Przejdź do treści

Objaw raka okrężnicy można dostrzec samemu. Gastroenterolog alarmuje

Brzuch kobiety
Lekarz podkreśla, że na raka jelita grubego i okrężnicy chorują coraz młodsi ludzie/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Musisz być własnym adwokatem do spraw zdrowia i starać się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze raka jelita grubego i okrężnicy” – apeluje dr Joseph Salhab. Lekarz wymienił objawy nowotworu, które można zobaczyć gołym okiem. Jego wideo zostało odtworzone ponad 8 mln razy!

„Musisz być własnym adwokatem do spraw zdrowia”

Rak jelita grubego i okrężnicy to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce i na świecie. Choroba może jednak przez długi rozwijać się bezobjawowo. Wykrycie raka jest zwykle związane z rutynowymi badaniami laboratoryjnymi przeprowadzonymi z innych przyczyn.

Na wagę wczesnego wykrycia zmian nowotworowych w jelicie grubym zwraca szczególną uwagę gastroenterolog dr Joseph Salhab ze Stanów Zjednoczonych. Ekspert w mediach społecznościowych edukuje swoich odbiorców na temat zdrowia układu pokarmowego. W jednym ze swoich filmów na TikToku lekarz opowiada o najczęstszych symptomach raka jelita grubego i okrężnicy, które można zaobserwować samemu w pierwszej fazie rozwoju choroby. Dr Salhab podkreśla, że to szczególnie ważne, ponieważ nowotwór ten coraz częściej dotyka młodych ludzi w wieku 20, 30 i 40 lat.

„Musisz być własnym adwokatem do spraw zdrowia i starać się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze raka jelita grubego i okrężnicy” – apeluje.

Specjalista wyjaśnia, że jednym z ważnych objawów, które powinny nas zaalarmować, jest zmiana rytmu wypróżnień. Naprzemiennie występujące biegunki i zaparcia powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

„Przyczyną tych problemów może być polip, stan przedrakowy lub nowotwór w okrężnicy” — tłumaczy gastroenterolog.

kobieta w bieliźnie

Tych objawów raka jelita grubego i okrężnicy nie bagatelizuj

Dr Joseph Salhab w dalszej części swojego filmu podkreśla, że zmiany w jelitach blokują wypróżnianie. Z tego powodu wygląd stolca może ulec zmianie.

„Jeśli zauważysz, że twoje stolce są wąskie i cieńsze niż zwykle, zgłoś się do lekarza” — apeluje.

I zaznacza, że alarmująca powinna być także obecność krwi w stolcu. Może występować świeża postać krwi, dzięki czemu będzie zauważalna gołym okiem. W innym przypadku krew może barwić kał na czarno, więc ważne, by zwracać uwagę na kolor stolca. Zwłaszcza, jeśli wizyty w toalecie stają się coraz częstsze.

Specjalista tłumaczy, że do sygnałów raka jelita grubego i okrężnicy należą także objawy niezwiązane z wypróżnianiem. Jak wymienia, są to wzdęcia, bóle brzucha, szybka utrata wagi czy przewlekłe przemęczenie. 

Salhab apeluje, by nie czekać na rozwinięcie się choroby i zgłosić się na konsultację jak najszybciej, jeśli powyższe objawy utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie lub wciąż nawracają. Nakłania także do regularnego wykonywania badań profilaktycznych w kierunku nowotworów, nawet jeśli nic nam nie dokucza.

Wideo lekarza na TikToku zostało wyświetlone ponad 8 mln razy. Skomentowało je ponad 5 tys. internautów, którzy dzielili się swoim doświadczeniem związanym ze zdiagnozowaniem raka okrężnicy.

„Zdiagnozowano u mnie raka okrężnicy w wieku 33 lat, nigdy nic o tym nie wiedziałam. Teraz jestem wolna od raka od 20 lat. Dziękuję za twoje filmy!”

„W wieku 32 lat zdiagnozowano u mnie III stopień. Kolonoskopia uratowała mi życie… właśnie skończyłem 47 lat!”

„Stopień IV raka okrężnicy. Nie miałem żadnych objawów. Pewnego dnia zacząłem wymiotować i pojechałem na pogotowie. Byłem przekonany, że to COVID a nie rak” – czytamy w komentarzach.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.