Przejdź do treści

Przedłużająca się miesiączka u młodej kobiety? Dr Michał Strus wyjaśnia, co powinno nas zaniepokoić

Przedłużająca się miesiączka / rawpixel
Przedłużająca się miesiączka / rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak dbać o zęby z próchnicą?
Jak dbać o zęby z próchnicą? Wyjaśnia dentysta Tomasz Kupryś
Kobieta trzyma niemowlaka
Dlaczego dziecko chce być przy piersi mamy? Nie zawsze chodzi o głód
Metoda Ferbera – czy naprawdę sprawdza się w usypianiu dzieci?
Metoda Ferbera – czy naprawdę sprawdza się w usypianiu dzieci?
kobiety w łóżku
„Szantażowanie seksem wciąż cieszy się popularnością” – twierdzi psycholożka
Dziecko w szkole
Koronawirus w Polsce a nauka zdalna. MEN: dzieci nie wrócą do szkół do końca roku szkolnego

„Gdy zgłasza się do nas młoda pacjentka, najczęściej wraz z mamą, z problemem przedłużającego się obfitego krwawienia z dróg rodnych nie powinniśmy całej diagnostyki i leczenia zamknąć w pojedynczej, 20-minutowej wizycie zakończonej wystawieniem recepty na antykoncepcję!” – pisze na swoim profilu na Instagramie dr Michał Strus, ginekolog. Swoimi postami lekarz podjął temat, który dotyczy wielu kobiet. 

Przedłużająca się miesiączka – diagnostyka

Zmagasz się z przedłużającym się krwawieniem z dróg rodnych? A może twoja córka skarży się na długą miesiączkę? W takiej sytuacji recepta na tabletki antykoncepcyjne nie wystarczy. Pisze o tym w swoich najnowszych postach dr Michał Strus, ginekolog.

Co powinien zrobić lekarz w sytuacji, gdy przychodzi do niego pacjentka skarżąca się na problemy przedłużającego się obfitego krwawienia z dróg rodnych? 

„Swoje postępowanie powinniśmy rozpocząć od wywiadu, gdzie rzeczywiście ustalimy czy to, co podaje pacjentka, możemy uznać za sytuację patologiczną. Zapytajmy o: obecność skrzepów we krwi miesiączkowej, konieczność zmiany podpaski/tamponu częściej niż co jedną godzinę, konieczność wymieniania wkładek w nocy, przesiąkanie podpasek/tamponów czy konieczność stosowania podwójnej ochrony” – wyjaśnia dr Strus.

Ekspert dodaje, że prawidłowe cykle miesiączkowe u dziewcząt mogą występować od 21 do 45 dni, samo krwawienie miesiączkowe nie powinno trwać dłużej niż 7 dni, a jego objętość powinna wynosić 20-80ml.

„W wywiadzie najłatwiej zapytać o ilość zużywanych produktów higienicznych. Powinna się ona mieścić między 3-6 podpasek/tamponów na dobę. U około 60-80 proc. dziewcząt normalizacja długości trwania cykli nastąpi dopiero w przeciągu 3 lat od wystąpienia pierwszej miesiączki, ale jest około 10-20 proc. pacjentek, gdzie fizjologiczna stabilizacja może trwać nawet do 6 lat od wystąpienia pierwszej miesiączki” – wyjaśnia ekspert.

Dr Strus tłumaczy także, że często prosi pacjentki, by na kolejną wizytę zgłosiły się z pełnym pęcherzem moczowym celem wykonania USG przezbrzusznego, w którym lekarz spróbuje ocenić narząd rodny.

„Dla niewprawionego ultrasonografisty lub w sytuacji trudnych warunków (np. otyłość) jest to badanie charakteryzujące się niską skutecznością. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, musimy zaproponować wykonanie badania transrektalnego, zdecydowanie mniej komfortowego niż badanie przezbrzuszne, ale co najmniej tak dokładnego jak badanie przezpochwowe.

Nie możemy zapominać, że również u młodych kobiet, które nie rozpoczęły współżycia, występują zmiany strukturalne jamy macicy (np.polipy, mięśniaki), a także inne patologie, nie wyłączając chorób nowotworowych” – dodaje dr Strus.

Ekspert uczula, że na kolejną wizytę pacjenta powinna także przyjść z wynikami badań morfologii krwi z rozmazem, wskaźnikami PT, APTT, INR, fibrynogenu, grupy krwi oraz beta hCG. 

