Przejdź do treści

Ospa wietrzna – jakie są charakterystyczne objawy

chore dziecko z misiem
Fot. Dan Race/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
termofor
Masz bolesne miesiączki? Poznaj 6 sposobów na złagodzenie bólów menstruacyjnych
„Wiele przepłakałam, bo straciłam najważniejszą część wyglądu każdej kobiety. Teraz wiem, że nie jestem z tego powodu gorsza”. Kobiety pokazują, że mimo łysienia czują się atrakcyjne
Zdrowy obiad za dychę
Przepisy na zdrowy obiad do 10 złotych!
3 problemy ze skórą głowy
Bulion, sałatka, a może stir-fry? Algożercy, szykujcie się na ucztę!

Ospa wietrzna jest szczególnie niebezpieczna u noworodków, u osób z zaburzeniami odporności i oczywiście u kobiet w ciąży. Objawy stanowią podstawę rozpoznania. Rzadko wykonuje się badania pomocnicze.

Ospa wietrzna wywołana jest przez wirusa ospy wietrznej wnikającego przez błony śluzowej dróg oddechowych czy spojówki. Jedynym źródłem zakażenia jest drugi chory człowiek. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową, a u kobiet w ciąży istnieje ryzyko przeniesienia wirusa drogą przezłożyskową. U dorosłych objawy są cięższe, wiek powyżej 20 roku życia predysponuje do cięższego przebiegu ospy. Ponadto ospa w ciąży, szczególnie w II i III trymestrze ciąży grozi poważnymi powikłaniami u dziecka. Czas od zakażenia do wystąpienia objawów wynosi nawet 21 dni.

Objawy ospy wietrznej

Pierwsze objawy ospy wietrznej to tzw. objawy prodromalne, czyli zwiastujące. Obejmują one złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, stan podgorączkowy, nieżyt nosa, zapalenie gardła czy nawet objawy w postaci biegunki i bólu brzucha. Nie są to więc swoiste objawy. Objawy te trwają około 2 dni. Po tym czasie dochodzi do powstania wysypki na całym ciele. Początkowo wysypka ma charakter czerwonych rumieniowych plamek. Później pojawiają się niewielkie grudki, które nie przekraczają średnicą około 10 mm. Na podłożu grudek pojawiają się pęcherzyki, które wypełnione są bardzo zakaźnym płynem. Ustępują one samoistnie, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu. Objawem zejścia wysypki jest pojawienie się strupków. Wtedy też kończy się okres zakaźności ospy. Rzadko w miejscu strupków pojawiają się blizny, chyba że chory intensywnie drapie zmiany. Charakterystyczną cechą wysypki w ospie jest to, że pojawia się również na owłosionej skórze głowy. Bardzo rzadko obejmuje stopy i dłonie. Czasami zmiany charakterystyczne dla ospy pojawiają się także na błonie śluzowej jamy ustnej, na narządach płciowych, a na spojówkach czy rogówce oka może dojść do powstania niewielkich owrzodzeń.

Gorączka, zapalenie gardła i powiększenie węzłów chłonnych to objawy dodatkowe, które ustępują jeszcze przed zejściem wysypki.

Co mnie tak wysypało?

Ospa wietrzna wrodzona – objawy

Ospa wietrzna może dawać różny obraz kliniczny w zależności od momentu, w którym doszło do zakażenia. Kiedy kobieta w ciąży zaraża się wirusem ospy w pierwszym trymestrze czy w drugim, istnieje ryzyko poronienia. Ponadto dzieci narażone są na powstanie ciężkich powikłań jak zniekształcenia kończyn, wady ośrodkowego układu nerwowego, blizny skórne, wady narządu wzroku.

Zachorowanie po 20 tygodniu ciąży niesie mniejsze ryzyko poważnych wad rozwojowych, ale nadal zagraża dziecku. Ponadto we wczesnym okresie życia może pojawić się u dziecka półpasiec. Pod koniec trzeciego trymestru zachorowanie na ospę powoduje wystąpienie ospy u noworodka, która również ma bardzo ciężki przebieg. Może dojść do zapalenia płuc, uszkodzenia wątroby, a śmiertelność bez wdrożenia leczenia przeciwwirusowego wynosi przeszło 30%.

Objawy ospy wietrznej u dzieci szczepionych

Ryzyko zakażenia dziecka po szczepieniu znacznie spada, jednak nie jest równe zeru. Dziecko po szczepieniu na ospę może zachorować, jednak objawy mają wtedy bardzo łagodny przebieg. Dzieci nie gorączkują, mają niewiele wykwitów, a zmiany te przypominają raczej ugryzienia komarów niż typowe pęcherzyki występujące w ospie. Ryzyko powikłań u tych dzieci również jest znikome.

Zobacz także

Co zrobić, gdy pojawią się objawy ospy?

Objawy ospy są na tyle specyficzne, że nie ma konieczności wykonywania dodatkowych badań. Jeśli jednak obraz choroby jest ciężki bądź wątpliwy, można poszerzyć diagnostykę. Można wyizolować wirusa z płynu w pęcherzykach, a konkretnie DNA wirusa metodą PCR. Ponadto można pobrać zeskrobiny z dna pęcherzyka i wykazać antygeny wirusa metodą immunofluorescencji bezpośredniej. Badania serologiczne nie do końca się sprawdzają, jednak oczywiście są możliwe. W przypadku ospy nie ocenia się również odpowiedzi immunologicznej po szczepieniu.

Rozpoznanie stawia się przede wszystkim na podstawie wywiadu i obrazu klinicznego. Lekiem pierwszego wyboru w momencie ciężkiego przebiegu czy pojawienia się powikłań jest acyklowir. Podczas leczenia konieczne jest nawadnianie chorego i kontrolowanie kreatyniny będącej wyznacznikiem pracy nerek. W razie zaburzeń pracy nerek konieczna jest modyfikacja dawki leku. Leczenie objawowe polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych jak i przeciwświądowych. Często stosuje się leki miejscowe pod postacią pudru czy papki, jednak mogą one zwiększyć ryzyko zakażenia bakteryjnego. Dlatego też alternatywą jest doustne przyjmowanie leków przeciwhistaminowych I generacji o działaniu przeciwświądowym.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Komar azjatycki dotrze do Polski? Już jedno ukłucie tego owada może zabić. Entomolog wyjaśnia, jak go rozpoznać

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

jak nie zarazić się od dziecka

Jesteś młodą matką i często zarażasz się od swojego dziecka? Sprawdź, jak tego uniknąć

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

Nie miałaś ospy wietrznej w dzieciństwie? Sprawdź, czy objawy po 30-tce mocno cię nadwyrężą

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii