2 min.
Osteofitoza krawędziowa – przyczyny, objawy, leczenie

Osteofitoza trzonów – przyczyny, objawy, leczenie. Zdjęcie: iStock
Najnowsze
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
16.01.2021
Zmagasz się z wypadającymi włosami, gromadzeniem wody i workami pod oczami? To mogą być objawy chorych nerek
16.01.2021
Prekoncepcja – czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska
16.01.2021
Grozi nam kolejna epidemia? Wirus Nipah może zabić 75 proc. zakażonych
16.01.2021
Niekonwencjonalnie: kręgarstwo. Czym jest i na czym polega? Czy jest bezpieczne?
Choroba zwyrodnieniowa atakuje znienacka. Jest wynikiem stylu życia jaki prowadziliśmy i prowadzimy, przebytych urazów i doznanych kontuzji. Osteofitoza krawędziowa jest jednym z jej objawów.
Osteofitoza – co to jest?
Osteofitoza jest jedną z postaci choroby zwyrodnieniowej objawiającą się pojawianiem się narośli – osteofitów na kościach trzonów kręgowych, w okolicach stawu kolanowego, biodrowego, dłoni i palców. Wiąże się z ogromnym bólem w tych okolicach i mocno utrudnia poruszania się i wykonywanie codziennych czynności. W zależności od tego, w którym miejscu pojawiają się osteofity, wyróżniamy różne rodzaje osteofitozy, m.in. osteofitozę krawędziową.
Przyczyny osteofitozy
Wśród przyczyn powstawania osteofitozy wymienia się:
- nadwagę,
- czynniki związane ze starzeniem się,
- brak ruchu i siedzący tryb życia,
- przebyte kontuzje,
- a nawet kwestie związane z odpowiednim doborem materaca do spania.
W przypadku nadwagi, pod naciskiem nadmiernej masy obciążane są przede wszystkim stawy kolanowe. Przy ich długotrwałym przeciążeniu dochodzi do deformacji i może wówczas powstawać osteofitoza kolana. Podobnie z przebytymi kontuzjami, na które narażeni się przede wszystkim sportowcy i dużymi przeciążeniami, z którymi się mierzą podczas treningów. Nieodpowiednio zrośnięte kości i zaleczone urazy mogą skutkować pojawieniem z czasem osteofitozy kończyn. Najczęściej jednak jest to wynik osłabienia kośćca i stawów spowodowanego wiekiem.
Objawy osteofitozy
W zależności od miejsca występowania osteofitoza może dawać różne objawy. W okolicach występowania schorzenia pojawi się silny ból, który uniemożliwi normalne funkcjonowanie. Ból może promieniować w stronę kręgosłupa. Z czasem coraz bardziej będą postępowały także trudności z poruszaniem się, stany zapalne i sztywnienie stawów. Pojawi się także charakterystyczny chrzęst stawów podczas wykonywanych ruchów kończyną objętą zwyrodnieniem.
Osteofitoza – leczenie
Leczenie schorzenia polega przede wszystkim na rehabilitacji przy wsparciu leczeniem farmakologicznym. W przypadku osteofitozy kolana zalecona będzie dieta odchudzająca. Utrata wagi pozwoli odciążyć kolana i przyniesie ulgę choremu. Ulgę przynosi również fizykoterapia – przede wszystkim masaże i zabiegi z udziałem laseru i ultradźwięków.
W zaawansowanym stadium choroby lekarz może zalecić operację polegającą na oczyszczeniu kości i stawów z narośli, po których po rehabilitacji chorzy odzyskują pełną sprawność.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021