Przejdź do treści

Przedłużająca się miesiączka u młodej kobiety? Dr Michał Strus wyjaśnia, co powinno nas zaniepokoić

Przedłużająca się miesiączka / rawpixel
Przedłużająca się miesiączka / rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak zwracać się do osób trans i niebinarnych? Stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza” wyjaśnia
Kiedy iść do psychiatry?
Kiedy iść do psychiatry? Lekarka podpowiada, co powinno zwrócić naszą uwagę u siebie i innych
Kobieta idzie do samolotu
Jak zadbać o wzrok w trakcie podróży samolotem?
Dieta zupowa, czyli jadłospis pełen zup. Czy warto ją stosować?
Zachorowań na grypę o połowę mniej niż w zeszłym roku. Pozytywny efekt uboczny koronawirusa?

„Gdy zgłasza się do nas młoda pacjentka, najczęściej wraz z mamą, z problemem przedłużającego się obfitego krwawienia z dróg rodnych nie powinniśmy całej diagnostyki i leczenia zamknąć w pojedynczej, 20-minutowej wizycie zakończonej wystawieniem recepty na antykoncepcję!” – pisze na swoim profilu na Instagramie dr Michał Strus, ginekolog. Swoimi postami lekarz podjął temat, który dotyczy wielu kobiet. 

Przedłużająca się miesiączka – diagnostyka

Zmagasz się z przedłużającym się krwawieniem z dróg rodnych? A może twoja córka skarży się na długą miesiączkę? W takiej sytuacji recepta na tabletki antykoncepcyjne nie wystarczy. Pisze o tym w swoich najnowszych postach dr Michał Strus, ginekolog.

Co powinien zrobić lekarz w sytuacji, gdy przychodzi do niego pacjentka skarżąca się na problemy przedłużającego się obfitego krwawienia z dróg rodnych? 

„Swoje postępowanie powinniśmy rozpocząć od wywiadu, gdzie rzeczywiście ustalimy czy to, co podaje pacjentka, możemy uznać za sytuację patologiczną. Zapytajmy o: obecność skrzepów we krwi miesiączkowej, konieczność zmiany podpaski/tamponu częściej niż co jedną godzinę, konieczność wymieniania wkładek w nocy, przesiąkanie podpasek/tamponów czy konieczność stosowania podwójnej ochrony” – wyjaśnia dr Strus.

Ekspert dodaje, że prawidłowe cykle miesiączkowe u dziewcząt mogą występować od 21 do 45 dni, samo krwawienie miesiączkowe nie powinno trwać dłużej niż 7 dni, a jego objętość powinna wynosić 20-80ml.

„W wywiadzie najłatwiej zapytać o ilość zużywanych produktów higienicznych. Powinna się ona mieścić między 3-6 podpasek/tamponów na dobę. U około 60-80 proc. dziewcząt normalizacja długości trwania cykli nastąpi dopiero w przeciągu 3 lat od wystąpienia pierwszej miesiączki, ale jest około 10-20 proc. pacjentek, gdzie fizjologiczna stabilizacja może trwać nawet do 6 lat od wystąpienia pierwszej miesiączki” – wyjaśnia ekspert.

Dr Strus tłumaczy także, że często prosi pacjentki, by na kolejną wizytę zgłosiły się z pełnym pęcherzem moczowym celem wykonania USG przezbrzusznego, w którym lekarz spróbuje ocenić narząd rodny.

„Dla niewprawionego ultrasonografisty lub w sytuacji trudnych warunków (np. otyłość) jest to badanie charakteryzujące się niską skutecznością. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, musimy zaproponować wykonanie badania transrektalnego, zdecydowanie mniej komfortowego niż badanie przezbrzuszne, ale co najmniej tak dokładnego jak badanie przezpochwowe.

Nie możemy zapominać, że również u młodych kobiet, które nie rozpoczęły współżycia, występują zmiany strukturalne jamy macicy (np.polipy, mięśniaki), a także inne patologie, nie wyłączając chorób nowotworowych” – dodaje dr Strus.

Ekspert uczula, że na kolejną wizytę pacjenta powinna także przyjść z wynikami badań morfologii krwi z rozmazem, wskaźnikami PT, APTT, INR, fibrynogenu, grupy krwi oraz beta hCG. 

Kobieta stoi w kuchni z kwiatkiem w ręku. Ma okulary, uśmiecha się. Za nią widać gitarę

Nieprawidłowe krwawienia miesiączkowe

Dr Strus dodaje, że nieprawidłowe krwawienia miesiączkowe mogą występować nawet u 30 proc. dziewcząt, a co piąta doświadczy tych zaburzeń już podczas pierwszej miesiączki.

