Przejdź do treści

Pojawiły się dwa nowe i nietypowe objawy COVID-19. Nie jest to już utrata węchu i smaku

Kobieta siedzi na łóżku. Na sobie ma kołdrę
Nowa mutacja koronawirusa może stać się dominującą na całym świecie/ fot. Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Na całym świecie odnotowuje się coraz więcej zakażeń nową mutacją koronawirusa SARS-CoV-2. Naukowcy alarmują, że infekcja wariantem JN.1. charakteryzuje się dwoma nietypowymi objawami. A uznawana do niedawna za oczywisty objaw zakażenia utrata węchu i smaku występuje coraz rzadziej.

Nowa mutacja koronawirusa SARS-CoV-2

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, w ostatnim czasie w Polsce wzrasta liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Jak podał resort, 4 stycznia br. odnotowano 3067 zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarło 18 osób.

Naukowcy podejrzewają, że za nową falę zakażeń odpowiada kolejna mutacja wirusa nazywana JN.1. To następny po Krakenie wariant Omikrona, pochodzący od podwariantu o nazwie Pirola (BA.2.86), który ma ponad 30 mutacji w białku kolca wirusa. Po raz pierwszy zakażenie nim odnotowano w Stanach Zjednoczonych we wrześniu 2023 r. Od tego czasu wirus rozprzestrzenił się w niezwykle szybkim tempie. Wzrost zachorowań JN.1. odnotowano m.in. w Chinach i Indiach. Wirus dotarł także na Stary Kontynent. Rosnącą liczbę chorych zauważono m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii i Francji. Według najnowszych badań mutacja ta może stać się dominującą na całym świecie.

Naukowcy Centers for Disease Control and Prevention podkreślają, że szczep nie wydaje się być jednak bardziej agresywny niż inne mutacje koronawirusa SARS-CoV-2.

„Rodzaje objawów i ich nasilenie zazwyczaj zależą od odporności i ogólnego stanu zdrowia danej osoby, a nie od tego, który wariant powoduje infekcję” – zaznaczają.

Na zdjęciu roczne dziecko- HelloZdrowie

Nowe nietypowe objawy COVID-19

Brytyjskie Biuro Statystyczne (UK ONS) w grudniu 2023 r. opublikowało informacje o tym, jakie symptomy są teraz charakterystyczne dla COVID-19. Jak czytamy, najbardziej powszechne objawy zakażenia JN.1. są takie same, jak w przypadku podstawowej wersji koronawirusa z 2020 r. Są to:

Eksperci podkreślają, że zakażenie nową mutacją niesie ze sobą także dwa nowe i nietypowe symptomy. Pacjenci zgłaszają również problemy ze snem (10,8 proc.) i uczucie niepokoju lub zmartwienia (10,5 proc.).

Zmieniła się także częstotliwość występowania utraty węchu i smaku, które w szczególności obserwowali u siebie chorzy we wcześniejszych latach. Jak podano, takie objawy występują obecnie u 2-3 proc. chorych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.