3 min.
Płaczące suche oko – co to jest i czym się objawia? Tłumaczy optometrystka Justyna Nater

Płaczące suche oko – co to jest? Tłumaczy optometrystka Justyna Nater / iStock
Najnowsze
08.03.2021
Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach
08.03.2021
Wzrosła sprzedaż pijawek lekarskich. Tak leczą się osoby, które przeszły COVID-19
08.03.2021
Dlaczego na zwolnieniu lekarskim od psychiatry nie należy publikować swoich zdjęć w mediach społecznościowych?
08.03.2021
„Krew nas zalewa!”. Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym jednoczą siły
08.03.2021
Czy warto robić badania mikrobioty jelitowej? Odpowiada biotechnolożka Ewa Kowalska
Zdarzyło wam się kiedyś „płakać” na wietrze albo mrozie? To może być objaw tzw. płaczącego suchego oka. Co to takiego i jak sobie z tym poradzić? Podpowiada optometrystka Justyna Nater.
Spis treści
Płaczące suche oko
„Nie wiem, czy wiecie, ale o problemach z suchym okiem świadczy nie tylko typowe uczucie suchości i ‚piasku pod powiekami’ czy podrażnienia” – pisze na swoim profilu na Instagramie optometrystka Justyna Nater.
Jak podkreśla, często w wywiadzie pacjenci mówią: „nie nie, nie mam problemu z suchością oczu, wręcz przeciwnie, mi ciągle lecą łzy”. Czy to znaczy, że na pewno nie mają się czym martwić? Nie do końca.
Ekspertka tłumaczy, że to objaw tzw. płaczącego suchego oka. Dlaczego właśnie tak się nazywa? Bo występuje nadprodukcja łez, ponieważ oko próbuje samo sobie pomóc, nawilżać powierzchnię.
Źródło problemu
Justyna Nater podkreśla, że to, co jest bardzo ważne, to znalezienie przyczyny suchego oka i leczenie źródła problemu. A przede wszystkim według niej trzeba rozgraniczyć cały zespół objawów, nazywanych Zespołem Suchego Oka, od chwilowych problemów z suchością oczu, które mogą wystąpić jednorazowo, po ekspozycję na różne czynniki wysuszające (klimatyzację, ogrzewanie, itp.).
„Zespół Suchego Oka należy wnikliwie diagnozować. Można to robić na kilka sposobów, między innymi mierząc tak zwany czas przerwania filmu łzowego, używając barwników, badając gruczoły Meiboma (znajdujące się w powiekach), same brzegi powiek, itd.” – tłumaczy ekspertka. „Najważniejsze, żeby zrozumieć, że samo używanie kropli nawilżających jest leczeniem objawowym” – dodaje.
Co może pomóc? Higiena brzegów powiek. „Jest niezbędna u każdego. I u kobiet, i u mężczyzn. Powinniśmy ją wykonywać tak samo, jak codziennie myjemy zęby” – podkreśla Nater.
Dbaj o wzrok
Justyna Nater jest optometrystką. Prowadzi bloga „Dbaj o wzrok”, gdzie udziela wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Robi to dlatego, że jak twierdzi, chciałaby, żeby „Polacy zaczęli dbać o wzrok, bo zapominają o tym, jak łatwo można go stracić”.
Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów. Nater jest aktywna również w mediach społecznościowych. Jej konto na Instagranie @dbajowzrok obserwuje niemal 15 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.03.2021
„Mastektomia to nie koniec życia ani kobiecości. Po niej można dalej funkcjonować, żyć i cieszyć się tym życiem” – mówią autorki niezwykłych zdjęć kobiet po raku piersi i akcji „Pomacaj się”

07.03.2021
Katarzyna Tubylewicz: Samotność wybrana to przyjemna osobność, luksus uwolnienia się od międzyludzkich zobowiązań, to oddech i poczucie wolności

05.03.2021
Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

03.03.2021