Przejdź do treści

Potwierdzono nowe przypadki wąglika w Europie. Wśród zakażonych są dzieci

Probówki z krwią pobraną do badań
Potwierdzono nowe przypadki wąglika w Europie. Wśród zakażonych są dzieci/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Chorwacji potwierdzono zakażenie wąglikiem u sześciu osób, w tym dzieci. Wszyscy mieli kontakt z chorymi zwierzętami. Bakteria wąglika może bowiem przenosić się ze zwierząt na ludzi. Jest bardzo niebezpieczna. Śmiertelność w przypadku infekcji wynosi nawet 80 proc.

Potwierdzone przypadki wąglika w Chorwacji

Zachorowania na wąglik, chorobę występującą endemicznie w kilku regionach świata, w tym w południowej i wschodniej Europie, potwierdzono u sześciu osób w Chorwacji. Chorwackie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że wśród zakażonych osób jest dwoje dzieci. Wszyscy chorzy przebywają w tym samym szpitalu w mieście Sisak w Chorwacji. Ostra choroba zakaźna ludzi i zwierząt wywoływana bakterią, laseczką wąglika, u zakażonych objawiła się w postaci łagodnych zmian skórnych. Według lekarzy, chorzy nie potrzebują dalszej hospitalizacji. Jak podano, wszyscy chorzy zarazili się wąglikiem w wyniku kontaktu z chorym bydłem.

Źródłem zakażenia wąglikiem są chore zwierzęta oraz środki pochodzenia zwierzęcego, w tym: mięso, krew, skóra, wełna, kości, włosie. Do zakażenia człowieka może dochodzić poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami lub poprzez produkty pochodzenia zwierzęcego czy skażoną wodę. Zarazić można się poprzez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe oraz drogę pokarmową.

Chorwackie władze zaleciły ekshumację ciał dwóch martwych zakażonych zwierząt w celu wykluczenia innych chorób, m.in. wścieklizny czy gąbczastej encefalopatii bydła, potwierdzając jednocześnie obecność bakterii wąglika. Według raportu, od początku lipca z powodu zakażenia padło 107 zwierząt i wciąż notuje się nowe przypadki zachorowań.

„Możemy powiedzieć, że sprawa jest pod całkowitą kontrolą i nie ma miejsca na panikę. Ministerstwo Rolnictwa podejmie wszelkie niezbędne działania związane z handlem żywym inwentarzem i produktami pochodzenia zwierzęcego” – uspokajał Inoslav Brkić, dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego Okręgu Sisak-Moslavina.

W Hiszpanii został wydany alert epidemiczny. Powód? Podejrzenie wąglika

Wąglik – jakie są jego rodzaje i objawy?

Wąglik to choroba zakaźna, którą wywołuje bakteria nazywaną laseczką wąglika (Bacillus anthracis). Do infekcji dochodzi najczęściej drogą pokarmową. Bakterie te pojawiają się zwykle u zwierząt (kóz, owiec, bydła, koni), ale przenoszenie patogenu na ludzi też jest możliwe.

Leczenie choroby polega na podawaniu dużych dawek antybiotyków. Objawy różnią się w zależności od tego, z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia.

  1. Postać ustno-gardłowa – symptomy tego rodzaju wąglika to: gorączka i dreszcze, przyspieszone tętno, silny ból gardła, spadek ciśnienia krwi, zapalenie węzłów chłonnych, a niekiedy też owrzodzenie jamy ustnej i gardła. Śmiertelność wynosi nawet 50 proc.
  2. Postać skórna – infekcja rozwija się, jeśli uszkodzona skóra miała kontakt z zarodnikami wąglika. Symptomami są bóle mięśni i ogólne rozbicie. Pojawia się też zaczerwienienie oraz grudki lub krostki na skórze, które później zmieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem, a następnie w owrzodzenie o wielkości nawet 30 mm. U 80–95 proc. osób dochodzi do samoistnego wyleczenia.
  3. Postać płucna – do zakażenia dochodzi drogą wziewną. Objawy tej postaci infekcji to: ból mięśni i głowy, kaszel, gorączka, dreszcze, ogólne rozbicie; niekiedy też pojawia się ból w klatce piersiowej.
  4. Postać jelitowa – objawami tego rodzaju wąglika są: biegunka lub zaparcia, smolisty lub podbiegnięty krwią kał, silny ból brzucha zwiększający się przy uciskaniu, wymioty, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. Śmiertelność w tym wypadku wynosi od 25 do nawet 80 proc.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.