O co może zapytać cię fizjoterapeuta dna miednicy? Mgr Marta Stachowiak tłumaczy
Jakie masz dolegliwości, od kiedy, kiedy się nasilają? To tylko niektóre z pytań, które może zadać ci fizjoterapeuta dna miednicy podczas wizyty. Mgr Marta Stachowiak przygotowała zestaw przykładowych pytań. Już nie musisz się stresować!
Wizyta u fizjoterapeuty dna miednicy
„Wiele/u z Was stresuje się przed pierwszą wizytą u fizjoterapeuty dna miednicy. Zupełnie niepotrzebnie! Przygotowałam zestaw przykładowych pytań, które mogą pojawić się na takiej wizycie. Zakres pytań w danym temacie może zostać oczywiście pogłębiony w zależności od przypadku. Mam nadzieję, że ułatwi Wam to przygotowanie się do wizyty i zmniejszy poziom zdenerwowania” – tak zaczyna się nowy post mgr Marty Stachowiak, w mediach społecznościowych znanej jako „Pani Fizjoterapeutka”.
Ekspertka w kilku punktach zawarła wszystkie pytania, jakie mogą paść podczas wizyty u fizjoterapeuty. Czego możesz się spodziewać?
Przykładowe pytania
- Jakie masz dolegliwości, od kiedy, kiedy się nasilają?
- Liczba i przebieg ciąż i porodów.
- Czy masz nietrzymanie moczu, gazów, stolca czy parcia naglące?
- Jak często chodzisz do toalety, w jakiej pozycji oddajesz mocz/stolec, czy masz trudności z rozpoczęciem mikcji/defekacji, czy przed/ w trakcie/ po odczuwasz ból, czy po oddaniu moczu/stolca masz wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza/odbytnicy?
- Czy musisz przeć w trakcie oddawania moczu/stolca?
- Czy masz zaparcia, wzdęcia, biegunki?
- Czy masz uczucie ciążenia w okolicy krocza?
- Czy miałaś/eś jakieś operacje, zabiegi, urazy?
- Czy masz jakieś dolegliwości bólowe (poza rejonem miednicy)?
- Czy cierpisz na jakieś choroby współistniejące?
- Czy zażywasz jakieś leki?
- Jaki jest twój tryb życia, rodzaj pracy?
- Jaki jest poziom twojej aktywności fizycznej, czy planujesz wprowadzić jakiś rodzaj sportu w najbliższym czasie?
- Czy odczuwasz dyskomfort/ból przy współżyciu lub po nim, jeśli tak to gdzie, kiedy, w jakiej pozycji, z jakim nasileniem?
- Czy masz aktualne wyniki badań od ginekologa, urologa?
- Czy masz regularne miesiączki, czy są bolesne?
- Czy masz częste infekcje układu moczowo-płciowego?
- Czego oczekujesz, co chcesz osiągnąć, poprawić na terapii?
Pani Fizjoterapeutka
Mgr Marta Stachowiak jest fizjoterapeutką urologiczną, ginekologiczną oraz proktologiczną. Jej profil „Pani Fizjoterapeutka” jest coraz bardziej popularny na Instagramie.
Zobacz także
„Chcesz mieć zgrabną sylwetkę? Zdradzę ci sekret”. Fizjoterapeutka pisze, jakie ćwiczenie warto dodać do treningów
„Leżenie w łóżku z laptopem na kolanach to bardzo zły wybór” – mówi Ernest Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jak zatem pracować z domu, żeby nie zrobić sobie krzywdy?
„Masaż w ciąży jest bezpieczny zarówno dla mamy jak i dla dziecka, doskonale poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne” – mowi fizjoterapeutka Marlena Gadomska
Polecamy
„Po fizjoterapii u kobiet w menopauzie mija nietrzymanie moczu, kołatanie serca, uczucie ciężkości w podbrzuszu” – mówi Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna
Fala uderzeniowa – zabieg niwelujący ból. Kto może z niego skorzystać?
Kim jest kręgarz i czy warto korzystać z jego usług?
„Kiedy poczułam się gorzej, usłyszałam, że jestem najsłabszym ogniwem i nie powinnam tu pracować”. Zatrudniły się w sieciówkach, dziś tego żałują
się ten artykuł?