Przejdź do treści

Mięśniaki macicy – jak wyglądają objawy? Mięśniaki macicy a ciąża

Mięśniaki macicy – objawy, przyczyny, leczenie, zioła, mięśniaki macicy a ciąża
Mięśniaki macicy – objawy, przyczyny, leczenie, zioła, mięśniaki macicy a ciąża Finn Hackshaw/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta kupuje mięso w sklepie
Sklep Aldi wycofuje ze sprzedaży mięso na pulpety. Powodem jest znalezienie pałeczek salmonelli
Noworodek w szpitalu
Pobranie krwi u noworodka. Jak wygląda? Skąd się pobiera? Wyjaśnia położna
Spermidyna w jabłkach / istock
Spermidyna pomoże ci zachować długowieczność. Czym jest substancja, o której wszyscy mówią?
Magdalena Mikołajczyk
Ból karku to coraz częstszy problem. Fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk mówi, jak wykonać automasaż
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia opublikowało wytyczne

Mięśniaki macicy budzą strach. Kojarzą się z rakiem, bólem, koniecznością operacji wycięcia macicy. Ten strach ma wielkie oczy, bo zwykle leczenie i rokowanie nie jest drastyczne. Jakie objawy dają mięśniaki macicy? Jakie są ich przyczyny? Jak leczyć mięśniaki i czy zioła mogą być skuteczne? Ginekolog wyjaśnia, czy mięśniaki mogą stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub ciąży. 

Mięśniaki macicy – objawy

Mięśniaki macicy to dolegliwość zdradliwa. Nie zawsze dają objawy, a te symptomy, które się pojawiają, mogą być niejednoznaczne. Najczęściej kobiety narzekają na bóle w dole brzucha, obfite krwawienie miesięczne, niekiedy ze skrzepami, krwawienie między miesiączkami, bolesne stosunki. U co najmniej połowy kobiet mięśniaki macicy nie dają żadnych objawów.

Z uwagi na budowę i właściwości rozróżnia się nawet kilkanaście typów mięśniaków. Mięśniaki podsurowicówkowe mogą nie dawać żadnych objawów lub powodują bóle w miejscach niekojarzących się z problemami ginekologicznymi. Pacjentki mogą skarżyć się na bóle pleców z powodu ucisku na nerwy. U niektórych guzy bywają tak duże, że zwiększają obwód brzucha.

Mięśniaki w ścianie macicy (śródścienne) również mogą rozwijać się bezobjawowo lub powodować ból podobny do rwy kulszowej, uczucie parcia na pęcherz lub na stolec. W przypadku mięśniaków podśluzówkowych, rozwijających się wewnątrz macicy, objawy są najmocniej odczuwalne. U pacjentek pojawiają się bardzo bolesne i bardzo obfite krwawienia, zarówno miesiączkowe, jak i w środku cyklu. W krwi miesięcznej pojawiają się skrzepy.

Mięśniaki macicy – przyczyny

Przyczyny, dlaczego powstają mięśniaki, nie są do końca wyjaśnione. Zauważono związki wysokiego poziomu estrogenów z powstawaniem mięśniaków. Jednak znane są liczne przypadki osób z wysokimi estrogenami lub nadwrażliwością komórek na estrogeny, u których nie dochodzi do rozwoju mięśniaków.

Pojawianie się mięśniaków wiązano także z miesiączkowaniem przed 10 rokiem życia, ale i to nie jest regułą. Mięśniaki zdarzają się częściej u kobiet otyłych lub z nadwagą. Każde dodatkowe 10 kilogramów to zwiększone o 20 proc. ryzyko powstawania mięśniaków. Zauważono, że późniejszy spadek wagi nie działa jednak „leczniczo”. Dlatego podstawę powinna stanowić profilaktyka, czyli uniknięcie zwiększenia masy ciała.

Prawdopodobnie znaczenie mają również uwarunkowania genetyczna, zauważono, że skłonność do powstawania mięśniaków bywa dziedziczona. Mięśniaki mogą pojawić się także w miejscu po łyżeczkowaniu, jako reakcja na uraz. Mięśniaki nie dają jednak przerzutów.

Mięśniaki macicy – leczenie

Mięśniaki to guzy, ale w 99 proc. są one jednak łagodne. Tylko 1 proc. ulega zezłośliwieniu i przekształca się w mięsaka gładkokomórkowego. Leczenie mięśniaków jest zależne od tego, czy dają one objawy. Sam fakt, że są obecne, nie powoduje konieczności wdrożenia terapii czy operacji. Wymagana jest jednak obserwacja, regularna kontrola w celu sprawdzenia, czy mięśniaki rosną lub ich przybywa.

