Przejdź do treści

Pojemnik na soczewki kontaktowe – jak o niego dbać? Podpowiada optyczka

Kobieta wyciąga soczewkę z pojemnika na szkła kontaktowe
Pojemnik na soczewki kontaktowe - jak o niego dbać? Podpowiada optyczka/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Myjemy okulary, dbamy o soczewki a co z pojemnikiem na szkła kontaktowe? O nim często zapominamy, popełniając błędy w jego pielęgnacji. Jak zadbać o ten mały przedmiot, tłumaczy Justyna Nater, optyczka prowadząca profil „Dbaj o wzrok” na Instagramie.

Czy trzeba myć pojemnik na soczewki?

Tak! Pojemnik trzeba myć i co ważne, wymieniać go regularnie. Jak tłumaczy na swoim profilu na Instagramie optyczka Justyna Nater, wiele osób bywa zdziwionych tym, że o pojemnik na soczewki trzeba dbać nie mniej niż o same szkła kontaktowe. Dlaczego?

Tak samo jak na powierzchni soczewki, w pojemniku gromadzi się biofilm – wyjaśnia specjalistka.

Biofilm, czyli skupisko drobnoustrojów, na które składają się bakterie i grzyby, może prowadzić do rozwoju zakażeń bakteryjnych czy przewlekłych stanów zapalnych.

Jak dbać o pojemnik na soczewki?

  • Kiedy założysz soczewki na oczy, WYLEJ płyn z pojemnika i opłucz bardzo dokładnie jego wnętrze i nakrętki PŁYNEM do soczewek (absolutnie nie wodą).
    Czystym palcem z użyciem płynu do soczewek otrzyj wnętrze pojemnika i raz jeszcze opłucz.
    Pojemnik pozostaw do wyschnięcia, a po wyschnięciu zamknij.
  • Wieczorem (lub wtedy, kiedy zdejmujesz soczewki) nalej do pojemnika świeżego płynu – nigdy nie dolewaj świeżego płynu do starego.
  • WYMIENIAJ pojemnik raz w miesiącu. Zwykle pojemnik jest dodawany gratis do nowego płynu, więc po prostu wymieniaj pojemnik razem z płynem do soczewek.
  • Używaj jednego pojemnika.
  • Pojemniczek, płyn i soczewki przechowuj w pokoju/sypialni, poza łazienką.
  • Soczewki kontaktowe i pojemnik wyrzucaj do kosza na plastik i tworzywa sztuczne – nigdy do toalety, czy umywalki

– wymienia ekspertka.

Jak zaznacza optyczka, ważne jest także, aby nie przechowywać soczewek w blistrach, w których znajdują się przed otwarciem.

Dbaj o wzrok

Za profilem „Dbaj o wzrok” stoi optometrystka i optyczka Justyna Nater. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz prowadzi bloga, udzielając wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.

Jej profil na Instagranie @dbajowzrok obserwuje prawie 12 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dbaj o wzrok (@dbajowzrok)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.