Przejdź do treści

Obręcz barkowa – budowa, kontuzje i ich leczenie

Obręcz barkowa - budowa, kontuzje i ich leczenie
Obręcz barkowa - budowa, kontuzje i ich leczenie
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W stawie obręczy barkowej wyróżniamy staw ramienny, staw barkowo-obojczykowy, staw mostkowo-obojczykowy oraz staw łopatkowo-żebrowy. Pojawienie się bólu w tych częściach towarzyszy zazwyczaj dużemu dyskomfortowi, który utrudnia wykonywanie codziennych, czasem nawet tych najprostszych czynności.

Przyczyny bólu obręczy

Przyczyn pojawienia się różnego rodzaju kontuzji w tym obrębie jest bardzo dużo. Można wśród nich wyróżnić, chociażby nadmierną ruchomość w okolicy obręczy barkowej. W konsekwencji prowadzi ona nawet do zwichnięcia barku. Jako powód bólu wskazuje się również wystąpienie miejscowego stanu zapalnego, który jest umiejscawiany w torebkach stawowych. Nie można również nie wspomnieć o ograniczeniu ruchomości wiązadła albo torebki stawowej. Takie ograniczenie prowadzi do pojawienia się bólu podczas unoszenia ramion. Jako częstą przyczynę wskazuje się także brak stabilności mięśni oraz ich ogólne osłabienie, które w konsekwencji prowadzi do upośledzenia barku. W trudnych i ciężkich do wyleczenia przypadkach pacjenci uskarżają się nie tylko na ból obręczy, ale również na pojawiający się ból w ramieniu, kręgosłupie, a nawet w łokciach oraz głowie. Ograniczenie sprawności w takim dużym stopniu potrafi utrudnić nawet codzienny wypoczynek.

Leczenie uciążliwych kontuzji obręczy barkowej

Pacjenci uskarżający się na ból obręczy barkowej wskazują, że niedogodności pojawiają się zazwyczaj podczas wykonywania ruchu ramionami oraz górnymi częściami ciała. Bóle w tej lokalizacji są bardzo trudne do leczenia, a całkowite ustąpienie wszelkich objawów odnotowuje się u zaledwie jednej połowy pacjentów. Podczas wizyty lekarskiej, określa się budową anatomiczną obręczy, a co za tym idzie — dostosowuje się leczenie, które może przynieść najlepsze rezultaty. Lekarze zazwyczaj zlecają wprowadzenie odpowiedniej fizykoterapii, czyli terapię manualną, zastrzyki, rzadziej — leczenie operacyjne. Istnieje również wiele domowych metod, które są niezwykle pomocne podczas wystąpienia bólów w obręczach barkowych. Ich regularne wykorzystywanie i stosowanie sprawia, że dyskomfort staje się mniejszy i pozwala normalnie funkcjonować. Zaleca się między innymi utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała podczas odpoczynku — zarówno podczas spania, jak i leżenia najlepiej jest kłaść się na twardym podłożu. Warto również zadbać o to, aby podczas każdego odpoczynku, odpowiednio ułożona była również głowa chorego. Istotne jest zachowanie dobrze dobranej ruchomości w zakresie od głowy aż do kręgów szyjnych. Można również wspomagać się specjalnymi maściami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi, których nacieranie zmniejsza ból. Pacjentom poleca się również miejscowe stosowanie specjalnych termoforów oraz ciepłych okładów, które rozgrzewają spięte i bolące mięśnie zlokalizowane w okolicach barku. Można również pomóc sobie spirytusem salicylowym — okłady z tego preparatu nie tylko wzmacniają mięśnie karku, ale i odpowiednio je rozluźniają, zmniejszając przy tym dyskomfort i umożliwiając wykonywanie szerszego zakresu ruchu u danej osoby.

Nawracające kontuje oraz ból w obręczy barkowej jest związaną z wadliwą strukturą ścięgien, oraz stawów, które są użytkowane podczas codziennych ruchów barków. Gwałtowne, trudne do zniesienia dolegliwości warto skonsultować z lekarzem. Ograniczenie aktywności fizycznej w zakresie bólu obręczy bardzo często prowadzi się pojawienia się przewlekłego stanu chorobowego, który jest niezwykle trudnym do wyleczenia.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.