Przejdź do treści

Gotowe okulary do czytania kupisz w wielu sklepach i drogeriach. Czy są bezpieczne? Optometrystka wyjaśnia

Gotowe okulary do czytania / istock
Gotowe okulary do czytania / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta
Nowe badanie wskazuje na związek między stylem życia a cięższym zachorowaniem na COVID-19
Amerykanka robi wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dziecko. „Muszą wiedzieć, że ich dzieci nie zostaną zapomniane”
Szyje wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dzieci. „Muszą wiedzieć, że ich maluchy nie zostaną zapomniane”
Rany i rozcięcia – rodzaje i pierwsza pomoc
Nie ma dowodów na to, że szczepionki Moderny i Pfizera są niebezpieczne dla kobiet w ciąży – tak mówią wyniki nowego badania
Szczepionki mRNA na COVID-19 bezpieczne dla kobiet w ciąży? Opublikowano pierwsze tak duże badanie na ten temat
Ile osób w Polsce zmarło po szczepionce na COVID-19? U ilu wystąpiła zakrzepica? Znamy najnowsze dane

Okulary do czytania, czyli tzw. „okulary – plusy”, możemy spotkać w wielu sklepach, hipermarketach czy drogeriach. Kosztują kilkanaście złotych, a ich moc widoczna jest na małych naklejkach przyklejonych najczęściej na jednym ze szkieł. Okazuje się jednak, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Pomimo to, okulary do czytania są popularnym produktem, który ląduje w koszykach kupujących. Co nam grozi? Wyjaśnia Justyna Nater, optometrystka. 

Gotowe okulary do czytania

„W aptekach i drogeriach sprzedają się masowo, zwykle z argumentem – po co mam wydawać pieniądze u optyka, skoro zamiast płacić 500 zł, mogę zapłacić 20 zł.

Kiedyś w Rossmannie zapytałam pani ekspedientki, czy dużo takich okularów dziennie sprzedają. Usłyszałam – „Bardzo dużo. Właśnie jesteśmy po dostawie, więc jest w czym wybierać.” Gotowe okulary do czytania to produkt, który służy wyłącznie do okazjonalnego (wręcz „awaryjnego”) czytania, nie do stałego użytkowania, np. jeśli ktoś pracuje wzrokowo w bliskich odległościach, całymi dniami, nie powinien takich okularów używać.

Nie wolno w nich chodzić, używać ich do widzenia codziennego, do dali. Nie wolno tym bardziej prowadzić w nich pojazdów” – pisze Justyna Nater, optometrystka prowadząca profil „Dbaj o wzrok” na Instagramie.

Ekspertka dodaje, że dużym problemem jest łatwy dostęp do tych okularów.

„Wpływa on na podejście do narządu wzroku – „mam okulary, np. z apteki, nie mam potrzeby wykonywać badania wzroku, bo w tych widzę dobrze” – takie podejście to równia pochyła i nie przesadzę, jeśli powiem, że może prowadzić do utraty widzenia, bo brak regularnych badań wzroku może mieć właśnie takie konsekwencje” – wyjaśnia optometrystka.

Justyna Nater dodaje także, że w salonie optycznym wykonuje się wiele pomiarów, by wykonać okulary „na miarę” naszych potrzeb. Wszystko dla naszego komfortu i dla zdrowia oczu.

„Nie jesteśmy symetryczni – zwróćcie uwagę na mój rozstaw źrenic w oprawie okularowej. Jest różnica w wartościach dla lewego i prawego oka prawda? No właśnie. A w gotowych okularach takich różnic się nie uwzględnia. Tam wszystko jest ustawione hurtowo dla takich samych wartości we wszystkich okularach…

Wzrok przekazuje nam ponad 80 proc. informacji o otaczającym nas świecie. To nasz najważniejszy zmysł! Czy naprawdę warto na nim tak bardzo oszczędzać? Dla naszych oczu najważniejsze są regularne badania i prawidłowa korekcja okularowa w okularach dobrej jakości lub w indywidualnie dobranych do nas soczewkach kontaktowych. Nie warto tego zaniedbywać, bo skutki zaniedbania mogą być opłakane” – pisze ekspertka.

