Przejdź do treści

Ból kolana przy zginaniu, chodzeniu i wchodzeniu po schodach – metody leczenia oraz przyczyny

Kobieta siedzi z bólem kolana
Fot. Syda Productions / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Twoja przyjaciółka się kaleczy
Twoja przyjaciółka się kaleczy? Oto 5 rzeczy, które warto jej powiedzieć, a także 3, których mówić nie wolno
Jak schudnąć, gdy masz 20, 30, 40 lat?
Jak bezpiecznie i skutecznie się odchudzać, gdy masz 20, 30, 40 lat?
Wegetariańskie leczo - papryka górą!
Przepis na wegetariańskie leczo z papryką
Ćwiczenia na wzmocnienie pleców. Propozycje trenerki Kasi Bigos
chrapanie
Kilka faktów o chrapaniu. Sprawdź, czy to dotyczy twojego chłopaka albo ciebie

Ból kolana przy zginaniu często jest konsekwencją uszkodzenia lub przeciążenia stawu kolanowego. Jest to największy staw w ciele człowieka o skomplikowanej strukturze anatomicznej, dlatego kontuzje, zapalenia i urazy powodują ból przy zginaniu kolana.

Ból kolana przy zginaniu dotyka zarówno osób aktywnych fizycznie, jak i tych, którzy większą część dnia spędzają w pozycji siedzącej. Problemy z kolanami są nie tylko bolesne, ale i utrudniają normalne funkcjonowanie, w tym chodzenie i siedzenie. Przy pierwszych epizodach bólu w kolanie przy zginaniu należy jak najszybciej udać się do lekarza ortopedy. Bagatelizowanie urazów może skutkować poważną operacją.

Kiedy bolą kolana

Główne przyczyny bólu kolan

Ból przy zginaniu kolana u młodych ludzi wynikać może z urazu łąkotki, struktury kolana szczególnie narażonej na przeciążenia sportowe. Typowymi objawami, poza bólem, są charakterystyczne trzaski i wrażenie zablokowania stawu kolanowego. Poza łąkotką, innymi elementami budulcowymi kolan, których uszkodzenie skutkuje bólem kolana po wewnętrznej stronie przy zginaniu, są: więzadła, staw rzepkowo-udowy i chrząstki stawowe. Grupą ryzyka są sportowcy, a w szczególności łyżwiarze figurowi, narciarze, tenisiści oraz piłkarze. Inną przyczyną bólu w kolanie przy zginaniu i prostowaniu może być szybkie gromadzenie się wysięku, co określa się jako „woda w kolanie”.

Zwyrodnienia stawowe są zazwyczaj związane ze starzeniem się tkanki chrzęstnej (osoby starsze) oraz przeciążeniami u osób otyłych. W obu przypadkach pacjenci opisują niepokojące odgłosy chrupania w kolanie przy zginaniu. Oprócz dźwięków i bólu wystąpić może również silne zaczerwienienie oraz obrzęk. Powodem zwyrodnienia może być również borelioza (znana też jako choroba z Lyme) – odkleszczowa choroba objawiająca się rumieniem wędrującym. Objawy zakażenia prątkami długo nie dają o sobie znać. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że nawet po kilku latach upośledzeniu ulec może nie tylko układ nerwowy, ale i sercowo-naczyniowy oraz ruchowy. Patologiczne zmiany mogą objawiać się właśnie bólem pod kolanem z tyłu po zginaniu, a z czasem utrudnionym chodzeniem.

Zobacz także

Bóle kolan a reumatyzm

Zesztywnienie kolan, nasilający się rano ból kolana z boku po zewnętrznej stronie przy zginaniu, uczucie ciepła w miejscu dolegliwości, stan podgorączkowy, apatia, rozdrażnienie i brak apetytu – to najważniejsze z całego spektrum objawów reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Trudno jest wskazać tylko jednego winowajcę rozwoju reumatyzmu. Lekarze są zgodni, że czynników jest wiele i czasami nakładają się na siebie. Jeden z nich to predyspozycje genetyczne. Jeśli w rodzinie występuje wiele przypadków nawracającego bólu pod kolanem przy zginaniu, to istnieje spora szansa, że podobne nieprzyjemności pojawią się w następnym pokoleniu nieco wcześniej.

Choroby nowotworowe, jak szpiczaki mnogie albo chłoniaki, mogą atakować stawy kolanowe. Warto dodać, że także choroby immunologiczne nie pozostają bez wpływu na rozwój reumatyzmu. Reumatyzm jest obecnie chorobą nieuleczalną, a jego leczenie oparte jest jedynie na niwelowaniu symptomów, np. bólu kolana przy zginaniu po wewnętrznej stronie. Ból z tyłu kolana przy zginaniu może być następstwem np. chorej tarczycy, sarkoidozy lub tocznia.

Jak leczyć bóle kolan?

Jeżeli dolegliwości związane z silnym bólem kolan podczas zginania, biegania, chodzenia, a nawet siedzenia nie znikną samoistnie po około 7 dniach, a ponadto w tym czasie wystąpi gorączka, pojawią się obrzęk i silne zasinienie lub zaczerwienienie, wizyta u ortopedy jest obowiązkowa. Lekarz skieruje na bardziej szczegółowe badania przedmiotowe. W przypadku bólu kolana podczas zginania ortopeda może wykonać badanie ultrasonograficzne (USG), rezonans magnetyczny (RM), rentgen (RTG) chorej kończyny lub tomografię komputerową (TK). Dopiero na podstawie zdjęć przepisane zostanie określone leczenie.

Najpowszechniej na silny ból nad kolanem przy zginaniu przepisuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jeśli bólowi towarzyszy wysięk i obrzęk, lekarz może zadecydować o włączeniu antybiotykoterapii. Przed wyborem leku powinno się dokonać pobrania płynu stawowego i oddać próbkę na posiew. Na tej podstawie wyników posiewu można dobrać najlepszy antybiotyk. Pacjent może być skierowany na długotrwałą rehabilitację (ultradźwiękami lub jonoforezą) i gimnastykę usprawniającą układu ruchowy. Popularne jest też podawanie zastrzyków z kwasu hialuronowego (nawilża stawy) oraz rekonstrukcja uszkodzeń za pomocą wbudowania endoprotez. W rzadszych wypadkach blokuje się staw kolanowy przy iniekcji sterydów.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

„Zajęcia jogi śmiechu działają jak masaż twarzy, a przecież śmiech prostuje opadające kąciki ust. Po co myśleć o zmarszczkach? Ważniejsze jest życie pełne radości” – mówi Piotr Bielski, jogin śmiechu

„Ja nie lubię swojego brzucha. Mam sobie wmawiać, że jest zajebisty, jak nie jest? Ale nie jest tak słaby, żebym miała się go bardzo wstydzić i nie wychodzić na plażę” – mówi Ewa Zakrzewska, modelka plus size

„Jesteśmy w światowej czołówce, jeśli chodzi o spożywanie cukru. Jesteśmy jedną z najszybciej tyjących narodowości na świecie!” – mówi Agnieszka Wiśniewska, założycielka Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

Zainteresują cię również:

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

Jak długo można brać tabletki na ból? Czym ich nie popijać? Zobacz 10 zasad bezpiecznego stosowania leków przeciwbólowych

Endometrioza – oto 5 objawów choroby, które powinnaś znać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak dbać o szyję, zanim pojawi się ból?

Jak się czują twoje kolana, gdy masz 20, 30, 40, 50 lat

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

Spocona kobieta siedzi na kanapie

Brzydki zapach potu to duży problem. Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

tarczyca

Tarczyca. Co powinnaś o niej wiedzieć?

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce

kobieta leży na stole do masażu i korzysta z talasoterapii

Talasoterapia – co to jest i jak działa? Czy zabiegi talasoterapii są skuteczne?

leki psychotropowe w postaci tabletek wysypane na stół

Działanie leków psychotropowych. Przebieg leczenia, skutki uboczne, efekty