Oscylometria impulsowa – co to jest? Wskazania i przebieg
Oscylometria impulsowa jest badaniem wykonywanym w celu oceny czynności układu oddechowego. Przeprowadzenie całej procedury jest bezbolesne i trwa kilka minut. Podczas testu pacjent oddycha w sposób naturalny – nie są wymagane specjalne manewry przy wdechu i wydechu. Z tego powodu badanie szczególnie często wykorzystuje się w grupie pacjentów pediatrycznych. Kiedy przeprowadza się oscylometrię impulsową i na czym ona polega?
Co to jest oscylometria impulsowa?
Oscylometria impulsowa jest bardzo szybkim i nieinwazyjnym badaniem służącym do oceny funkcji układu oddechowego. Zwykle mówimy o niej jako o alternatywie dla bardziej powszechnie wykorzystywanej spirometrii lub jako o teście uzupełniającym, którego wyniki interpretowane są razem z rezultatami tego badania.
W odróżnieniu od spirometrii, w czasie oscylometrii impulsowej pacjent może oddychać swobodnie, w sposób niewymuszony. Brak konieczności wykonywania specjalnych manewrów podczas wdechu i wydechu znacznie ułatwia ocenę czynności płuc w szczególnych grupach pacjentów, przede wszystkim u dzieci.
Wskazania do wykonania oscylometrii impulsowej
Wśród wskazań do przeprowadzenia oscylometrii impulsowej można wymienić potrzebę oceny funkcji układu oddechowego:
- u dzieci poniżej piątego roku życia,
- u osób w podeszłym wieku,
- u osób z zaburzeniami poznawczymi,
- u pacjentów wentylowanych mechanicznie (wyniki oscylometrii impulsowej mogą zostać wykorzystane do optymalizacji parametrów związanych z wentylacją),
- u pacjentów z podejrzeniem astmy oskrzelowej w przypadku prawidłowego wyniku spirometrii,
- w przypadku chorób drobnych dróg oddechowych,
- po podaniu leków rozszerzających oskrzela (w celu ustalenia, czy mają one odpowiednią skuteczność działania).
Oscylometrię impulsową najczęściej przeprowadza się u pacjentów z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Test wykorzystuje się także m.in. w grupie dzieci z mukowiscydozą.
Oscylometria impulsowa u pacjentów z astmą
Oscylometria impulsowa jest badaniem przydatnym zarówno do diagnostyki, jak i do oceny przebiegu astmy. Do rozpoznania choroby wykorzystuje się możliwość wykrycia w czasie badania typowych zmian – odwracalnej niedrożności i nadreaktywności oskrzeli.
Naukowcy ocenili, że na podstawie wyników oscylometrii impulsowej można monitorować funkcje układu oddechowego pacjentów ze zdiagnozowaną astmą równie skutecznie jak przy wykorzystaniu spirometrii – badania, którego przeprowadzenie (szczególnie u dzieci) wiąże się często z dużymi trudnościami. Test może zostać wykonany również w celu oceny działania stosowanych w astmie leków rozszerzających oskrzela.
Oscylometria impulsowa u pacjentów z POChP
Podstawowym badaniem wykorzystywanym do diagnostyki i oceny stanu chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc jest spirometria, jednak oscylometria impulsowa może stanowić alternatywę dla tego badania lub być uzupełnieniem jej wyników.
Oscylometria impulsowa u pacjentów z mukowiscydozą
Podobnie jak w POChP, również w mukowiscydozie spirometria jest najczęściej wykonywanym badaniem służącym do oceny czynności układu oddechowego. Wyniki oscylometrii impulsowej mogą jednak także zostać skutecznie zastosowane w tym celu, szczególnie u najmłodszych pacjentów.
Jak wygląda badanie oscylometrii impulsowej?
Oscylometria impulsowa wykonywana jest przy użyciu specjalnego urządzenia, które wykorzystuje fale dźwiękowe.
Na początku testu pacjent przyjmuje pozycję siedzącą przed maszyną. Na jego nos zakładany jest klips uniemożliwiający oddychanie inaczej niż przez usta. Następnie prosi się osobę badaną, żeby dokładnie objęła ustami służącą do tego część urządzenia i ułożyła sobie obie dłonie na policzkach (dzięki temu ruchy policzków nie wpływają na wyniki testu).
W czasie oscylometrii impulsowej pacjent powinien oddychać normalnie, w sposób swobodny. Pomiar wykonywany jest przez około trzydzieści sekund. W tym czasie osoba badana może odczuwać nieznaczny dyskomfort związany z wysyłaniem przez urządzenie fali dźwiękowych do płuc.
Procedura przeprowadzania oscylometrii impulsowej wymaga wykonania co najmniej trzech powtórzeń tego procesu.
Bibliografia:
- Sadeh C., Davey-Ranasinghe N. ,Clinical Applications of Impulse Oscillometry, Asthma and Lung Biology, IntechOpen, 2019
- Bickel S., Popler J., Lesnick B. i wsp., Impulse Oscillometry. Interpretation and Practical Applications, Chest Journal, 146(3): P841-847, 2014
- Desai U., Joshi J. M., Impulse oscillometry, Advances in Respiratory Medicine, 87(4): 235-238, 2019
Polecamy
Pierwszy na świecie przeszczep obu płuc przy użyciu robota. Nowa era w medycynie
Coraz więcej przypadków „chodzącego zapalenia płuc” wśród dzieci. Pediatra: „Łatwo przegapić początek choroby”
Norweska księżna walczy z poważną chorobą. Pałac poinformował, że Mette-Marit wycofuje się ze swoich obowiązków
Pani Anna miała zakrzep, a leczyli ją na zapalenie płuc. Pacjentka zmarła, lekarze staną przed sądem
się ten artykuł?