Przejdź do treści

Po ponad 200 latach znaleźli prawdopodobną przyczynę choroby Parkinsona. Przełomowe odkrycie naukowców

W chorobie Parkinsona pierwsze objawy mogą się utrzymywać bardzo długo. \źródło:AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od wielu lat naukowcy próbowali dowiedzieć się, jakie czynniki powodują chorobę Parkinsona. Najnowsze badania dowodzą, że najbardziej prawdopodobną przyczyną tej choroby jest bakteria Desulfovibrio. Dzięki przełomowemu odkryciu fińskich badaczy będzie możliwe opracowanie nowych metod walki z Parkinsonem, a także opóźnienie rozwoju tej choroby. 

Badacze potwierdzili hipotezę

Wnioski z badania zostały zaprezentowane w czasopiśmie naukowym „Frontier in Cellular and Infection Microbiology„. Jak twierdzą badacze z Helsinek, przyczyną zachorowania na Parkinsona może być beztlenowa bakteria Desulfovibrio, która wchłania toksyczny siarczan.

Chorobę tę wywołują głównie czynniki środowiskowe, czyli środowiskowe wystawienie na kontakt ze szczepami bakterii Desulfovibrio” – stwierdził prof. Per Saris, cytowany przez portal helsinki.fi. Dodał też, że za zaledwie 10 proc. przypadków zachorowania opowiadają indywidualne geny.

Profesor Saris podkreślił znaczenie tego przełomowego odkrycia. Wskazał, że od ponad 200 lat naukowcy próbują odkryć przyczynę choroby.

Jak wyglądało badanie? Wzięły w nim udział zarówno osoby chore na Parkinsona, jak i zdrowe. Porównano ich próbki kałowe. Wyniki badań potwierdziły wcześniejszą hipotezę zespołu prof. Sarisa na temat bakterii Desulfovibrio, które występują częściej i w większej ilości u osób z Parkinsonem. Mogą one prowadzić do postępu choroby.

 „Nasze wyniki umożliwiają przesiewanie nosicieli szkodliwych bakterii Desulfovibrio. W rezultacie można podjąć działania, aby usunąć te szczepy z jelita, co potencjalnie złagodzi i spowolni objawy u pacjentów z chorobą Parkinsona” – podsumował badacz.

Odkrycie jest nadzieją nie tylko dla chorych. Zdaniem naukowców, wykrycie tych bakterii w jelicie pozwoli przewidzieć, kto jest zagrożony rozwojem choroby Parkinsona za dziesięć lub dwadzieścia lat. Specjaliści opracowali już metodę dość łatwego wykrywania tej bakterii. Być może naukowcom uda się także opóźnić rozwój choroby lub złagodzić jej objawy.

Lekarze przez wiele lat sugerowali, że to właśnie problemy jelitowe mogą być przyczyną rozwoju Parkinsona, ponieważ zauważono, że chorzy na kilka miesięcy przed pojawieniem się pierwszych objawów cierpieli na zaparcia.

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona jest przewlekłą neurozwyrodnieniową chorobą układu nerwowego. Nazwa choroby została wzięta od nazwiska Jamesa Parkinsona, który odkrył to schorzenie w 1817 roku. Jej cechą charakterystyczną jest utrata neuronów na skutek osadzania się w nich patologicznie zmienionego białka zwanego alfa-synukleiną. Objawia się to zwyrodnieniem struktur mózgowych. Obecne w strukturach mózgu komórki nerwowe produkujące dopaminę ulegają zniszczeniu, co powoduje powolną degenerację struktury istoty czarnej.

Objawy choroby

Objawy choroby Parkinsona narastają powoli. Proces ich rozwoju może trwać nawet kilka lat.

  • spowolnienie ruchowe
  • drżenie spoczynkowe obejmujące głównie kończyny
  • narastająca sztywność mięśni
  • trudność z poruszaniem się, ból i dyskomfort podczas najmniejszego ruchu
  • zaburzenia równowagi

Jak się szacuje, w Polsce na chorobę Parkinsona choruje od 120 do 180 osób na 100 tys. mieszkańców, czyli ok. 60-70 tys.

źródło:helsinki.fi

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.