Przejdź do treści

Preejakulat – co to jest, co zawiera, preejakulat a ciąża

Preejakulat - co to jest, co zawiera, preejakulat a ciąża Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Trzecia fala koronawirusa rozpędza się w Polsce”. W jednym z województw powrót do obostrzeń
Pierwsze szczepionki w ramach projektu COVAX dotarły do Ghany. „To doniosła okazja” – podkreślają UNICEF i WHO
chora na cukrzycę
Naukowcy stworzyli „sztuczną, inteligentną i w pełni zautomatyzowana trzustkę”. Świetna wiadomość dla cukrzyków
„Zaszczep się przeciwko koronawirusowi na wakacjach”. Turystyka szczepionkowa coraz bardziej popularna
Kobieta wyciera szklankę ścierką
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi

Preejakulat to płyn wytwarzany przez męski układ rozrodczy podczas stymulacji seksualnej, ale przed jej kulminacją, czyli wytryskiem. W czasie podniecenia seksualnego, płyn wychodzi z cewki moczowej i często znajduje się na czubku penisa.

Preejakulat – co to jest?

Preejakulat różni się od ejakulatu, czyli spermy, która jest białą substancją, wydostającą się z penisa podczas orgazmu i zawiera plemniki u płodnej osoby. Preejakulat jest przezroczystym płynem wytwarzanym mimowolnie, wypływającym z prącia podczas podniecenia seksualnego, przed szczytowaniem. Może być naturalnym lubrykantem podczas seksu. Nazywa się go również płynem Cowpera.

Jak wytwarzany jest preejakulat?

Prekum nie pochodzi z jąder (gdzie produkowane są plemniki), ale z gruczołów Cowpera. Jest to para gruczołów wielkości grochu zlokalizowanych w pobliżu cewki moczowej, z którą są połączone kanałem. Wytwarzają alkaliczny śluz, który jest uwalniany do cewki moczowej podczas pobudzenia.

Ilość preejakulatu, którą produkuje organizm, waha się od osoby do osoby. Średnio są to cztery mililitry płynu w czasie stosunku.

IIe żyją plemniki

Funkcja preejakulatu

Preejakulat neutralizuje kwasowość wewnątrz cewki moczowej i zapewnia nawilżenie podczas stosunku płciowego. Mocz może zabijać plemniki, ponieważ są one wrażliwe na poziom pH. Preejakulat oczyszcza kanał dla plemników .

Preejakulat to także naturalny lubrykant. W ten sposób jest podobny do alkalicznego śluzu wydzielanego przez gruczoły Bartholina u kobiet. Gruczoły Bartholina w połączeniu z gruczołami Skene zapewniają nawilżenie pochwy i ścian pochwy.

Jak się pozbyć preejakulatu? Wielu mężczyzn czuje się nieswojo, widząc preejakulat na prezerwatywie. Ciecz ta w małych ilościach może przypominać mocz, co więcej, może w pewnych warunkach powodować zapłodnienie. Jednakże nie ma sposobu na pozbycie się preejakulatu – będzie on wydzielany, jeśli tylko mężczyzna posiada gruczoły Cowpera.

Czy preejakulat może zapłodnić? Preejakulat a plemniki

Co z preejakulatem a dniami płodnymi kobiety? Czy w preejakulacie są plemniki? Chociaż preejakulat nie pochodzi z jąder, może zawierać trochę żywych plemników. Naukowcy odkryli, że jeśli dana osoba miała wcześniej kontakt seksualny, preejakulat może zawierać plemniki z nasienia pozostającego w cewce moczowej.

Jest to uważane za zanieczyszczenie krzyżowe, ponieważ zarówno preejakulat, jak i nasienie przemieszczają się przez cewkę moczową. Z tego powodu szanse zajścia w ciążę z precum są niskie, ale nadal możliwe. W jednym z badań preejakulatu aż 41 proc. mężczyzn miało preejakulat zawierający poruszające się plemniki. Oznacza to, że mogłyby one dotrzeć do jajowodów i zapłodnić komórkę jajową.

Dlatego stosunek przerywany nie jest zalecany przy próbach uniknięcia ciąży. Badanie z 2017 roku wykazało, że w przypadku stosunku przerywanego odsetek ciąży wynosił 20 proc., w porównaniu z 13 proc. w przypadku prezerwatyw i 6 proc. w przypadku hormonalnej kontroli urodzeń.

para z testem ciążowym

Preejakulat a ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową

Preejakulat może przenosić bakterie, wirusy i inne patogeny wywołujące choroby przenoszone drogą płciową . Zawsze najlepiej jest używać prezerwatywy do każdego kontaktu seksualnego z inną osobą i regularnie poddawać się testom.

HIV

Ludzki wirus niedoboru odporności (HIV) znajduje się we krwi, płynie pochwowym, nasieniu, mleku matki i w preejakulacie. Jeśli dana osoba uprawia seks (w tym waginalny lub analny) z osobą zakażoną wirusem HIV, powinna chronić się się, zakładając prezerwatywy i przyjmując lek Truvada który zmniejsza ryzyko zakażenia HIV o 44%.

Symptomy HIV to objawy grypopodobne, które mogą charakteryzować się się gorączką, dreszczami, bólem głowy, bólem gardła, zmęczeniem, bólem stawów, obrzękiem węzłów chłonnych i owrzodzeniem jamy ustnej.