Kobieta stoi w kuchni z kwiatkiem w ręku. Ma okulary, uśmiecha się. Za nią widać gitarę

Nieprawidłowe krwawienia miesiączkowe

Dr Strus dodaje, że nieprawidłowe krwawienia miesiączkowe mogą występować nawet u 30 proc. dziewcząt, a co piąta doświadczy tych zaburzeń już podczas pierwszej miesiączki.

„Jeżeli epizod nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych wystąpi właśnie z pierwszą miesiączką w diagnostyce powinniśmy brać pod uwagę wrodzone zaburzenia krzepnięcia. Za patologiczne uznajemy obfite krwawienia ze skrzepami, trwające ponad 10 dni, prowadzące do anemizacji, niezwiązane z żadną organiczną patologią narządu rodnego i schorzeniami ogólnoustrojowymi” – dodaje ginekolog.

Najczęściej po pierwszej wizycie lekarze zalecają leczenie w postaci witamin, żelaza czy leków NLPZ. Nie należy ich jednak stosować przed wykonaniem badań laboratoryjnych. 

„Nasze dalsze kroki oraz wybór odpowiedniego leczenia powinny być uzależnione od wyników badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Zgodnie z wartością hemoglobiny, krwawienia młodocianych podzielono na takie o przebiegu łagodnym, umiarkowanym oraz ciężkim.

Najważniejsze, żeby niezależnie od wyboru leczenia nakreślić wspólnie z pacjentką plan dalszych kontroli. Musi być ona świadoma, że leczenie może być długotrwałe, a uzyskanie prawidłowej wartości hemoglobiny przez uregulowanie krwawień wymaga czasu. W przypadku krwawień o łagodnym nasileniu nie ma potrzeby włączania terapii hormonalnej. Powinniśmy się skupić na odpowiednim stylu życia, suplementacji i w razie konieczności lekach antyfibrynolitycznych” – dodaje dr Strus.

Rola rodziców

Ginekolog wyjaśnia, że w sytuacji przedłużającego się krwawienia u młodych kobiet bardzo ważną rolę odgrywają rodzice.

„Rozmowa z młodą dziewczynką, która staje się kobietą, powinna dotykać nie tylko spraw szkolnych, zajęć pozalekcyjnych czy prac domowych. Musimy nauczyć się rozmawiać o sprawach, które tylko z pozoru wydają się krępujące, a tak naprawdę dotyczą codziennej fizjologii i tak powinny być traktowane. Swoboda rozmowy oraz możliwość wczesnego zgłaszania wszystkich problemów w pierwszej kolejności rodzicom pozwolą uniknąć sytuacji skrajnie ciężkich i nie dotyczy to tylko krwawienia młodocianych” – dodaje dr Michał Strus.

Pamiętajmy. Coś, co u dorosłych kobiet możemy uznać za patologię, u młodych dziewcząt może być sytuacją zupełnie prawidłową.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Nieprawidłowy krwawienia miesiączkowe mogą występować nawet u 30% dziewcząt, a co piąta doświadczy tych zaburzeń już podczas pierwszej miesiączki. Jeżeli epizod nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych wystąpi właśnie z pierwszą miesiączką w diagnostyce powinniśmy brać pod uwagę wrodzone zaburzenia krzepnięcia. Za patologiczne uznajemy obfite krwawienia ze skrzepami, trwające ponad 10dni, prowadzące do anemizacji, niezwiązane z żadną organiczną patologią narządu rodnego i schorzeniami ogólnoustrojowymi. Po pierwszej wizycie możemy zalecić leczenie w postaci witamin, żelaza, leków antyfibrynolitycznych czy NLPZ. Poprośmy jednak żeby zlecone na kolejną wizytę badania laboratoryjne pobrać przed włączeniem leczenia. Nasze dalsze kroki oraz wybór odpowiedniego leczenia powinny być uzależnione od wyników badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Zgodnie z wartością hemoglobiny krwawienia młodocianych podzielono na takie o przebiegu łagodnym, umiarkowanym oraz ciężkim. Najważniejsze, żeby niezależnie od wyboru leczenia nakreślić wspólnie z pacjentką plan dalszych kontroli. Musi być ona świadoma, że leczenie może być długotrwałe a uzyskanie prawidłowej wartości hemoglobiny przez uregulowanie krwawień wymaga czasu. W przypadku krwawień o łagodnym nasileniu nie ma potrzeby włączania terapii hormonalnej, powinniśmy się skupić na odpowiednim stylu życia, suplementacji i w razie konieczności lekach antyfibrynolitycznych. Morał z tej bajki jest taki, że w całym problemie krwawienia młodocianych bardzo ważną rolę odgrywają rodzice. Rozmowa z młodą dziewczynką która staje się kobietą powinna dotykać nie tylko spraw szkolnych, zajęć pozalekcyjnych czy prac domowych. Musimy nauczyć się rozmawiać o sprawach, które tylko z pozoru wydają się krępujące a tak naprawdę dotyczą codziennej fizjologii i tak powinny być traktowane. Swoboda rozmowy oraz możliwość wczesnego zgłaszania wszystkich problemów w pierwszej kolejności rodzicom pozwolą uniknąć sytuacji skrajnie ciężkich i nie dotyczy to tylko krwawienia młodocianych. Powodzenia w tych rozmowach! A my pamiętajmy, że coś co u dorosłych kobiet możemy uznać za patologię u młodych dziewcząt może być sytuacją zupełnie prawidłową 🙂

