2 min.
Cholecystektomia – czym jest i kiedy się ją stosuje?

Cholecystektomia - czym jest i kiedy się ją stosuje
Cholecystektomia to operacja chirurgiczna, która polega na usunięciu woreczka żółciowego, najczęściej przy zaawansowanej kamicy pęcherzyka żółciowego i przy powikłaniach zapalnych dróg żółciowych.
Spis treści
Cholecystektomia laparoskopowa – przebieg
Cholecystektomię można wykonać metodą klasyczną i laparoskopową. Metoda laparoskopowa jest wykorzystywana znacznie częściej, ponieważ jest mniej inwazyjna od klasycznej. Dzięki tej metodzie pacjent bardzo szybko powraca do zdrowia, a sam zabieg nie niesie za sobą tylko powikłań, co chirurgiczne rozcinanie brzucha przy laparotomii, czyli przy klasycznej metodzie.
Laparoskopia jest wziernikowaniem jamy trzewnej za pomocą specjalnego instrumentu optycznego, który wprowadzany jest przez powłoki brzuszne. Laparoskopię wykonuje się poprzez niewielkie nacięcia.
Cholecystektomia laparoskopowa jest stosowana wtedy, kiedy nie ma wskazań do wykonania zabiegu metodą klasyczną, tym wskazaniem może być np. zapalenie otrzewnej.
Cholecystektomia laparoskopowa – zalety
Cholecystektomia laparoskopowa jest dla pacjenta lepsza i bardziej komfortowa, ponieważ:
- wiąże się to z mniejszymi dolegliwościami bólowymi, ponieważ nie ma ingerencji w przecinanie mięśni brzucha
- szybciej goją się rany
- pobyt w szpitalu jest krótszy
- zdecydowanie mniejsza ilość powikłań pooperacyjnych.
Cholecystektomia laparoskopowa – przygotowanie do zabiegu
Przed zabiegiem zleca się wykonanie ogólnych badań lekarskich, badań krwi i wykonuje się również EKG serca oraz RTG klatki piersiowej. Lekarz może zalecić również oczyszczenie jelita poprzez stosowanie płynnej diety kilka dni przed zabiegiem. Kilka godzin przed wykonaniem zabiegu nie należy niczego jeść ani pić. Należy też poinformować lekarza o tym, jakie leki przyjmuje się na stałe.
Cholecystektomia laparoskopowa – powikłania
Ilość powikłań po takim zabiegu jest niewielka, ale wśród nich może znaleźć się uszkodzenie dróg żółciowych i krwawienie, które wymagają przeprowadzenia operacji naprawczej. Do powikłań można też zaliczyć powstawanie zrostów krwiaków.
Cholecystektomia laparoskopowa – dieta po zabiegu
Jeśli zostanie usunięty woreczek żółciowy to zostaje upośledzone w pewien sposób trawienie tłuszczów, więc zastosowanie odpowiedniej diety jest konieczne i trzeba stosować się do takich wskazań, jak:
- dieta lekkostrawna
- 5-6 małych posiłków dziennie
- jedzenie głównie ciepłych posiłków
- wykluczenie kwaśnych produktów
- unikanie soli i innych przypraw
- unikanie alkoholu
- unikanie czarnej herbaty i kawy
- wykluczenie roślin strączkowych
- unikanie słodyczy.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023