Przejdź do treści

Soczewki kontaktowe – co warto o nich wiedzieć? 

Soczewki kontaktowe – co warto i nich wiedzieć?  Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Współcześnie coraz więcej osób rezygnuje z noszenia tradycyjnych okularów i wybiera soczewki kontaktowe. Są wygodne i niezauważalne dla innych. Aby jednak spełniały swoje zadanie, muszą być prawidłowo dobrane. Jak to zrobić? Co w ogóle warto o nich wiedzieć przed wizytą w salonie optycznym?  

Czym są soczewki kontaktowe? 

Soczewki kontaktowe są to cienkie, umieszczane bezpośrednio w rogówce oka wytwory z tworzywa sztucznego. Nosi się je w celu korekcji wad wzroku, czyli: 

 • astygmatyzmu, 
 • dalekowzroczności, 
 • krótkowzroczności, 
 • starczowzroczności.  

Zdarza się też, że są wykorzystywane do diagnostyki. Wówczas stosuje się specjalne, miękkie soczewki jednodniowe. Mają one wbudowane mikroprocesory, które sprawdzają w ciśnienie wewnątrzgałkowe, a przy tym nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu.  

Niektórzy noszą soczewki kontaktowe ze względów estetycznych. W sprzedaży dostępne są bowiem takie produkty, które zmieniają kolor tęczówki czy kształt źrenicy. Takie rozwiązanie często jest stosowane przez aktorów, celebrytów, ale również przez ludzi chcących zmienić barwę oczu.

soczewki

Jak dobrać soczewki kontaktowe? 

Jeżeli chcesz kupić soczewki kontaktowe, sama wizyta w salonie optycznym nie wystarczy. Najpierw musisz dowiedzieć się, jak zbudowane jest twoje oko oraz z jaką wadą się zmagasz. W tym celu niezbędne jest odwiedzenie specjalisty w gabinecie optometrycznym, optycznym lub okulistycznym. Lekarz zbada wzrok i wyda receptę na szkła kontaktowe, które znacząco poprawią twój komfort życia.

Rodzaje soczewek kontaktowych 

Wyróżnia się soczewki kontaktowe twarde oraz miękkie. Soczewki twarde są zrobione z tworzywa RGP, które charakteryzuje się dużą przepuszczalnością gazów i niskim stopniem uwodnienia. Takie szkła kontaktowe są wykorzystywane w terapii zaawansowanych wad wzroku.  

Z kolei soczewki miękkie robi się z materiałów o dużej elastyczności. Mają one dużą przepuszczalność tlenu i wysoki stopień uwodnienia. Taki rodzaj szkieł cieszy się największą popularnością wśród osób z lekkimi wadami wzroku, a także służą do celów kosmetycznych.

Kobieta robi test na astygmatyzm

Jakie soczewki dla osób z astygmatyzmem? 

Jeżeli chorujesz na astygmatyzm, możesz zdecydować się na zakup soczewek torycznych. Czym różnią się one od standardowych soczewek kontaktowych? W normalnych warunkach powierzchnia rogówki oka ma kształt równomiernego półkola. Jeżeli jednak chorujesz na astygmatyzm, jest ona nieregularnie zakrzywiona. Budowa i właściwości soczewek torycznych pozwalają na przystosowanie ich do wszelkich krzywizn blaszki, co jest niemożliwe w przypadku klasycznych szkieł. 

Podział soczewek kontaktowych ze względu na tryb noszenia 

Większość szkieł kontaktowych trzeba zdejmować na noc. Nie wymagają tego jedynie soczewki, które mają dobrą przepuszczalność tlenu oraz wysoki stopień nawodnienia, a więc przeznaczone są do długiego noszenia. Poza tym, ze względu na tryb noszenia wyróżnia się soczewki: 

 • jednodniowe – codziennie trzeba je wymieniać, 
 • dwutygodniowe – wymienia się je po 14. dniach od pierwszego założenia, 
 • miesięczne – można je nosić przez 30 dni od pierwszego założenia, 
 • roczne – wymienia się je do dopiero po roku użytkowania.
Kobieta wyciąga soczewkę z pojemnika na szkła kontaktowe

Ile kosztują soczewki kontaktowe? 

