3 min.
Czy okulary rozleniwiają wzrok? Wyjaśnia optometrystka

Czy okulary rozleniwiają wzrok? Wyjaśnia optometrystka/ Rawpixel
Ile razy słyszałaś, żeby nie nosić często okularów, bo oczy się przyzwyczają? A może ktoś ci mówił, że jak zaczniesz chodzić w szkłach na nosie, to twój wzrok szybciej się pogorszy? Mitów na temat okularów jest wiele. Optometrystka Justyna Nater, autorka profilu na Instagramie @dbajowzrok postanowiła obalić najpopularniejsze z nich.
Spis treści
Czy okulary rozleniwiają wzrok?
To chyba najpopularniejszy mit na temat wad wzroku. I niestety, większość osób cały czas w niego wierzy. A jak jest naprawdę?
NIE – okulary nie rozleniwiają oczu. Wręcz przeciwnie – wspomagają je. Oczy, które wymagają korekcji, męczą się bardziej bez niej, niż z jej zastosowaniem – wyjaśnia ekspertka.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Czy okulary uzależniają?
Tak. Komfortowe i wyraźne widzenie jest uzależniające. Jeśli raz zobaczysz, jak dobrze widzisz w okularach i jak słabo bez nich – na pewno nie będziesz chcieć ich zdejmować – tłumaczy żartobliwie specjalistka.
Przyznaj, kiedy założyłaś okulary, świat zadziwił cię intensywnością kolorów. Okazało się, że nawet drzewa mają liście. To nie żart, bez okularów ci, którzy nie widzą z daleka, nie dostrzegają wielu szczegółów.
Dlaczego wierzymy, że okulary pogarszają wzrok?
Jak zaznacza Nater, błędne stwierdzenie, że przez częste noszenie okularów pogorszy nam się wzrok, wynika w większej mierze z braku wiedzy na temat działania układu wzrokowego. Optyczka tłumaczy także, co dzieje się z naszym wzrokiem w zależności od wady.
Wada wzroku „do dali” / okulary „do chodzenia”
Jeśli wada wzroku ma wzrastać (bo np. mamy do czynienia z progresją krótkowzroczności), to ona będzie wzrastać, czy zaczniemy nosić okulary, czy nie. Dodatkowo, wyniki badań naukowych (polecam publikacje Brien Holden Vision Institute) wskazują na to, że bez korekcji lub z nieprawidłową korekcją wada wzroku może wzrastać szybciej i bardziej.
Problem z widzeniem „do bliży”/ okulary „do czytania”
W pewnym wieku (około 35.-40. roku życia) pojawiają się stopniowo zmiany w soczewce, którą mamy w oku. Używamy okularów do czytania, ponieważ soczewka z wiekiem traci swoją elastyczność i coraz słabiej akomoduje. Ten dodatek do czytania (w zależności od tego, kiedy się pierwszy raz po niego zgłosimy) może zacząć się od wartości +0.50 a może od +1.00, ale będzie wzrastał z wiekiem, ponieważ soczewka będzie się stawała coraz sztywniejsza. To nie okulary będą winne temu, że nagle z +1.00 będziemy potrzebować +1.75, a za chwilę jeszcze więcej. To by się stało tak czy inaczej
– wyjaśnia ekspertka.
Dbaj o wzrok
Za profilem „Dbaj o wzrok” stoi optometrystka i optyczka Justyna Nater. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz prowadzi bloga, udzielając wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.
Jej profil na Instagranie @dbajowzrok obserwuje ponad 12 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023