Przejdź do treści

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Opalanie natryskowe jest oferowane przez wiele gabinetów kosmetycznych i solariów. Choć od dawna mówi się o szkodliwości naturalnego opalania i zbyt intensywnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dopiero w ostatnich latach zaczęła wśród kobiet rosnąć świadomość niebezpiecznych skutków opalania. Coraz chętniej wybierają one inne sposoby uzyskania opalonej skóry, m.in. właśnie opalanie natryskowe.

Opalanie natryskowe to alternatywa dla wszystkich tych, którzy chcą cieszyć się brązową skórą, a ze względu na różne czynniki powinni unikać kontaktu ze słońcem. Z opalania natryskowego mogą korzystać nawet osoby chore na nowotwory.

Na czym polega opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe (airbrush tanning) polega na rozpylaniu na skórze specjalnej mgiełki opalającej z barwnikiem. Zabieg wykonuje się za pomocą profesjonalnego atomizera, który pozwala na równomierne rozprowadzenie preparatu na skórze. Warto także podkreślić, że mgiełka może mieć wiele odcieni, dzięki czemu łatwo dopasować ją do karnacji kobiety. Mgiełka do opalania natryskowego zawiera barwnik dihydroksyaceton (DHA). Jest to składnik, który pobudza produkcję melaniny. Dzięki temu skóra nabiera ciemniejszego koloru. Mgiełka zawiera również witaminy i substancje odżywcze, które mają poprawić kondycję skóry.

Opalanie natryskowe – ile się utrzymuje?

Trwałość opalania natryskowego zależy przede wszystkim od kondycji skóry oraz od jej odpowiedniej pielęgnacji. Efekty opalania natryskowego utrzymują się około tygodnia, czasami jest to 10 dni, czasami 5. Kluczowe jest odpowiednie nawilżenie skóry – im skóra bardziej sucha, tym opalenizna znika szybciej. Dodatkowo, przy bardzo przesuszonej skórze trzeba liczyć się z tym, że na łokciach, kolanach czy łydkach mogą tworzyć się nieestetyczne plamy.

Jak wygląda opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe nago jest mało popularne, poza tym jest nie do końca bezpieczne, gdyż powinno się unikać kontaktu okolic intymnych z barwnikiem. Do samego zabiegu najczęściej zakłada się specjalną jednorazową bieliznę. Reszta zabiegu jest już po stronie kosmetyczki, której zadaniem jest równomierne rozłożenie barwnika na skórze klientki lub klienta. Znaczenie ma tutaj urządzenie do opalania natryskowego, jego sprawność i nowoczesność. Ważne jest także to, aby osoba, która wykonuje zabieg, przeszła kurs opalania natryskowego. Przed decyzją o zabiegu warto zapytać w gabinecie o certyfikat z takiego szkolenia.

Ile trwa opalanie natryskowe i jak się przygotować?

Opalanie natryskowe trwa przeciętnie około pół godziny. Czas ten wydłuża się w przypadku, gdy za pomocą tego zabiegu wykonywane jest optyczne modelowanie sylwetki. Opalanie natryskowe twarzy i dekoltu trwa natomiast nieco krócej niż 30 minut. Opalanie natryskowe nie jest inwazyjnym zabiegiem. Konieczne jest natomiast odpowiednie przygotowanie skóry. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie nawilżenie ciała. Wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, takie jak depilacja, peeling, prysznic, należy wykonać przed zabiegiem. Przez 12 godzin po zabiegu skóra się „suszy” i powinno się w tym czasie unikać kontaktu z wodą. Przez tydzień warto również unikać intensywnych zabiegów złuszczających skórę, ponieważ przyspieszają one utratę opalenizny.

Obniżenie czy opadnie narządów rodnych

Opalanie natryskowe – zalety

Do niewątpliwych zalet opalania natryskowego należą:

  • dostępność dla osób, które nie mogą opalać się na słońcu lub w solarium;
  • możliwość korzystania z tej metody przez osoby chore na nowotwór (sugerowana konsultacja z lekarzem);
  • nie przyspiesza ono starzenia się skóry;
  • nie uszkadza ono skóry;
  • pielęgnuje ono skórę dzięki substancjom odżywczym;
  • możliwość wyboru i stopniowania efektu;
  • optyczne wyszczuplenie sylwetki;
  • efekt wysmuklenia ciała.

Wadą opalania natryskowego może być natomiast potencjalne uczulenie na składowe mgiełki brązującej. Plamy przy opalaniu natryskowym raczej nie występują. Jeśli tak się dzieje, to tylko w końcowej fazie „schodzenia” opalenizny przy bardzo suchej skórze. Opalanie natryskowe nie powoduje jednak przebarwień. Opalanie natryskowe w ciąży jest dyskusyjnym rozwiązaniem. Mimo iż nie naraża kobiety na kontakt z promieniami UV, to substancje zawarte w płynie brązującym mogą się okazać szkodliwe dla płodu. Przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi opalania natryskowego warto zasięgnąć opinii lekarza.

Ile kosztuje opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe kosztuje od kilkudziesięciu do 200 złotych. Wszystko zależy od sprzętu, na jakim pracuje kosmetyczka, jej doświadczenia, jakości usług oferowanych w salonie, a także jego lokalizacji. Gabinet do opalania natryskowego warto wybierać świadomie i nie kierować się w tym wyborze jedynie ceną, ale także doświadczeniem personelu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.