Lekarz dermatolog-wenerolog – czym się zajmuje i kiedy warto udać się do niego na wizytę?

się ten artykuł?
Wenerolog specjalizuje się w dziedzinie związanej z leczeniem schorzeń przenoszonych drogą płciową. Tzw. choroby weneryczne mogą stanowić poważny problem zdrowotny, w związku z czym nie należy ich ignorować. Czym konkretnie zajmuje się lekarz wenerolog i z jakimi objawami warto się do niego udać?

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Choroby przenoszone drogą płciową dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niestety wciąż stanowią dość krępujący temat w społeczeństwie, w związku z czym niektórzy wstydzą się opowiedzieć o problemach tego typu lekarzowi. Wizyty u wenerologa nie należy się jednak obawiać – zadaniem specjalisty z zakresu dermatologii i wenerologii jest pomoc pacjentowi, a nie ocenianie go. Jeżeli zauważy się jakiekolwiek niepokojące symptomy, warto od razu zapisać się do poradni wenerologicznej, ponieważ dzięki wprowadzeniu odpowiedniego leczenia można uniknąć wielu groźnych powikłań.
Kim jest dermatolog-wenerolog?
Kim jest wenerolog? To lekarz wykształcony w dziedzinie rozpoznawania i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową. Aby wykonywać ten zawód, należy ukończyć 6-letnie studia wyższe na kierunku lekarskim i odbyć staż. Kolejnym krokiem jest wybranie 5-letniej specjalizacji o nazwie dermatologia i wenerologia. Edukacja w tej dziedzinie odbywa się więc na podstawie jednej ścieżki, a osoby, które ją ukończą, mają zarówno tytuł dermatologa, jak i wenerologa.
Wenerolog – czym się zajmuje lekarz o tej specjalizacji?
Czym zajmuje się wenerolog? Jego zadania skoncentrowane są na identyfikowaniu konkretnych schorzeń przenoszonych drogą płciową, a następnie wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Rolą lekarza wenerologa jest również podnoszenie świadomości pacjentów na temat chorób wenerycznych i objaśnianie konieczności podejmowania działań o charakterze profilaktycznym.
Wenerolog-dermatolog leczy choroby przenoszone drogą płciową o różnej etiologii. Wśród nich znajdują się schorzenia wywoływane przez bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby. Najczęściej spotykane choroby weneryczne wymagające leczenia u wenerologa to:
- kiła,
- rzeżączka,
- kandydoza,
- drożdżyca,
- chlamydioza,
- czerwonka,
- świerzb,
- wszawica łonowa,
- pełzakowica,
- kłykciny kończyste,
- opryszczka,
- mononukleoza,
- brodawczak ludzki (wirus HPV),
- HIV,
- wirusowe zapalenie wątroby (typu B lub C).
W niektórych przypadkach zadaniem wenerologa jest także ścisła współpraca z lekarzami innych specjalizacji w celu wprowadzenia wielotorowego leczenia. Dotyczy to chociażby terapii HIV.
Zobacz także
Kiedy należy iść na wizytę do lekarza wenerologa?
Choroby weneryczne objawiają się najczęściej zmianami skórnymi w obrębie stref intymnych. Jeżeli zauważy się niepokojące symptomy, należy niezwłocznie udać się do wenerologa. Odkładanie wizyty w czasie jest bardzo niewskazane, ponieważ choroby przenoszone drogą płciową mogą być bardzo niebezpieczne – czasami stanowią zagrożenie życia. Ponadto nieleczone, prowadzą do wielu groźnych powikłań, które mają niekiedy nieodwracalny charakter (np. niepłodność). Warto więc przełamać wstyd przed wizytą u dermatologa-wenerologa. Jednocześnie należy pamiętać, że innymi specjalistami, którzy mają kwalifikacje do diagnozowania chorób wenerycznych, są ginekolodzy i urolodzy.
Jakie objawy powinny skłonić do wizyty w gabinecie lekarza wenerologa? Są to przede wszystkim:
- dolegliwości bólowe okolic intymnych,
- świąd, pieczenie i zaczerwienienie narządów płciowych,
- zmiany skórne, takie jak krosty, wypryski, owrzodzenia czy złuszczanie się skóry, zlokalizowane w obrębie układu moczowo-płciowego.
Odwiedzenie wenerologa jest także konieczne w przypadku osób, u których nie wystąpiły żadne objawy, jednak u ich partnera seksualnego stwierdzono chorobę weneryczną. Tego typu schorzenia są bowiem wysoce zakaźne. Wizyty u lekarza dermatologa-wenerologa zalecane są również osobom znajdującym się w grupie podwyższonego ryzyka, czyli tym, które odbywają przygodne stosunki seksualne z wieloma partnerami.
Na czym polega wizyta u wenerologa?
Sama myśl o wizycie w gabinecie wenerologa budzi lęk i obawy wielu osób. Związane jest to głównie ze wstydem wynikającym z faktu, że choroby weneryczne dotyczą narządów płciowych.
Jak wygląda wizyta u wenerologa? Pacjent komunikuje, z jakim problemem przychodzi, opisuje objawy i pokazuje niepokojące zmiany. Lekarz wenerolog podczas ich oglądania powinien mieć założone jednorazowe rękawiczki ochronne. Jeżeli podejrzewa wystąpienie choroby wenerycznej, zleca przeprowadzenie odpowiednich badań (np. bakteriologicznych lub krwi). Dopiero po otrzymaniu wyników podejmuje decyzję o leczeniu.
Polecamy

Balneologia – lecznicza moc kąpieli i borowiny. Komu może pomóc?

Czym jest abulia? Chorobliwy brak motywacji do działania to poważny problem

Oftalmoskop w okulistyce – historia, rodzaje, zastosowanie
