4 min.
Soczewki toryczne – sposób na astygmatyzm

soczewki toryczne
Problemy ze wzrokiem ma coraz więcej ludzi na świecie. Spowodowane jest to głównie wytężoną pracą przed komputerem, przesiadywanie godzinami przed telewizorem, czy też nieustanne korzystanie z telefonów komórkowych. Jedną z chorób dotykających społeczeństwo jest astygmatyzm. W jego przypadku noszenie zwykłych soczewek nie pomoże. Najlepszym rozwiązaniem wtedy okażą się soczewki toryczne.
Spis treści
Czym są soczewki toryczne? Co to jest astygmatyzm? Jak działają soczewki i jak przebiega proces ich wszczepienia? I ile kosztują? Na wszystkie pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Co to jest astygmatyzm?
Astygmatyzm to choroba wzroku, która objawia się niesymetryczną budową oka. Przy tej wadzie światło wpadające do oka nie skupia się tylko w jednym punkcie, a załamuje zarówno pionie, jak i poziomie. W efekcie obraz się rozmazuje tylko w jedną stronę. Nie ma przy tym reguły związanej z odległością patrzenia.
Najczęstszą przyczyną powstawania astygmatyzmu jest nieprawidłowa krzywizna rogówki. Jedynym i skutecznym rozwiązaniem na leczenie astygmatyzmu jest stosowanie soczewek torycznych. Ich nierównomierna grubość pozwala na zrekompensowanie krzywizny rogówki oka.
Problemem w leczeniu astygmatyzmu może być, niekiedy idąca z nim w parze zaćma. Przy większych wadach wzroku spowodowanych tą chorobą, operacja zaćmy może okazać się mało satysfakcjonująca. Również wtedy ogromną rolę odgrywają soczewki toryczne, które pozwalają na uzyskanie lepszych rezultatów i poprawę wzroczności.
Co to jest soczewka toryczna i jak działa?
Jak już wspomniano, soczewki toryczne w istotny sposób różnią się od sferycznych. Gdy te drugie mają równomierną grubość na całej swojej powierzchni, soczewki toryczne mają ją różną. Co to oznacza? Otóż aby spełniały swoje zadanie, muszą być noszone zawsze w tej samej pozycji, a więc nie można ich zakładać nie uwzględniając jej grubości w różnych miejscach.
W celu zapewnienia jak największego komfortu ich użytkowania stosuje się odpowiednie wyprofilowanie wraz z uwzględnieniem stref stabilizujących i miejsc, gdzie soczewka jest nieco cięższa. Gwarantuje to jej nieprzemieszczanie się.
Dobór odpowiednich soczewek torycznych jest o wiele trudniejszy niż w przypadku ich tradycyjnej odmiany. Wymaga to szczegółowej konsultacji z okulistą, który określi stopień astygmatyzmu, a także to czy występuje dalekowzroczność lub krótkowzroczność. Ponadto ważnym czynnikiem jest wybór materiału, z jakiego będą wykonane soczewki toryczne.
Najczęściej stosuje się tworzywo gazoprzepuszczalne zwane RGP. Jego charakterystyka pozwala na oddychanie oku. Jest znacznie twardszy przez co pozwala dłużej zachować swój kształt soczewce. Te wykonane z bardziej miękkiego materiału wymagają dokładnego ich założenia i są nieco mniej trwałe.
Jak wygląda wszczepienie soczewki torycznej?
Przede wszystkim należy określić poziom astygmatyzmu. W tym przypadku bierze się pod uwagę zarówno przednią część krzywizny rogówki jak tylną. Kilka lat temu jeden z naukowców potwierdził, że w niektórych przypadkach problemy związane z astygmatyzmem nie są zlokalizowane w przedniej, a tylnej części rogówki.
Aby dokładnie wykonać wszczepienie soczewki torycznej należy określić południki 90 i 0 stopni. Ma to na celu ustalenie osi położenia implantu. Jeszcze przed otwarciem oka wyznacza jest również oś ustawienia soczewki, która będzie pokrywać się z obliczeniami dla konkretnego pacjenta. Prawidłowe ustawienie osi znajdującej się na soczewce torycznej względem osi zaznaczonej na rogówce gwarantuje prawidłowe wykonanie zabiegu.
Ile kosztują soczewki toryczne?
Soczewki toryczne są nieco droższe niż sferyczne. Wpływ ma na to głównie ich budowa i zastosowanie. Opakowanie starczające na cały miesiąc kosztuje w okolicach osiemdziesięciu złotych.
Oczywiście na rynku są dostępne inne warianty soczewek torycznych. Można znaleźć za kilkanaście złotych takie, które będą starczyć na dwa tygodnie. Można także zakupić roczne, jednak ich koszt może wynieść nawet kilkaset złotych.
Jak w przypadku soczewek sferycznych również toryczne posiadają swoje warianty kolorystyczne. Efektem jest zmiana barwy oka przy jednoczesnym korygowaniu wady wzroku. Koszt to około sto złotych za opakowanie.
Wszystkie ceny są jednak uzależnione od jakości materiału wykorzystanego do produkcji soczewek torycznych. Poza tym różni producenci różnie się cenią. Warto zatem przed zakupem rozejrzeć się za soczewkami torycznymi w różnych sklepach.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023