Prawidłowa korekcja okularowa

Justyna Nater pisze dalej, że czasami słyszy: okularów do czytania potrzebują głównie osoby starsze, które nie mają funduszy, żeby zakupić profesjonalne okulary.

„Rozumiem. Tyle, że okulary za 10 zł nie zapewnią ich oczom bezpieczeństwa. Można poprosić optyka o najbardziej ekonomiczne rozwiązanie i np. rozłożenie płatności na raty. A może tu jest miejsce dla nas młodych – może warto się zastanowić, czy na kolejny dzień Babci, Dzień Dziadka, czy nawet Dzień Mamy, Dzień Taty, a nawet bez okazji, możemy komuś z naszej rodziny pomóc w zakupie okularów?

Te z apteki i drogerii powinny być wyłącznie rozwiązaniem, kiedy zgubimy, zniszczymy własne. Starsi ludzie są w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o występowanie chorób oczu. Naprawdę warto o nich zadbać. Jeśli znacie kogoś, komu warto w ten sposób pomóc, voucher na badanie wzroku albo okulary będzie dużo lepszym pomysłem niż para skarpetek, czy bombonierka albo nowy elegancki wazon na kwiatki” – dodaje ekspertka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

GOTOWE OKULARY DO CZYTANIA… …w aptekach i drogeriach sprzedają się masowo, zwykle z argumentem – po co mam wydawać pieniądze u optyka, skoro zamiast płacić 500zł, mogę zapłacić 20zł. Kiedyś w @rossmannpl zapytałam pani ekspedientki – czy dużo takich okularów dziennie sprzedają. Usłyszałam – „BARDZO dużo. Właśnie jesteśmy po dostawie, więc jest w czym wybierać.” Gotowe okulary do czytania to produkt, który służy wyłącznie do OKAZJONALNEGO (wręcz „awaryjnego”) czytania, nie do stałego użytkowania – np jeśli ktoś pracuje wzrokowo w bliskich odległościach, całymi dniami, nie powinien takich okularów używać. Nie wolno w nich chodzić, używać ich do widzenia codziennego, do dali. Nie wolno tym bardziej prowadzić w nich pojazdów. Dużym problemem jest łatwy dostęp do tych okularów, który wpływa na podejście do narządu wzroku – „mam okulary np z apteki, nie mam potrzeby wykonywać badania wzroku, bo w tych widzę dobrze” – takie podejście to równia pochyła i nie przesadzę, jeśli powiem, że może prowadzić do utraty widzenia, bo brak regularnych badań wzroku może mieć właśnie takie konsekwencje.☹️ Spójrzcie (pierwsze zdjęcie), ile pomiarów wykonuje się w salonie optycznym, żeby wykonać okulary „na miarę” naszych potrzeb. Dla naszego komfortu i dla zdrowia oczu. Nie jesteśmy symetryczni – zwróćcie uwagę na mój rozstaw źrenic w oprawie okularowej. Jest różnica w wartościach dla lewego i prawego oka prawda? No właśnie. A w gotowych okularach takich różnic się NIE uwzględnia. Tam wszystko jest ustawione hurtowo dla takich samych wartości we wszystkich okularach… Wzrok przekazuje nam ponad 80% informacji o otaczającym nas świecie. To nasz najważniejszy zmysł! Czy naprawdę warto na nim tak bardzo oszczędzać? Dla naszych oczu najważniejsze są regularne badania i prawidłowa korekcja okularowa w okularach dobrej jakości lub w indywidualnie dobranych do nas soczewkach kontaktowych. Nie warto tego zaniedbywać, bo skutki zaniedbania mogą być opłakane. C.d. W komentarzu

Post udostępniony przez Dbaj o wzrok (@dbajowzrok)

Justyna Nater

„Dbaj o wzrok” to profil na Instagramie prowadzony przez Justynę Nater, wykwalifikowaną optometrystkę. Jak sama o sobie pisze: „edukuję, walczę z brokatem i z nużeńcami, promuję higienę brzegów powiek”. Profil ekspertki obserwuje obecnie 13 tys. osób. Liczba powiększa się z każdym dniem!

