Przejdź do treści

Kiedy konieczna jest cholecystektomia? Jak przygotować się do zabiegu?

Cholecystektomia - czym jest i kiedy się ją stosuje
Cholecystektomia - czym jest i kiedy się ją stosuje
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cholecystektomia to powszechnie wykonywany zabieg polegający na wycięciu pęcherzyka żółciowego. Najczęściej przeprowadza się go u osób z objawową kamicą woreczka żółciowego, ale wskazaniem może też być ostry stan zapalny. W większości przypadków narząd usuwa się laparoskopowo, dzięki czemu rekonwalescencja jest krótka i pacjent może szybko wrócić do domu. 

Co to jest cholecystektomia?

Cholecystektomia to procedura medyczna, w czasie której wycinany jest pęcherzyk żółciowy. Ten niewielki organ w kształcie gruszki, zlokalizowany poniżej wątroby po prawej stronie nadbrzusza, odpowiada za gromadzenie i zagęszczanie żółci oraz regulowanie ciśnienia w drogach żółciowych. Choć pełni ważne funkcje trawienne, da się bez niego żyć i jeśli są ku temu wskazania medyczne, możliwe jest jego usunięcie. 

Wskazania do resekcji woreczka żółciowego

Do głównych wskazań cholecystektomii należą: 

  • ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, 
  • objawowa kamica żółciowa przebiegająca z kolką żółciową (charakteryzuje ją silny, narastający ból brzucha po prawej stronie pod żebrami) i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (nudności i wymioty, zgaga), 
  • dyskineza dróg żółciowych, 
  • ostre zapalenie trzustki wraz z towarzyszącą kamicą żółciową, 
  • polipy pęcherzyka żółciowego.
kamienie różnej wielkości w żółtym kolorze na białym tle

Przygotowanie oraz przebieg zabiegu cholecystektomii

Kwalifikację do operacji podejmuje się w oparciu o wyniki badań i stan kliniczny pacjenta. W ramach przygotowania przedoperacyjnego konieczne jest wykonanie morfologii krwi oraz RTG klatki piersiowej, natomiast oceny woreczka żółciowego dokonuje się za pomocą badania ultrasonograficznego. Pacjent informowany jest o celu operacji, dedykowanej metodzie cholecystektomii oraz możliwych skutkach ubocznych, a następnie podpisuje zgodę na wykonanie zabiegu. 

Do szpitala należy zgłosić się na czczo. Złotym standardem w chirurgii jest cholecystektomia laparoskopowa, która wyparła klasyczny zabieg (tzw. cholecystektomię otwartą). To metoda wymagającą wykonania jedynie niewielkich nacięć skóry, przez które wprowadza się specjalne urządzenie wyposażone w kamerę. Operację przeprowadza się w znieczuleniu. Aby poszczególne organy nie stykały się ze sobą, podawany jest też dwutlenek węgla. 

Usunięcie pęcherzyka żółciowego metodą klasyczną wiąże się z większym cięciem ukośnym i dłuższym czasem rekonwalescencji ze względu na bardziej inwazyjny charakter. Nacięcie jest duże, dlatego po operacji może pozostać blizna. Zabieg cholecystektomii, niezależnie od wybranej metody, trwa około godziny. 

Trzustka - niewielki gruczoł o wielkich możliwościach- Hello Zdrowie

Jakie powikłania mogą pojawić się po resekcji pęcherzyka żółciowego?

Każdy zabieg operacyjny obarczony jest ryzykiem powikłań. W przypadku cholecystektomii może to być krwawienie, bóle brzucha czy infekcja. W około 1% przypadków dochodzi do uszkodzenia przewodu żółciowego wspólnego lub wątrobowego. Skutkiem ubocznym podjętej interwencji medycznej jest też tzw. zespół po cholecystektomii (ICD-10: K91.5) objawiający się dolegliwościami bólowymi brzucha, wzdęciami i wymiotami. 

Zalecenia po cholecystektomii

Po cholecystektomii laparoskopowej pacjent przebywa w szpitalu średnio 2 dni, a w przypadku operacji metodą klasyczną czas hospitalizacji jest dłuższy i wynosi około 7 dni. Przez pierwsze tygodnie zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej i dźwigania ciężarów. Wskazana jest również odpowiednio zmodyfikowana dieta. Posiłki należy spożywać częściej, ale w mniejszych ilościach. W jadłospisie powinny znaleźć się produkty lekkostrawne, niewskazane są natomiast te wysokotłuszczowe. 

 

Bibliografia: 

  1. Długołęcka R., Kania E., Biegus I., Opieka pielęgniarska nad pacjentem po cholecystektomii klasycznej i laparoskopowej, Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne 2022, 16(3): 85-90. 
  2. Gembal P., Milik K., Ździebło J., Kęsik J., Zubilewicz T., Rys historyczny cholecystektomii otwartej i laparoskopowej, Chirurgia Polska 2007, 9(2): 97-103. 
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.