Przejdź do treści

Płaczące suche oko – co to jest i czym się objawia? Tłumaczy optometrystka Justyna Nater

Płaczące suche oko – co to jest? Tłumaczy optometrystka Justyna Nater
Płaczące suche oko – co to jest? Tłumaczy optometrystka Justyna Nater / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zdarzyło wam się kiedyś „płakać” na wietrze albo mrozie? To może być objaw tzw. płaczącego suchego oka. Co to takiego i jak sobie z tym poradzić? Podpowiada optometrystka Justyna Nater.

Płaczące suche oko

„Nie wiem, czy wiecie, ale o problemach z suchym okiem świadczy nie tylko typowe uczucie suchości i 'piasku pod powiekami’ czy podrażnienia” – pisze na swoim profilu na Instagramie optometrystka Justyna Nater.

Jak podkreśla, często w wywiadzie pacjenci mówią: „nie nie, nie mam problemu z suchością oczu, wręcz przeciwnie, mi ciągle lecą łzy”. Czy to znaczy, że na pewno nie mają się czym martwić? Nie do końca.

Ekspertka tłumaczy, że to objaw tzw. płaczącego suchego oka. Dlaczego właśnie tak się nazywa? Bo występuje nadprodukcja łez, ponieważ oko próbuje samo sobie pomóc, nawilżać powierzchnię.

Kobieta patrzy się w obiektyw. Przy twarzy ma kwiatki

Źródło problemu

Justyna Nater podkreśla, że to, co jest bardzo ważne, to znalezienie przyczyny suchego oka i leczenie źródła problemu. A przede wszystkim według niej trzeba rozgraniczyć cały zespół objawów, nazywanych Zespołem Suchego Oka, od chwilowych problemów z suchością oczu, które mogą wystąpić jednorazowo, po ekspozycję na różne czynniki wysuszające (klimatyzację, ogrzewanie, itp.).

Zespół Suchego Oka należy wnikliwie diagnozować. Można to robić na kilka sposobów, między innymi mierząc tak zwany czas przerwania filmu łzowego, używając barwników, badając gruczoły Meiboma (znajdujące się w powiekach), same brzegi powiek, itd.” – tłumaczy ekspertka. „Najważniejsze, żeby zrozumieć, że samo używanie kropli nawilżających jest leczeniem objawowym” – dodaje.

Co może pomóc? Higiena brzegów powiek. „Jest niezbędna u każdego. I u kobiet, i u mężczyzn. Powinniśmy ją wykonywać tak samo, jak codziennie myjemy zęby” – podkreśla Nater.

Dbaj o wzrok

Justyna Nater jest optometrystką. Prowadzi bloga „Dbaj o wzrok”, gdzie udziela wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Robi to dlatego, że jak twierdzi, chciałaby, żeby „Polacy zaczęli dbać o wzrok, bo zapominają o tym, jak łatwo można go stracić”.

Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów. Nater jest aktywna również w mediach społecznościowych. Jej konto na Instagranie @dbajowzrok obserwuje niemal 15 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dbaj o wzrok (@dbajowzrok)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.