Chlamydia

Bakterie wywołujące chlamydię mogą żyć w płynie pochwowym, nasieniu i preejakulacie. Wiele osób nie wykazuje objawów chlamydii pomimo noszenie w sobie bakterii. Objawy tej choroby mogą obejmować upławy z pochwy, swędzenie, pieczenie, ból podczas seksu i bolesne oddawanie moczu. Jest to najczęstsza choroba przenoszona drogą płciową w wielu miejscach na świecie. Można ją leczyć antybiotykami, z dobrym skutkiem.

symbole płci - męska i żeńska

Rzeżączka

Jest to kolejna powszechna infekcja bakteryjna, która może być przenoszona przez nasienie, płyn pochwowy i preejakulat. Objawy to żółta wydzielina z pochwy, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie lub ból podczas seksu lub oddawania moczu. Podobnie jak chlamydię, rzeżączkę można łatwo leczyć za pomocą antybiotyków.

Zapalenie wątroby typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to wysoce zakaźny wirus atakujący wątrobę. Jest to jedyny szczep zapalenia wątroby, który może być przenoszony przez preejakulat. Objawy zwykle pojawiają się kilka miesięcy po transmisji i obejmują ból stawów, gorączkę, nudności, zmęczenie, osłabienie i żółtaczkę.

Istnieją sposoby na leczenie zapalenia wątroby typu B, ale nie ma lekarstwa, które pozwoli całkowicie wyeliminować wirusa z organizmu. Większość objawów ustępuje w ciągu kilku miesięcy, jednak w przypadku wyjątkowo ciężkiego przebiegu stosowane są leki spowalniające uszkodzenie wątroby.

 

Źródła:

  1. Chudnovsky, A.; Niederberger, C.S. (2007). „Copious Pre-Ejaculation: Small Glands—Major Headaches”. Journal of Andrology. 28 (3): 374–5;
  2. Kovavisarach, E.; Lorthanawanich, S.; Muangsamran, P. (2016). „Presence of Sperm in Pre-Ejaculatory Fluid of Healthy Males”. J Med Assoc Thai. 99 Suppl 2: S38–41;
  3. Pudney, J., Oneta, M., Mayer, K., Seage, G., Anderson, D. (1992). „Pre-ejaculatory fluid as potential vector for sexual transmission of HIV-1”. Lancet. 340(8833): 1470.

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Pierwszy seks – 11 wskazówek, które ułatwią ci to doświadczenie

Całująca się para

Slow food, slow life… Czas na slow sex! Czy leniwy seks oznacza nudę?

Polucja – co to jest? Zmazy nocne u chłopców i dorosłych

Polucja – co to jest? Zmazy nocne u chłopców i dorosłych

Androgeny – czym są? Funkcje, badanie, nadmiar

Fetysze – czym są, kiedy fetysz staje się niezdrowy?

Nastolatka siedzi na rampie

„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa

Wazektomia – co to jest, koszt, czy jest odwracalna?

Męczyznaprzytula kobietę

Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener

Kobieta wyciąga rękę w geście "stop"

Maja Staśko: „podstęp” to jedna z trzech kategorii, która w polskim prawie kwalifikuje stosunek jako zgwałcenie

Męski pigułki antykoncepcyjne?

Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn? „Nie zaufałabym, no, poza wazektomią, bo to jest jednak dość pewna i stała metoda”

Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża

Czym jest anorgazmia? Tłumaczy psycholożka i seksuolożka Sara Tylka

Czym jest anorgazmia? Tłumaczy psycholożka i seksuolożka Sara Tylka

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i poślaków, ciągnięcie za włosy – to wszystko okazuje się normą, a nie powinno nią być”

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i pośladków, ciągnięcie za włosy – to wszystko jest normą, a nie powinno nią być”

Oligospermia – przyczyny, objawy, diagnozowanie i leczenie

Czego w seksie potrzebuje mężczyzna? Odpowiada edukatorka seksualna Małgorzata Iwanek

Czego w seksie potrzebuje mężczyzna? Odpowiada edukatorka seksualna Małgorzata Iwanek

"Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu". Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję

„Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu”. Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję

Aneta Cybula

„Jak ktoś dobrze wygląda i ładnie pachnie, to nie może mieć HIV – osoby, które tak myślą, trafiają do szpitala już na etapie AIDS” – mówi dr Aneta Cybula, specjalistka chorób zakaźnych

Sara Tylka: Seksting jest jak zostawienie portfela u swojego chłopaka albo dziewczyny. Jeśli wszystkie pieniądze znikną, to zrobisz to jeszcze raz?

Sara Tylka: Seksting jest jak zostawienie portfela u swojego chłopaka albo dziewczyny. Jeśli wszystkie pieniądze znikną, to zrobisz to jeszcze raz?

MAKE SEX EASIER: Z penisem przez wieki. Dlaczego dziś „konar musi ustawicznie płonąć”?

Anna Golan, psycholog i seksuolog kliniczny

„Słowa uwodzą i to bardzo skutecznie. Zwracajcie uwagę, jak mówicie do swoich partnerów seksualnych” – Anna Golan o sapioseksualizmie

seks z eks

MAKE SEX EASIER: Seks z eks to zawsze kiepski pomysł? Zależy, jaki seks i jaki eks!

Co warto, a czego nie warto robić przed pierwszym/jedynym razem

MAKE SEX EASIER: Co warto, a czego zdecydowanie nie robić przed pierwszym (być może jedynym) razem?

Kobieta z kwiatkiem

Masturbacja jest fantastyczna! Mamy też 7 zdrowotnych powodów, dla których warto pobawić się samej ze sobą

,,To tylko seks? Naga prawda o naszych pragnieniach” to kompendium wiedzy o ludzkiej seksualności. Mamy patronat!

Najpopularniejsze

Mężczyzna i kobieta. Przytulają się

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

insulinooporność

Dieta w insulinooporności