3 min.
Płaczące suche oko – co to jest i czym się objawia? Tłumaczy optometrystka Justyna Nater

Płaczące suche oko – co to jest? Tłumaczy optometrystka Justyna Nater / iStock
Zdarzyło wam się kiedyś „płakać” na wietrze albo mrozie? To może być objaw tzw. płaczącego suchego oka. Co to takiego i jak sobie z tym poradzić? Podpowiada optometrystka Justyna Nater.
Spis treści
Płaczące suche oko
„Nie wiem, czy wiecie, ale o problemach z suchym okiem świadczy nie tylko typowe uczucie suchości i 'piasku pod powiekami’ czy podrażnienia” – pisze na swoim profilu na Instagramie optometrystka Justyna Nater.
Jak podkreśla, często w wywiadzie pacjenci mówią: „nie nie, nie mam problemu z suchością oczu, wręcz przeciwnie, mi ciągle lecą łzy”. Czy to znaczy, że na pewno nie mają się czym martwić? Nie do końca.
Ekspertka tłumaczy, że to objaw tzw. płaczącego suchego oka. Dlaczego właśnie tak się nazywa? Bo występuje nadprodukcja łez, ponieważ oko próbuje samo sobie pomóc, nawilżać powierzchnię.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Źródło problemu
Justyna Nater podkreśla, że to, co jest bardzo ważne, to znalezienie przyczyny suchego oka i leczenie źródła problemu. A przede wszystkim według niej trzeba rozgraniczyć cały zespół objawów, nazywanych Zespołem Suchego Oka, od chwilowych problemów z suchością oczu, które mogą wystąpić jednorazowo, po ekspozycję na różne czynniki wysuszające (klimatyzację, ogrzewanie, itp.).
„Zespół Suchego Oka należy wnikliwie diagnozować. Można to robić na kilka sposobów, między innymi mierząc tak zwany czas przerwania filmu łzowego, używając barwników, badając gruczoły Meiboma (znajdujące się w powiekach), same brzegi powiek, itd.” – tłumaczy ekspertka. „Najważniejsze, żeby zrozumieć, że samo używanie kropli nawilżających jest leczeniem objawowym” – dodaje.
Co może pomóc? Higiena brzegów powiek. „Jest niezbędna u każdego. I u kobiet, i u mężczyzn. Powinniśmy ją wykonywać tak samo, jak codziennie myjemy zęby” – podkreśla Nater.
Dbaj o wzrok
Justyna Nater jest optometrystką. Prowadzi bloga „Dbaj o wzrok”, gdzie udziela wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Robi to dlatego, że jak twierdzi, chciałaby, żeby „Polacy zaczęli dbać o wzrok, bo zapominają o tym, jak łatwo można go stracić”.
Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów. Nater jest aktywna również w mediach społecznościowych. Jej konto na Instagranie @dbajowzrok obserwuje niemal 15 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023
„Kroplówkom odmładzającym mówię NIE” – przestrzega endokrynolożka i diabetolożka dr Luiza Napiórkowska

14.03.2023