania włosów zwiększają ryzyko rozwoju raka macicy. Alarmujące badanie naukowców

Guzek pod pachą - Kobieta bada palcami pachę.

Martwi cię guzek pod pachą? Poznaj przyczyny, objawy i metody diagnostyczne zmian pod pachami

Adrian Szałek: „Wiedziałem, że rak piersi w znakomitej większości dotyka kobiet. Ale nigdy nie miało to dla mnie pejoratywnego wydźwięku, że choruję na chorobę, która nie jest męska”

USA: Dostępne są domowe testy na raka. Badanie robi się ze śliny / gettyimages

USA: Dostępne są domowe testy na raka. Badanie robi się ze śliny

Kobieta

Różowa Wstążka, symbol świadomości raka piersi, świętuje 30. rocznicę!

Khloe Kardashian

Khloe Kardashian przeszła operację usunięcia „niesamowicie rzadkiego” guza twarzy. Teraz ostrzega

Ewa Zielińska, dziennikarka TVP, walczy z rakiem. „Uporządkowany świat legł w gruzach”

Z nowotworem walczy po raz dziewiąty. "Czuję, że powinnam być wdzięczna, że żyję i to właśnie robię każdego dnia" / istock

Z nowotworem walczy po raz dziewiąty. „Czuję, że powinnam być wdzięczna, że żyję, i to właśnie robię każdego dnia”

O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki /fot. Unsplash

„Proszę sobie wyobrazić, że wnętrze kobiecej torebki zalewamy klejem i po kilku godzinach chcemy wyciągnąć z niego portfel czy telefon”. O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki

Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące / istock

Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące

Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem / Instagram @multi.onechicago

Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem. „To było szokiem dla mojej kobiecości”

Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży / Facebook lindsey.d.parr

Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży

Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka

Rachel Zegler

Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi: „Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam najstraszniejszy tydzień mojego życia”

„Rodzice wciąż są namawiani do bankowania krwi pępowinowej dla użytku ich dzieci, mimo że nie ma takiej potrzeby”. O tym, jak wmówiono nam, że krew pępowinowa to panaceum, mówi hematolog prof. Wiesław Jędrzejczak

„Kiedy nikt nie trzyma cię przy życiu, nic cię nie dopinguje, nie znajdziesz w sobie tej siły, żaden lekarz cię nie wyleczy” – mówi Marta Igar-Idler, która pokonała nowotwór

Lekarze jej dolegliwości zrzucali na ciążę. Okazało się, że ma nowotwór

Zaniepokoiła ją ciemna smuga na paznokciu. Flecistka straciła połowę palca