Przejdź do treści

Polskie Towarzystwo Pediatryczne zaleca zawieszenie szczepień ochronnych i wizyt kontrolnych u niemowlaków, starszych dzieci i nastolatków

Szczepienie niemowlaka
Polskie Towarzystwo Pediatryczne zaleca zawieszenie szczepień ochronnych i wizyt kontrolnych u niemowlaków, starszych dzieci i nastolatków/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z powodu dynamicznie rozwijającej się epidemii koronawirusa Polskie Towarzystwo Pediatryczne zaleca zawieszenie szczepień ochronnych u dzieci oraz wizyt kontrolnych. Wydany komunikat obowiązuje do czasu odwołania zaleceń. 

W związku z wzrastającym zagrożeniem epidemicznym koronawirusa, ogłoszeniem pandemii przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, odradza się udawać z dzieckiem na szczepienia ochronne bądź wizyty kontrolne w placówkach medycznych.

Polskie Towarzystwo Pediatryczne wraz z Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej, Konsultantem krajowym w dziedzinie Pediatrii, Konsultantem krajowym w dziedzinie Medycyny Rodzinnej, Konsultantem krajowym w dziedzinie Epidemiologii w związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego wydało komunikat, zalecając zawieszenie wszystkich wizyt profilaktycznych w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w tym szczepień ochronnych, wizyty w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), które bez uszczerbku dla zdrowia dziecka mogą zostać przełożone na późniejszy termin – czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczają eksperci, zalecenie to nie wynika z przeciwwskazań medycznych do szczepień w obecnej sytuacji rozwijającej się epidemii koronawirusa SARS CoV-2. Ma to na celu ograniczenie rozsiewania wirusa.

Pamiętajmy także, że dzieci mogą przechodzić zakażenie bezobjawowo i być źródłem zakażenia dla osób dorosłych, dla których zakażenie może być śmiertelne – ostrzegają specjaliści.

Kto może dostać szczepionkę?

Jedyną sytuacją, która uzasadnia natychmiastowe, jest przeprowadzenie profilaktyki poekspozycyjnej przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze i ospie wietrznej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.