3 min.
PLT, PDW, RDW i MCHC – jak interpretować wyniki morfologii krwi?

Morfologia krwi / istock
Morfologia krwi to badanie, które każda z nas powinna wykonać przynajmniej dwa razy w roku. Zdarza się jednak, że po otrzymaniu wyników nie wiemy, co oznaczają poszczególne wskaźniki. Co dalej? Z pomocą przychodzi lek. med. Zofia Lorens-Litka, internistka z CMD. Wspólnie wyjaśniamy, jak interpretować PLT, PDW, RDW i MCHC.
Spis treści
Morfologia krwi
Morfologia krwi jest jednym z badań podstawowych, tzn. takich, które każdy z nas, bez względu na objawy, powinien wykonać raz w roku. Dzięki morfologii lekarze są w stanie wykryć wiele mniej lub bardziej niepokojących stanów chorobowych.
Na morfologię składają się m.in. wskaźniki PLT, PDW, RDW i MCHC. Co oznaczają?
PLT, czyli płytki krwi
Płytki krwi to komórki pełniące ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi.
– Zmniejszona ilość płytek lub ich nieprawidłowa budowa mogą niekorzystnie wpływać na procesy krzepnięcia krwi, np. przy skaleczeniach, zranieniach itp. – tłumaczy lek. med. Zofia Lorens-Litka.
Co oznacza podwyższony poziom PLT? Trombocytoza pojawia się, gdy poziom płytek krwi (inaczej PLT bądź trombocytów) jest znacznie podwyższony. Może to być skutek ciąży, porodu, wytężonego wysiłku fizycznego, usunięcia śledziony, a nawet nowotworów.
Co oznacza obniżony poziom PLT? Trombocytopenia, czyli inaczej małopłytkowość, często pojawia się po radioterapii oraz w rozwoju choroby nowotworowej. To częste także w przypadku niedoborów kwasu foliowego oraz witaminy B12.
PDW, czyli wskaźnik anizocytozy płytek
– PDW to jedna z pozycji w morfologii, która oznacza wskaźnik anizocytozy płytek, czyli określa, czy istnieją różnice w budowie i wielkości płytek – wyjaśnia internistka.
Obniżony wskaźnik PDW nie oznacza niczego niepokojącego. Jeśli jednak jest on podwyższony, pacjent powinien nadal się diagnozować – tym razem w kierunku infekcji bakteryjnej, plamicy małopłytkowej czy białaczki.
RDW, czyli czerwone krwinki
– To parametr oceniający budowę erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Określa, czy występują różnice w budowie i wielkości czerwonych krwinek – tłumaczy internistka.
Obniżony poziom RDW wskazuje na anemię, niedobory żelaza, niewydolność organizmu oraz na białaczkę. Podwyższony wskaźnik natomiast może być spowodowany niedoborem kwasu foliowego czy witaminy B12.
MCHC, czyli średnie stężenie hemoglobiny w krwince
MCHC to parametr określający, czy krwinka czerwona jest prawidłowo nasycona hemoglobiną – związkiem przenoszącym tlen do komórek.
O czym świadczy podwyższone MCHC? Taki wynik widzimy np. w chorobie zwanej sferocytozą wrodzoną. Zdecydowanie częściej pojawia się jednak obniżony poziom tego wskaźnika, który może być skutkiem niedokrwistości z powodu żelaza.
– Należy jednak zaznaczyć, że nigdy jeden nieprawidłowy parametr w morfologii krwi nie jest podstawą do rozpoznania choroby. Lekarz stawia diagnozę po dokładnym zebraniu wywiadu, zbadaniu pacjenta i wykonaniu większej ilości badań biochemicznych – dodaje lek. med. Zofia Lorens-Litka.
Zobacz także

„Diagnozowanie na własną rękę jest niebezpieczne”. O słuszności wykonywania testów alergicznych mówi alergolog

„Gdy trochę dorosłam, postanowiłam, że zrobię co w mojej mocy, żeby pomóc innym” – mówi Angela, dawczyni szpiku kostnego

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023