Przejdź do treści

Usunięcie grasicy, czyli tymektomia. Jakie ma konsekwencje?

Usunięcie grasicy, czyli tymektomia. Jakie ma konsekwencje?
Usunięcie grasicy, czyli tymektomia. Jakie ma konsekwencje? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Usunięcie grasicy to zabieg polegający na resekcji organu. Najczęściej przeprowadza się go w przypadku miastenii, ale często również przy nowotworze grasicy oraz grasiczaku. Specjaliści mogą wybrać jedną z trzech metod operacyjnych. Jakie konsekwencje dla zdrowia ma wycięcie grasicy? 

Czym jest grasica? 

Grasica to niewielki organ zlokalizowany za mostkiem, pomiędzy płucami oraz przed sercem. Składa się on z dwóch płatów i jest elementem układu limfatycznego oraz hormonalnego. Produkuje komórki odpornościowe T, które chronią organizm przed bakteriami, wirusami, a nawet nowotworami.  

Rośnie do 2. roku życia, osiągając całkiem pokaźne rozmiary i wagę ok. 25 g, jednak po okresie dojrzewania u większości osób powoli zanika (zjawisko to określa się mianem inwolucji). Ta cecha sprawiła, że przez długi czas organ ten uważany był za zbyteczny. Teraz jednak wiadomo, że tak nie jest, o czym piszemy więcej w podrozdziale „Usunięcie grasicy – czy zawsze jest konieczne?”. 

Czym jest usunięcie grasicy? Kiedy się ją wykonuje? 

Usunięcie grasicy (tymektomia) to zabieg, który najczęściej wykonuje się w celu leczenia miastenii rzekomporaźnej, określanej również jako nużliwość mięśni w 10 proc. przypadków jest ona objawem grasiczaka. Operacja polega na całkowitym lub częściowym wycięciu gruczołu w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym. Chirurdzy korzystają z trzech technik, wśród których wymienia się: 

  • metodę wideotorakoskopową – w jej ramach wykonuje się niewielkie nacięcia w klatce piersiowej i wprowadza się narzędzia chirurgiczne z kamerą wideo, aby lekarz mógł zobaczyć grasicę. Zabieg przeprowadza się przy pomocy robota, 
  • metodę tradycyjną (czyli tzw. sternotomię) – polega ona na podłużnym przecięciu mostka, 
  • rozwarstwienie przezszyjkowe – grasicę usuwa się tutaj jedynie poprzez niewielkie nacięcie w szyi, zlokalizowane tuż nad mostkiem. 

W sytuacji, gdy guz rozrósł się również na sąsiadujące z grasicą struktury, konieczne może być usunięcie również chorych tkanek. Przykładowo, może to być część płuc, osierdzia, żyły głównej górnej czy nawet i nerwów. Cała operacja trwa zwykle od 2. do 4. godzin. 

Kiedy należy zdecydować się na usunięcie grasicy? 

Na zabieg tymektomii należy zdecydować się w przypadku nowotworu grasicy lub grasiczaka (guza grasicy). Co więcej, zaleca się jego przeprowadzenie pacjentom z miastenią, w przypadku której leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne i występuje umiarkowane lub poważne osłabienie organizmu. Czasem lekarze wykonują ten zabieg również wtedy, gdy choroba utrudnia połykanie lub oddychanie. 

Dodajmy, że miastenia związana jest z przerośniętą grasicą – w jej przebiegu dochodzi do zaburzeń w przekazywaniu impulsów do mięśnia z nerwów ruchowych. Organizm osób z tą chorobą produkuje przeciwciała, które doprowadzają do zakłócenia odbioru sygnałów. Po usunięciu omawianego gruczołu organizm nie wytwarza już takich rodzajów białek, co z kolei łagodzi objawy choroby. Badania pokazują, że u 30 proc. po tymektomii następuje całkowita jej remisja, dzięki czemu nie trzeba stosować żadnych dodatkowych leków. 

Warto jednak zaznaczyć, iż u pacjentów z miastenią zabieg zaleca się osobom przed 60. rokiem życia, natomiast jeśli chodzi o nowotwór grasicy czy grasiczaka, wiek operacji nie ma większego znaczenia. Należy również podkreślić, że w przypadku tej pierwszej choroby większość osób nie odczuwa i nie widzi konsekwencji od razu po operacji – można je dostrzec dopiero po pewnym czasie. 

Grasiczak, czyli nowotwór grasicy. Czym się charakteryzuje?; na zdjęciu kobieta trzymająca dłonie na klatce piersiowej- Hello Zdrowie

Usunięcie grasicy – czy zawsze jest konieczne? 

Badania opublikowane w czasopiśmie „New England Journal of Medicine” wykazały, że usunięcie grasicy zwiększa ryzyko nowotworu i śmierci. Jak się okazało, 5 lat od wykonania zabiegu zmarło ponad 8 proc. pacjentów. Z kolei wśród tych, u których nie przeprowadzono tymektomii, odnotowano zgon u niecałych 3 proc. osób. To z kolei sprawia, że nie powinno się pozbywać tego narządu rutynowo, np. podczas operacji kardiochirurgicznych, aby łatwiej było „dotrzeć” do serca. Usunięcie grasicy wiąże się również z większym ryzykiem pojawienia się pooperacyjnej choroby autoimmunologicznej. 

Co po tymektomii? Wskazania po operacji 

Po tymektomii wykonanej metodą tradycyjną na operowanym obszarze może pojawić się pewien dyskomfort. Czas rekonwalescencji wynosi w tym przypadku od 4. do 6. tygodni. Szwy zazwyczaj zdejmuje się po 3. tygodniach od operacji, a przez 6. tygodni należy nosić kamizelkę stabilizującą mostek. Jeśli chodzi o usuwanie grasicy metodą wideotorakoskopową, również może pojawić się łagodny ból. W tym przypadku większość pacjentów wraca jednak do pracy już po 2. tygodniach. 

kobieta trzymająca rękę na dekolcie

Jak przygotować się do tymektomii? 

Do tymektomii zwykle nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Czasem lekarze zalecają jednak zaprzestanie przyjmowania określonych leków, np. tych rozrzedzających krew. Co więcej, niekiedy trzeba wykonać pewne dodatkowe badania (np. tomografię komputerową), aby sprawdzić, czy w przypadku danego pacjenta zabieg może być na pewno przeprowadzony. 

 

Bibliografia: 

  1. Aydin Y., Ulas A. B., Mutlu V., Colak A., Eroglu A., Thymectomy in Myasthenia Gravis, The Eurasian Journal of Medicine 2017, 49(1), s. 48-52. 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564302/ [dostęp 23.04.24]. 
  3. https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2302892 [dostęp 23.04.24]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.