Przejdź do treści

Objawy zmian anatomicznych lordozy lędźwiowej

Kobieta leżąca na łóżku w nieprawidłowej pozycji z lordozą lędźwiową
Fot. CLIPAREA.com / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lordoza lędźwiowa jest naturalnym wygięciem kręgosłupa w stronę brzuszną. Pogłębiona lordoza lędźwiowa lub lordoza lędźwiowa spłycona to odchyleniem od norm, które wymagają leczenia. Czym jest lordoza lędźwiowa i jakie są objawy patologicznych odchyleń lordozy lędźwiowej?

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Najczęściej diagnozowaną postacią lordozy jest spłycona lordoza lędźwiowa i lordoza lędźwiowa pogłębiona. W przebiegu każdej z nich występują dolegliwości bólowe oraz charakterystyczne objawy w budowie kręgosłupa lędźwiowego i pracy układu mięśniowego.

Lordoza lędźwiowa

Lordoza lędźwiowa jest określeniem fizjologicznego łuku wygiętego swym szczytem w stronę brzuszną, przyjmującego kształt litery C o odpowiednim kącie wykrzywienia. Lordoza lędźwiowa jest wytrzymałą konstrukcją amortyzującą wstrząsy mechaniczne i duże obciążenia ciała, rozkładającą równomiernie bodźce na miednicę i kończyny dolne przy zaangażowaniu dużych partii mięśniowo-powięziowych, odciążając przy tym kręgosłup lędźwiowy. Ponadto lordoza lędźwiowa odpowiada za utrzymanie pionowej postawy ciała.

Lordoza lędźwiowa zachowana w swym właściwym kształcie spełnia swoje funkcje na maksymalnym poziomie. Jednak kręgosłup lędźwiowy ze względu na swoja wielofunkcyjność narażony jest na urazy i przeciążenia, które mogą powodować odkształcanie się kręgów, ich rotację względem siebie i zaburzenie ogólnej konstrukcji odcinka lędźwiowego. Szczególnie niebezpieczne są skrajne postaci lordozy lędźwiowej, takie jak zniesiona lordoza lędźwiowa i hiperlordoza, czyli znacznie pogłębiona lordoza lędźwiowa.

Kobieta stojąca w prawidłowej pozycji, oraz kobieta z lordozą

Spłycona lordoza lędźwiowa

Spłycenie lordozy lędźwiowej jest ustawieniem odcinka lędźwiowego, w przebiegu którego dochodzi do zmniejszenia naturalnej wklęsłości łuku lordozy lędźwiowej. W stanie spłaszczonej lordozy obserwuje się nadal lordozę lędźwiową, ale o płytkim kącie skrzywienia. Spłycenie jest równoznaczne z ograniczeniem, ale nie ze zniesieniem łuku.

Spłycona lordoza lędźwiowa nie jest źródłem bólu, ale w wyniku zmiany ustawienia kręgów i zmniejszenia przodopochylenia miednicy może powodować dyskomfort i ból mięśniowy pobliskich tkanek przykręgosłupowych. Dolegliwości bólowe ze spłycenia lordozy lędźwiowej mogą mieć charakter ostry podczas wysiłku fizycznego i zmiany pozycji ciała. Przewlekły ból ze spłycenia pojawia się rano i po całodniowej aktywności fizycznej.

Lordoza lędźwiowa zniesiona

Zniesiona lordoza lędźwiowa stanowi rodzaj zaawansowanego spłycenia lordozy lędźwiowej, który jest już poważną zmiana patologiczną i objawia się szeregiem symptomów. Lordoza lędźwiowa zniesiona oznacza całkowicie płaski odcinek pomiędzy dolnymi żebrami a miednicą.

Zniesiona lordoza lędźwiowa – objawy:

  • dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego
  • zniesienie wklęsłości łuku lordozy do linii prostej
  • spłaszczenie krzywizn wyższych segmentów kręgosłupa i sztywność tych partii
  • sztywność stawów biodrowych
  • zaburzenia mechaniki oddychania ze względu na zmiany w konstrukcji klatki piersiowej i wygięć odcinka piersiowego
  • drętwienia pośladków i krocza oraz nóg aż do palców stóp
  • zaburzenia perystaltyki jelit i pracy pęcherza moczowego
  • bolesne i nieregularne menstruacje.

Zobacz także

Pogłębiona lordoza lędźwiowa

Pogłębiona lordoza lędźwiowa oznacza nadmierne wygięcie łuku lordozy lędźwiowej. Szczyt skrzywienia przednio-tylnego jest ostry i znacznie wysunięty w stronę brzucha, co niesie za sobą kompensacyjne zwiększenie przodopochylenia miednicy. Kształt kręgosłupa pomiędzy odcinkiem piersiowym kręgosłupa a pośladkami przybiera kształt ostrej litery C, której końce są znacznie zbliżone do siebie w pionie. Pogłębiona lordoza lędźwiowa nazywana jest również hiperlordozą i stanowi obraz wad postawy, np. pleców wklęsłych lub wklęsło-wypukłych.

Pogłębiona lordoza lędźwiowa – objawy

Hiperlordoza jest charakterystyczną cechą sylwetki z wystającymi do tyłu pośladkami i wypiętym do przodu brzuchem. Pogłębiona lordoza lędźwiowa wywołuje dolegliwości bólowe w dolnych partiach pleców ze względu na wzmożone napięcia mięśni grzbietu i rozciągnięty gorset mięśniowy brzucha oraz mięśni pośladkowych i kulszowo-goleniowych. Oprócz kurczy mięśniowych obserwuje się mrowienie i drętwienie kończyn dolnych. Inne objawy lordozy lędźwiowej pogłębionej to: zaburzenia perystaltyki jelit, pracy nerek i pęcherza moczowego, bolesne i nieregularne menstruacje oraz przewlekłe bóle krzyża i brzucha.

Przyczyny zmian krzywizn łuków lordozy lędźwiowej

Przyczyn powstania zmian w krzywiznach lordozy lędźwiowej należy szukać we wrodzonych wadach układu ruchu oraz nabytych schorzeniach wywołujących kompensacyjne, ale patologiczne ustawienie odcinka lędźwiowego. Dochodzi do tego na przykład wtedy, gdy chcąc uchronić okoliczne tkanki kręgosłupa przed rozprzestrzenieniem rozwijającej się choroby zwyrodnieniowej, organizm automatycznie zaczyna doprowadzać do zmiany ustawienia kręgów względem siebie.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.