Jeśli tak się dzieje, wtedy trzeba działać. Jak? Na początek możliwa jest farmakoterapia, a także leczenie za pomocą octanu uliprystalu, który może działać również jako awaryjna antykoncepcja. Często stosowane są również zabiegi miomektomii, czyli wyłuszczania mięśniaków, rezonans magnetyczny, laparoskopia, histerskopia, embolizacja tętnic macicznych.

Jeśli pacjentka nie może zajść w ciążę, ma też długie i intensywne krwawienie miesiączkowe, to zawsze jest wskazanie, żeby taki mięśniak usunąć – mówi ginekolog, dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska.

W skrajnych przypadkach potrzebna jest histerektomia – zabieg wycięcia macicy. Nie każdy mięśniak wymaga usunięcia, jednak mając je, nie wolno zaniechać regularnych wizyt u ginekologa.

Jeśli mięśniaki są tak umiejscowione, że pacjentka rzeczywiście ma objawy uciskowe, czyli na przykład nietrzymanie moczu, zaparcia, dolegliwości bólowe, wykrwawianie się, to zawsze jest to przyczynek do usunięcia – zauważa ginekolog, dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska. – Oczywiście mamy w tej chwili leki, które mogą zachowawczo, czyli nieoperacyjnie pomóc. Są nawet takie programy badawcze, w których możemy podać odpowiednie leki. Można podejmować też leczenie operacyjne. Natomiast usunięcie całej macicy jest jednak ostatecznością. Jest to dosyć okaleczające też psychicznie dla pacjentki. Ale rzeczywiście, gdy mięśniaków jest dużo i towarzyszą im uciążliwe objawy, to wtedy nie ma wyjścia i dokonujemy takiego zabiegu.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Mięśniaki macicy – zioła

Coraz więcej osób docenia medycynę naturalną. Odchodzą od farmakologicznych metod leczenia w stronę ziołolecznictwa. Czy na mięśniaki też można znaleźć skuteczne zioła? Uważa się, że korzystnie mogą działać: skrzyp, kłącze pięciornika kurze ziele, ziele jemioła, rdest ostrogorzki, kora kaliny koralowej, kwiat kasztanowca, liście brzozy i liście borówki czarnej. Niektórzy polecają również tasznik.

Można znaleźć też gotowe mieszanki przeciwko mięśniakom. Mogą zawierać, oprócz wymienionych powyżej ziół, również liść babki lancetowatej, kwiat nagietka, lukrecję, krwawnik, korzeń mniszka i szałwię.

Zalecaną mieszankę, po zaparzeniu, należy pić trzy razy dziennie, przed posiłkami, przez co najmniej 3-4 miesiące. Stosując ziołoterapię, nie wolno zaniedbywać regularnych wizyt u ginekologa. Jeśli badania nie wykażą poprawy, niezbędne będzie włączenie innych metod leczenia. Podane zioła działają korzystnie nie tylko w przypadku mięśniaków, lecz również u osób z obfitymi miesiączkami, przy zapaleniu przydatków i w infekcjach intymnych.

Mięśniaki macicy a ciąża

Mięśniaki macicy szczególnie niepokoją kobiety, które planują ciążę lub niespodziewanie dowiadują się o ciąży. Chociaż zwykle mięśniaki pojawiają się wraz z wiekiem, zdarzają się również u młodych kobiet. Ponadto, przesuwa się sukcesywnie wiek, w którym kobiety rodzą dzieci, co oznacza również zwiększone ryzyko.

Mięśniaki, w zależności od lokalizacji, mogą utrudnić zagnieżdżenie się zarodka lub doprowadzić do przedwczesnej straty ciąży.

Niektóre mięśniaki mogą być usytuowane jak wkładki domaciczne, zamykać światło jamy macicy tak, że uniemożliwiają implantację zarodka – zauważa ginekolog, dr Nalewczyńska. – Taki mięśniak trzeba usunąć.

Jeśli jednak dojdzie do zapłodnienia, wykrycie mięśniaków już w trakcie ciąży utrudnia ich leczenie, gdyż zabieg lub wprowadzenie farmakoterapii mogłyby przyczynić się do straty ciąży lub innych szkód dla nienarodzonego dziecka.

W trakcie ciąży, wraz ze wzrostem macicy, wzrastają również mięśniaki. To może powodować powikłania nie tylko w ciąży, ale i po porodzie np. zintensyfikowane krwotoki. Jednak okres laktacji z kolei sprzyja ich zmniejszeniu lub nawet zanikowi.