„Jeżeli epizod nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych wystąpi właśnie z pierwszą miesiączką w diagnostyce powinniśmy brać pod uwagę wrodzone zaburzenia krzepnięcia. Za patologiczne uznajemy obfite krwawienia ze skrzepami, trwające ponad 10 dni, prowadzące do anemizacji, niezwiązane z żadną organiczną patologią narządu rodnego i schorzeniami ogólnoustrojowymi” – dodaje ginekolog.

Najczęściej po pierwszej wizycie lekarze zalecają leczenie w postaci witamin, żelaza czy leków NLPZ. Nie należy ich jednak stosować przed wykonaniem badań laboratoryjnych. 

„Nasze dalsze kroki oraz wybór odpowiedniego leczenia powinny być uzależnione od wyników badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Zgodnie z wartością hemoglobiny, krwawienia młodocianych podzielono na takie o przebiegu łagodnym, umiarkowanym oraz ciężkim.

Najważniejsze, żeby niezależnie od wyboru leczenia nakreślić wspólnie z pacjentką plan dalszych kontroli. Musi być ona świadoma, że leczenie może być długotrwałe, a uzyskanie prawidłowej wartości hemoglobiny przez uregulowanie krwawień wymaga czasu. W przypadku krwawień o łagodnym nasileniu nie ma potrzeby włączania terapii hormonalnej. Powinniśmy się skupić na odpowiednim stylu życia, suplementacji i w razie konieczności lekach antyfibrynolitycznych” – dodaje dr Strus.

Rola rodziców

Ginekolog wyjaśnia, że w sytuacji przedłużającego się krwawienia u młodych kobiet bardzo ważną rolę odgrywają rodzice.

„Rozmowa z młodą dziewczynką, która staje się kobietą, powinna dotykać nie tylko spraw szkolnych, zajęć pozalekcyjnych czy prac domowych. Musimy nauczyć się rozmawiać o sprawach, które tylko z pozoru wydają się krępujące, a tak naprawdę dotyczą codziennej fizjologii i tak powinny być traktowane. Swoboda rozmowy oraz możliwość wczesnego zgłaszania wszystkich problemów w pierwszej kolejności rodzicom pozwolą uniknąć sytuacji skrajnie ciężkich i nie dotyczy to tylko krwawienia młodocianych” – dodaje dr Michał Strus.

Pamiętajmy. Coś, co u dorosłych kobiet możemy uznać za patologię, u młodych dziewcząt może być sytuacją zupełnie prawidłową.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Nieprawidłowy krwawienia miesiączkowe mogą występować nawet u 30% dziewcząt, a co piąta doświadczy tych zaburzeń już podczas pierwszej miesiączki. Jeżeli epizod nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych wystąpi właśnie z pierwszą miesiączką w diagnostyce powinniśmy brać pod uwagę wrodzone zaburzenia krzepnięcia. Za patologiczne uznajemy obfite krwawienia ze skrzepami, trwające ponad 10dni, prowadzące do anemizacji, niezwiązane z żadną organiczną patologią narządu rodnego i schorzeniami ogólnoustrojowymi. Po pierwszej wizycie możemy zalecić leczenie w postaci witamin, żelaza, leków antyfibrynolitycznych czy NLPZ. Poprośmy jednak żeby zlecone na kolejną wizytę badania laboratoryjne pobrać przed włączeniem leczenia. Nasze dalsze kroki oraz wybór odpowiedniego leczenia powinny być uzależnione od wyników badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Zgodnie z wartością hemoglobiny krwawienia młodocianych podzielono na takie o przebiegu łagodnym, umiarkowanym oraz ciężkim. Najważniejsze, żeby niezależnie od wyboru leczenia nakreślić wspólnie z pacjentką plan dalszych kontroli. Musi być ona świadoma, że leczenie może być długotrwałe a uzyskanie prawidłowej wartości hemoglobiny przez uregulowanie krwawień wymaga czasu. W przypadku krwawień o łagodnym nasileniu nie ma potrzeby włączania terapii hormonalnej, powinniśmy się skupić na odpowiednim stylu życia, suplementacji i w razie konieczności lekach antyfibrynolitycznych. Morał z tej bajki jest taki, że w całym problemie krwawienia młodocianych bardzo ważną rolę odgrywają rodzice. Rozmowa z młodą dziewczynką która staje się kobietą powinna dotykać nie tylko spraw szkolnych, zajęć pozalekcyjnych czy prac domowych. Musimy nauczyć się rozmawiać o sprawach, które tylko z pozoru wydają się krępujące a tak naprawdę dotyczą codziennej fizjologii i tak powinny być traktowane. Swoboda rozmowy oraz możliwość wczesnego zgłaszania wszystkich problemów w pierwszej kolejności rodzicom pozwolą uniknąć sytuacji skrajnie ciężkich i nie dotyczy to tylko krwawienia młodocianych. Powodzenia w tych rozmowach! A my pamiętajmy, że coś co u dorosłych kobiet możemy uznać za patologię u młodych dziewcząt może być sytuacją zupełnie prawidłową 🙂