Soczewki są zwykle droższym rozwiązaniem niż okulary, ponieważ wymagają regularnej wymiany. Najdroższe są bez wątpienia te, które mogą nosić osoby z astygmatyzmem. Wynika to z faktu, że budowa tych szkieł jest dużo bardziej skomplikowana niż zwykłych, dedykowanych osobom z innymi wadami.  

Ekonomicznym rozwiązaniem są bez wątpienia soczewki miesięczne, kwartalne lub roczne, z kolei jednodniowe sprawdzają się w wyjątkowych sytuacjach, np. podczas startu w zawodach sportowych. Tradycyjne roczne soczewki to koszt około 160 zł za komplet, z kolei kwartalne można znaleźć w granicach 60 zł. Za szkła jednodniowe trzeba będzie zapłacić około 100 zł, ponieważ sprzedawane są najczęściej w paczkach. Oczywiście ceny zależą m.in. od apteki czy też producenta. 

 

Bibliografia: 

 1. Eugene H., Optyka, PWN, Warszawa 2016.
 2. Gasson A., Morris J. A., Soczewki kontaktowe. Praktyczny przewodnik właściwego dopasowania, Urban & Partner, Wrocław 2013.
 3. Szymankiewicz S., Soczewki kontaktowe korekcyjne i lecznicze. Powikłania, Unia, Katowice 1997.

Zobacz także

Soczewki kontaktowe – progresywne, toryczne, cylindryczne

Soczewki progresywne to jedne z bardziej zaawansowanych technologicznie produktów z branży okulistycznej. Są przeznaczone głównie dla osób z prezbiopią, nazywaną inaczej starczowzrocznością. Zjawisko to występuje po 40. roku życia. Przyczyną prezbiopii jest utrata naturalnej elastyczności soczewki oka, która wymusza intensywniejszą pracę narządu wzroku, aby zapewnić właściwą akomodację (zdolność dostosowywania się oka do widzenia obiektów zlokalizowanych w różnych odległościach). Objawem prezbiopii jest m.in. konieczność coraz większego oddalenia od siebie książki czy czytanej gazety. Stosowanie soczewek progresywnych stanowi alternatywę dla używania dwóch par okularów – do dali i do czytania. Innym rodzajem soczewek kontaktowych są soczewki cylindryczne wykorzystywane do korekty astygmatyzmu oraz soczewki toryczne służące kompensacji wady złożonej – astygmatyzmu połączonego z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością.

Jak zakłada się soczewki?

Zakładanie soczewek kontaktowych wbrew opinii wielu osób wcale nie jest skomplikowaną czynnością. Przed rozpoczęciem należy starannie umyć ręce, najlepiej nieperfumowanym, antybakteryjnym mydłem w płynie. Następnie dłonie dokładnie płucze się pod bieżącą wodą i osusza niestrzępiącym się ręcznikiem, aby na palcach nie pozostało żadne ciało obce mogące przedostać się do oka. Kolejnym krokiem jest upewnienie się, czy soczewka kontaktowa nie wywinęła się na drugą stronę. W tym celu należy umieścić ją na czubku palca i skierować w stronę światła. Wyginanie się krawędzi soczewki na zewnątrz świadczy o wywinięciu jej na drugą stronę. Gdy soczewka ma idealnie kulisty kształt – jest gotowa do aplikacji. Palcami wolnej ręki należy przytrzymać górną powiekę, co zapobiega odruchowi mrugania, natomiast pozostałymi palcami dłoni trzymającej soczewkę przytrzymuje się dolną powiekę. Wzrok kieruje się ku górze, a soczewkę umieszcza się na oku. W następnej kolejności puszcza się powiekę. Oko należy na chwilę zamknąć, aby soczewka dopasowała się do gałki ocznej.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.