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rogówka oka – budowa, funkcje, uszkodzenie i choroby

Plamka ślepa – czym jest, wpływ na widzenie, test

Soczewka oka – budowa, funkcje, schorzenia i leczenie

Oko – budowa, funkcje, astygmatyzm i inne wady wzroku

„Słyszałam, że jak mam astygmatyzm, to nie mogę nosić soczewek kontaktowych". Optyczka odpowiada, czy tak rzeczywiście jest

„Słyszałam, że jak mam astygmatyzm, to nie mogę nosić soczewek kontaktowych”. Optyczka odpowiada, czy tak rzeczywiście jest

Kobieta patrzy się w obiektyw. Przy twarzy ma kwiatki

Optometrystka Justyna Nater: żadne komputerowe badanie, ani jego wynik, nie jest receptą na okulary

Twarde soczewki, które zakładasz przed snem? To ortokorekcja

Dziewczynka w okularach

Rozwój wady wzroku u dziecka – jak wygląda w późniejszych latach? Wyjaśnia optometrystka

kobieta podczas badania oczu

Zez zbieżny i rozbieżny – przyczyny, objawy i leczenie

Chcesz mieć zdrowe oczy? Postaw na aktywność fizyczną

badanie u optometrysty

Optometrystka Justyna Nater obala mity związane ze wzrokiem. Pocieranie jęczmienia na oku obrączką jednak nie działa?

Krótkowzroczność, kobieta trzymająca okulary

Krótkowzroczność – rodzaje, przyczyny oraz sposoby leczenia miopii

Kobieta robi test na astygmatyzm

Astygmatyzm – co to jest? Test, objawy, przyczyny, leczenie

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Refrakcja oka - czym jest i jakie mogą być jej zaburzenia

Refrakcja oka – czym jest i jakie zaburzenia mogą się z nią wiązać?

dr n. med. Małgorzata Zaraś / CMP

Dr n. med. Małgorzata Zaraś obala mity na temat zabiegu laserowej korekcji wzroku: jak przy każdej procedurze zabiegowej pojawia się wiele pytań, a w internecie krążą niesamowite historie

Kobieta w okularach stoi na tle jadącego pociągu

Czy okulary rozleniwiają wzrok? Wyjaśnia optometrystka

Kobieta w łóżku, ból głowy

Ból głowy – przyczyny, umiejscowienie, diagnoza i leczenie

Dziewczyna w maseczce i okularach

Jak nosić maseczkę, by okulary nie parowały? Jest na to sposób!

Choroby oczu i wady wzroku - sprawdź najczęstsze dolegliwości

Choroby oczu i wady wzroku – sprawdź najczęstsze dolegliwości

Soczewka kontaltowa na palcu

Nosisz soczewki w czasie pandemii? Jeśli chcesz mieć większe zabezpieczenie przed wirusem, zamień je na okulary!

Okulary trzymane w dłoni

Okularniku, jak często myjesz swoje okulary? W czasach pandemii koronawirusa to bardzo ważna rzecz!

heterochromia - kobieta o dwóch różnych kolorach oczu

Heterochromia – przyczyny i rodzaje. Jak leczyć heterochromię oczu?

kobieta ze smartfonem

Nasze oczy nie lubią smartfonów. Co robić, by nie zrujnować sobie wzroku? – radzi specjalistka

Najpopularniejsze

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

Saturacja — czym jest i jaką zbadać?

Saturacja – czym jest i jak ją zbadać? Jaki jest prawidłowy poziom saturacji?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

ozdrowieńcy po COVID-19

Czy od ozdrowieńca możesz się zarazić koronawirusem? Wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm