Przejdź do treści

Pierwsza w Polsce rekonstrukcja krocza nowatorską metodą. Lekarze określili jej efekt jako „rewelacyjny”

Lekarze na sali operacyjnej
Pierwsza w Polsce rekonstrukcja krocza nowatorską metodą. Lekarze określili jej efekt jako "rewelacyjny"/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Szczecińscy lekarze we współpracy z doktorem Danem O’Deyem z Niemiec wykonali nowatorski zabieg rekonstrukcji krocza. U 38-letniej pacjentki doszło do poważnego uszkodzenia anatomicznej części przy porodzie w 2011 roku. Jak podkreślają eksperci, kobieta czuje się dobrze, a efekty są „rewelacyjne”.

Nowatorska metoda rekonstrukcji krocza

Ginekologiczny zabieg rekonstrukcji krocza przeprowadzono w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie. Operację wykonano z wykorzystaniem nowatorskiej metody Dana O’Deya, ordynatora Oddziału Chirurgii Plastycznej i Operacyjnej Luisenhospital w Aachenz. Pacjentką była 38-letnia kobieta z poważnym uszkodzeniem anatomicznej części ciała, do którego doszło podczas porodu w 2011 r.

„Cały obszar krocza pacjentki był pęknięty, w wyniku czego otwór pochwy i odbytu były obok siebie, bez warstwy skórnej” – wyjaśniał twórca nowej techniki, dr n. med. Dan O’Dey.

Innowacyjna technika polega na wykorzystaniu płata uszypułowanego (unaczynionego) i przeszczepienie go na tętnicy zasłonowej. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko niepowodzenia przeszczepu z 50 do 2 proc. Jak zapewniła placówka, nigdy wcześniej w naszym kraju nie przeprowadzono zabiegu z użyciem tej metody.

„Dr O’Dey, stosując techniki chirurgii plastycznej, odtworzył krocze w sposób anatomiczny tak, że wygląd tego rejonu jest, można powiedzieć, taki sam jak przed porodem, czyli naturalny i w pełni anatomiczny” – wyjaśnił w rozmowie z PAP ginekolog dr n. med. Piotr Kolczewski z Oddziału Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie.

Efekty są „rewelacyjne”

Pacjentka, u której przeprowadzono zabieg w szczecińskim szpitalu, przez niemal dwanaście lat żyła z uszkodzonym kroczem. W konsekwencji borykała się z wieloma problemami zdrowotnymi, a jej życie prywatne „legło w gruzach”. Jak podano, kobieta poddała się wcześniej zabiegowi naprawczemu, jednak efekty nie były zadowalające.

Rewolucyjna operacja, która trwała 2,5 godziny, udała się, a kobieta czuje się dobrze. Lekarze opisali efekt końcowy jako „rewelacyjny”. Jak podkreślają, istnieje duża potrzeba podobnych zabiegów, ponieważ kobiety zmagają się z wieloma problemami będących wynikiem porodu czy choroby onkologicznej.

„Jest rosnąca potrzeba, żeby zabiegi przeprowadzać we właściwy sposób – w sposób rekonstrukcyjny, z użyciem technik, które dla większości ginekologów, ale nie tylko, są obce” – wyjaśnił Kolczewski.

Jak poinformowano, Narodowy Fundusz Zdrowia wyraził zgodę na przeprowadzanie podobnych zabiegów w ramach refundacji w szczecińskim szpitalu. Będą one wykonywane na specjalne wnioski.

Źródło: PAP

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Na zdjęciu smutna i załamana kobieta opierająca się na parapecie okiennym- HelloZdrowie

„Gdy szłam do toalety, szli ze mną, sprawdzali, czy nie prę”. Kobieta w zagrożonej ciąży była w szpitalu traktowana jak przestępczyni

Pacjenci z infekcją grzybiczą po operacjach plastycznych w Meksyku. Na zdjęciu dwie karetki jadące do szpitala

Setki zakażeń grzybami po operacjach plastycznych. Dwie osoby zmarły, 400 pacjentów jest monitorowanych

„Mam wrażenie, że poród to przestrzeń, do której mogłabym zaprosić więcej osób, przy których dobrze się czuję”. Pauka Chmielewska o swoim siódmym porodzie, ale pierwszym domowym

Prof. Grażyna Ginalska, wynalazczyni sztucznej kości: „Trzeba dużej odwagi naukowca i dużo jego samozaparcia, aby promować nowy produkt, wyjść z nim poza struktury uczelni”

Usuwanie pieprzyków — dowiedz się, kiedy należy skorzystać z zabiegu usuwania pieprzyków

Usuwanie pieprzyków – wskazania, przebieg zabiegu i efekty

Poród

Piękno narodzin uchwycone w jednym kadrze. Wyłoniono zwycięzców Birth Photography Image Competition 2023!

WHO alarmuje: co dwie minuty umiera jedna kobieta w trakcie ciąży lub porodu

„Jestem samotną mamą i potrzebuję pomocy. I to jest okej”. Olga Kalicka szczerze o swoim macierzyństwie

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Skala ASA w kwalifikacji do zabiegu operacyjnego. Na co zwrócą uwagę anestezjolodzy?

Dziecko

Zaczęła rodzić w samochodzie, jadąc do szpitala. Młoda mama nagrała niezwykłe wydarzenie

Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

Tiktokerka apeluje: „W razie problemów przy porodzie ratujcie mnie, a nie dziecko”. Internautki reagują na jej słowa

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

"Mamy noworoczny cud". Kobieta z obwodu mikołajowskiego urodziła w karetce / gettyimages

„Mamy noworoczny cud”. Kobieta z obwodu mikołajowskiego urodziła w karetce, która ugrzęzła w błocie

W ciemności, cieple i hałasie. Z amuletem, zaklęciem i zdrowaśką – jak kiedyś rodziły się dzieci

Tatiana Okupnik / fot. Wojciech Olkusnik/DDTVN

„Patrzysz na siebie i myślisz 'masakra’. Tak jakby nieadekwatnie do mojego wieku postarzała się moja część intymna”. Tatiana Okupnik szczerze o połogu

Jak zmienia się seks po porodzie? /fot. GettyImages

Ginekolożka: „Nie miałam pacjentki, u której zmiany w sferze seksualnej po urodzeniu dziecka byłyby na plus, przynajmniej w pierwszych miesiącach”

Hemikolektomia – prawostronna i lewostronna. Co to jest? Ile trwa zabieg i kiedy jest wykonywany?

Jak oddychać podczas porodu w pierwszej i drugiej fazie?

„Rodzice wciąż są namawiani do bankowania krwi pępowinowej dla użytku ich dzieci, mimo że nie ma takiej potrzeby”. O tym, jak wmówiono nam, że krew pępowinowa to panaceum, mówi hematolog prof. Wiesław Jędrzejczak

Wzrósł współczynnik umieralności niemowląt. To pierwsza taka sytuacja od lat / gettyimages

Wzrósł współczynnik umieralności niemowląt. To pierwsza taka sytuacja od lat

Opadające powieki to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Kiedy objawy powinny nas zaniepokoić i co możemy zrobić z nadmiarem skóry, mówi dr Jakub Bargiel