Post udostępniony przez Michał Strus (@dr_strus)

Dr Michał Strus

To lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodnościKażdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Konto „Dr Strus” na Instagramie śledzi już ponad 10 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Miesiączka niepełnosprawnych. „To jest często nie do zaakceptowania dla rodziców, gdy dziewczynka potrzebuje wsparcia w higienie intymnej”

bóle bóle miesiączkowe a osteopatia

Pożegnaj się z bolesnymi miesiączkami za pomocą… osteopatii?  Fizjoterapeutka wyjaśnia, jak to działa

Endometrioza a dieta mięsna / unsplash

Masz endometriozę? Ogranicz spożywanie mięsa. Działa prozapalnie!

Menopauza / istock

Jakich objawów menopauzy najczęściej obawiają się kobiety w Polsce? Jak z nimi walczyć? Odpowiada prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec–Plinta

Bóle miesiączkowe – przyczyny i domowe sposoby na ich złagodzenie

„Miesiączka to nie to samo co kupa”. Pani Miesiączka rozprawia się z bzdurnymi argumentami

„Miesiączka to nie to samo co kupa”. Pani Miesiączka rozprawia się z bzdurnymi argumentami

Ciąża a miesiączka / istock

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? „Pani Miesiączka” obala popularne mity

Kamila Raczyńska-Chomyn o tym, jak wypracować zdrowe podejście do ciała i miesiączki.

Jak wypracować zdrowe podejście do ciała i miesiączki? Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn

Faza lutealna – czym jest, jak przebiega i jak długo trwa?

Faza lutealna – czym jest, jak przebiega i jak długo trwa?

Pierwsza miesiączka. Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn

„To okres ma się też w weekend?”. O pierwszej miesiączce mówi Kamila Raczyńska-Chomyn

Darmowe podpaski i tampony w Polsce? Ministerstwo Zdrowia: nie planujemy takich rozwiązań

Kamila Raczyńska-Chomyn, doula i edukatorka seksualna, mówi o tym, dlaczego wstydzimy się miesiączki

Dlaczego wstydzimy się miesiączki? Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn

Używasz tamponów? A na pewno robisz to dobrze? 10 błędów, które popełniają kobiety

Kim jest doula? Wyjaśnia Kamila Raczyńska-Chomyn, towarzyszka porodów i edukatorka seksualna

Brak okresu – najczęstsze przyczyny spóźniającej się miesiączki

Miesiączka - najlepsze aplikacje do monitorowania okresu

Miesiączka – najlepsze aplikacje do monitorowania okresu

Wizyta u ginekologa / istock

Fakty i mity związane z wizytą u ginekologa. Na nasze pytania odpowiada dr n. med. Grzegorz Głąb, ginekolog

grafika na temat menstruacji

„Krew miesiączkowa nie jest brudna”. Pani Miesiączka o bzdurach związanych z okresem

PCOS a ciąża to częsta zależność

Zespół policystycznych jajników (PCOS) – przyczyny, jak wygląda leczenie?

Menopauza a miesiączka

Menopauza a miesiączka

Bolesne miesiączki / pexels

Uważasz, że masz obfite miesiączki? Pani Fizjotrener uspokaja i wyjaśnia, kiedy naprawdę powinnaś się martwić

W czym pomaga kalkulator ciąży? / istock

W czym pomaga kalkulator ciąży?

Kubeczek menstruacyjny / pexels

Kubeczek menstruacyjny – co warto o nim wiedzieć z medycznego punktu widzenia? Gosia Włodarczyk podzieliła się swoimi spostrzeżeniami

Tampony – co powinnaś o nich wiedzieć?

Tampony – co powinnaś o nich wiedzieć?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Krwawię w różnych odcieniach czerwieni. Czy to powinno mnie niepokoić?