Niebezpieczeństwo dla ciężarnych stanowią mięśniaki podśluzówkowe, które zabierają miejsce potrzebne do prawidłowego rozwoju płodu. Mogą przyczynić się do poronienia lub porodu przedwczesnego. Mięśniaki podśluzówkowe lub podsurownicówkowe mogą być połączone z macicą za pomocą szypuły, czyli pasma tkanki łącznej. Uszypułowane mięśniaki podśluzówkowe powodują poronienia. Podsurownicówkowe mięsaki, nawet uszypułowane, nie stanowią zagrożenia dla ciąży.

W ciąży leczenie mieśniaków zależy od tego, gdzie są umiejscowione i jak się uwypuklają, jak duże są, podejmujemy decyzję, co robić. Zwykle nic nie robimy, tylko taką pacjentkę obserwujemy, bo nie chcemy zaburzyć cyklu wzrastania ciąży. Każda interwencja chirurgiczna może powodować większe ryzyko poronienia – podkreśla dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Wypadanie włosów po ciąży / ArthurHidden/Freepik

Wypadanie włosów po ciąży. Kiedy to poważny problem, którego nie możemy bagatelizować?

badanie krwii, test, ciążą

Test ciążowy z krwi – kiedy go zrobić i jak interpretować wynik?

Dieta a płodność / freepik.com

Płodność – czy da się wspierać ją zdrowym odżywianiem? Dietetyczka odpowiada

Czy test ciążowy z drogerii jest wiarygodny?

Czy test ciążowy z drogerii jest wiarygodny?

Amy Schumer w czerwonej sukience pozuje na ściance

Amy Schumer już po kolejnym etapie zapłodnienia in vitro. „Dziękuję za wasze wsparcie, jest ogromnie pokrzepiające”

Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego?

Brzuch po ciąży. Fizjoterapeuta tłumaczy, dlaczego nie zawsze wraca do formy

kobieta z noworodkiem

Połóg – ile trwa, higiena, typowe dolegliwości, kiedy do lekarza

Rodzaje testów ciążowych. Sprawdź, jaki wybrać

Kassi Mansfield

Depresja ciążowa – znana blogerka Kassi Mansfield wyznała, że się z nią zmaga

Reklama Frida Mom o kobiecie w połogu zakazana na Oscarach

Reklama z mamą, która dochodzi do siebie po porodzie, zakazana na Oscarach. „Jest zbyt dosłowna”

test ciążowy

Ciąża. Sprawdź, kiedy powinnaś powtórzyć test ciążowy

noworodek

Cesarskie cięcie – dlaczego co drugie dziecko w Polsce rodzi się w ten sposób? Oto możliwe powody

Agnieszka Radwańska jest w ciąży!

Agnieszka Radwańska w ciąży. Była tenisistka pochwaliła się, że zostanie mamą

Małgorzata Rozenek-Majdan o poronieniu

Małgorzata Rozenek-Majdan: Poroniłam ciążę bliźniaczą w prawie 11. tygodniu

„Dzieci wegańskie czy wegetariańskie rodzą się z prawidłową masą ciała, zdrowe i rozwijają się prawidłowo. To, że brak mięsa w diecie ciężarnej szkodzi dziecku, to mit” – mówi dietetyczka Iwona Kibil

kobieta w ciąży

Czego nie można jeść, będąc w ciąży? Wymienia dietetyczka

Katarzyna Płaza-Piekarzewska z córką na rękach

Położna Kasia o połogu: nie każda kobieta po urodzeniu dziecka lewituje nad ziemią

Anna Lewandowska o brzuszkach w ciąży

Anna Lewandowska o trenowaniu mięśni brzucha w ciąży. Czy w ciąży można robić brzuszki?

ashleygraham

Ashley Graham urodziła. „Nasze życie zmieniło się na lepsze!”

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

test ciążowy

„Okresu brak a wynik testu negatywny”. Ginekolog wyjaśnia, kiedy najlepiej wykonać test ciążowy

Porodówki / istock

W Ustrzykach Dolnych chcą zlikwidować porodówkę. Kobiety będą musiały jeździć kilkadziesiąt kilometrów do innych placówek, by urodzić

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska o drugiej ciąży: w takim momencie myślenie o formie nie jest dla mnie priorytetem

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

mózg

Chorzy ze stresu – co się dzieje z naszym organizmem w sytuacjach stresowych?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

8 sposobów na podniesienie libido

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?