Post udostępniony przez Michał Strus (@dr_strus)

Dr Michał Strus

To lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodnościKażdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Konto „Dr Strus” na Instagramie śledzi już ponad 10 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Wizyta u ginekologa / istock

Fakty i mity związane z wizytą u ginekologa. Na nasze pytania odpowiada dr n. med. Grzegorz Głąb, ginekolog

grafika na temat menstruacji

„Krew miesiączkowa nie jest brudna”. Pani Miesiączka o bzdurach związanych z okresem

PCOS a ciąża to częsta zależność

Zespół policystycznych jajników (PCOS) – jakie są przyczyny schorzenia, jak wygląda leczenie?

Menopauza a miesiączka

Menopauza a miesiączka

Bolesne miesiączki / pexels

Uważasz, że masz obfite miesiączki? Pani Fizjotrener uspokaja i wyjaśnia, kiedy naprawdę powinnaś się martwić

Kubeczek menstruacyjny / pexels

Kubeczek menstruacyjny – co warto o nim wiedzieć z medycznego punktu widzenia? Gosia Włodarczyk podzieliła się swoimi spostrzeżeniami

Tampony – co powinnaś o nich wiedzieć?

Tampony – co powinnaś o nich wiedzieć?

Polubić... menstruację

Polub… menstruację! Jak dopasować się do hormonów, by czuć się dobrze cały miesiąc?

Owulacja - jakie objawy jej towarzyszą?

Owulacja – jakie objawy jej towarzyszą?

kobieta leżąca w łóżku

Jak radzić sobie z okresem, kiedy umierasz z bólu? Instruktorka fitness ma dla nas kilka wskazówek

Liść Damiana i jego niezwykłe właściwości

Liść Damiana i jego niezwykłe właściwości

kobieta odwrócona tyłem

Chcesz być fit, więc nie masz okresu? Dietetyczka podpowiada, jak przywrócić regularne miesiączki

Ból owulacyjny – tłumaczymy kiedy występuje i co oznacza

Ból owulacyjny – tłumaczymy kiedy występuje i co oznacza

Seks a miesiączka / Daria Shevtsova from Pexels

Uprawiasz seks podczas miesiączki? Ginekolog wyjaśnia, czy to bezpieczne dla ciebie i twojego partnera

Polka (nie) u ginekologa. Dlaczego nie chcemy się badać?

Leczenie endometriozy / gettyimages

W Polsce nie ma żadnego programu leczenia endometriozy. Trwa akcja, której celem jest wpłynięcie na Ministerstwo Zdrowia. Cierpią miliony Polek

Miesiączka / istock

Jak zmienia się twoja miesiączka, gdy masz 20, 30, 40 lat?

Zaburzenia miesiączkowania / istock

Czym spowodowana jest przedłużająca się miesiączka? Mamy wypowiedź ginekologa

Aplikacje menstruacyjne - dlaczego warto z nich korzystać?

3 najfajniejsze aplikacje do monitorowania okresu

kobieta

Kobiety silniej odczuwają ból – to mit czy prawda? Odpowiada ekspert

Joga / istockpoto

Joga podczas menstruacji? Blogerka Natalia Knopek wyjaśnia, czy warto

Kaya Szulczewska / Instagram

Kaya Szulczewska o cyklu miesiączkowym: okres, gdy krwawię, nie mam sił, ale jak tylko kończy mi się krwawienie wchodzę w czas superbohaterki

Kobieta na macie wykonuje ćwiczenie

To ćwiczenie złagodzi ból przy endometriozie i podczas stosunku. Pokazuje fizjoterapeutka

Co to jest test owulacyjny?

Co to jest test owulacyjny? Jak działa? Czy jest wiarygodny?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?