Przejdź do treści

Otyłość brzuszna. Jak ją leczyć? Jakie ćwiczenia mogą pomóc?

kobieta na basenie
Otyłość brzuszna. Jak ją leczyć? Jakie ćwiczenia mogą pomóc? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Figura typu jabłko to nie tylko problem estetyczny. Otyłość brzuszna nazywana jest najbardziej niebezpiecznym rodzajem otyłości. Jakie są jej przyczyny, jakie mogą być skutki? Podpowiemy jak leczyć otyłość brzuszną i jak można z nią walczyć ćwiczeniami.

Otyłość brzuszna – przyczyny

Otyłość brzuszna, innymi słowy otyłość trzewna, otyłość typu jabłko, występuje częściej u mężczyzn. To skutki różnic hormonalnych, które sprawiają, że kobiety tyją raczej w biodrach, na udach i pośladkach. Z tego względu problem może dosięgnąć również kobiety w okresie menopauzy, gdy żeńskich hormonów ubywa.

Przyczyną otyłości brzusznej może być także stres, wyzwalający kortyzol i noradrenalinę. Skutki to zwiększony apetyt i odkładanie się tłuszczu szczególnie w okolicy brzucha. To właśnie tam jest największa wrażliwość receptorów na kortyzol. Noradrenalina zwiększa chęć na słodycze i inne węglowodany. W stresie zwiększa się wytwarzanie odpowiedzialnego za uczucie głodu neuropeptydu Y, ubywa natomiast leptyny, która odpowiada za poczucie sytości. Efekt to wzmożony apetyt i bezustanne podjadanie. Te same hormony i enzymy mogą wpływać na zaburzenia snu, co również może przekładać się na zwiększenie masy ciała m.in. poprzez nocne podjadanie. Leki sterydowe, stosowane m.in. u pacjentów z astmą, oraz leki hormonalne mogą również prowadzić do otyłości brzusznej.

Dr n. med. Andrzej Głuszak komentuje:

Otyłość brzuszną definiują wymiary obwodu pasa. Zmieniano ustalenia w przeciągu lat, aktualnie na bardziej restrykcyjne. O otyłości brzusznej mówi się powyżej 94 cm u mężczyzn i powyżej 80 cm u kobiet dla populacji europejskiej.

Przyczyny? Doktor Głuszak podaje:

Poza chorobami endokrynnymi to wynik niewłaściwej diety i podatności genetycznej. Ponadto obżarstwo, a także przekroczenia zapotrzebowania na kalorie u osób prowadzących siedzący tryb życia będą oczywistą przyczyną.

U niektórych pacjentów przyczyną otyłości brzusznej są wrodzone predyspozycje:

Geny różnicują – zauważa doktor Głuszak. – Jedni mogą więcej zjeść i aż tak nie przytyją, inni muszą bardzo uważać, bo łatwo stają się grubi. Częstym mechanizmem jest też insulinooporność. Insulina, oprócz obniżania poziomu cukru, jest hormonem spichrzeniowym, tzn.powoduje magazynowanie energii w tkance tłuszczowej, zwłaszcza trzewnej. W dawnych czasach występowania głodów gen magazynowania był korzystny. Aktualnie obróciło się to przeciw człowiekowi. Nadmierna odpowiedź insulinowa na posiłek, zwłaszcza węglowodanowy, powoduje zwiększenie odkładania się tłuszczu, a to w błędnym kole nakręca wzrosty insuliny i dalsze tycie.

Skutki otyłości brzusznej to poważne komplikacje zdrowotne:

Zwiększone ryzyko chorób układu krążenia, zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, przeciążenia narządów ruchu, problemy estetyczne i psychiczne, upośledzenie sprawności ogólnej, bezdech senny. Dodatkowym obciążeniem są konsekwencje tych stanów – wymienia Andrzej Głuszak.

Otyłość kobieca

Dieta na otyłość brzuszną

Co i jak jeść, żeby pozbyć się nieestetycznego i niebezpiecznego brzucha?

Częstą przyczyną problemów z wagą jest niejedzenie śniadań – zwraca uwagę dr n.med. Andrzej Głuszak. – Mózg do działania potrzebuje glukozy i jeżeli rano jej brakuje, to organizm zmniejsza odpowiedź na insulinę, żeby nie było nadmiernego spadku poziomu cukru we krwi. Czyli jedzmy śniadania i potrawy mniej kaloryczne np. warzywa. Unikajmy słodyczy, skrobi (po rozłożeniu uzyskamy glukozę), alkoholu. Myślenie o tym co, jak i kiedy spożywamy, ma przyszłość.

W diecie stosowanej u osób zmagających się z otyłością brzuszną warto postawić na pełnoziarniste pieczywo, chude gatunki mięs i ryby, owoce, warzywa, a także wypijanie dużych ilości wody. Korzystniejsze są mniejsze, ale częściej spożywane posiłki.

Pętla wisielcza z żelka

Otyłość brzuszna – jak leczyć

Leczenie otyłości brzusznej, jak w przypadku każdej otyłości, należy zacząć od rachunku sumienia. Zastanów się, jak wygląda twoja dieta i twoja codzienna aktywność fizyczna. Czasem przekraczamy dobowe zapotrzebowanie kaloryczne nieznacznie, ale regularnie, przy jednocześnie zredukowanej ilości ruchu. Efekt? Dodatkowe kilogramy odkładają się niepostrzeżenie.

Leczenie należy zacząć od modyfikacji diety i wdrożenia ćwiczeń. Konieczna jest również diagnostyka u lekarza, żeby zmniejszyć skutki ewentualnych współistniejących schorzeń, które mogą być powodowane otłuszczeniem narządów wewnętrznych.

fot. archiwum prywatne

Ćwiczenia na otyłość brzuszną

Każda aktywność fizyczna jest lepsza niż brak aktywności. Zmagając się z otyłością brzuszną, należy mieć na uwadze fakt, iż nie od razu będziemy w stanie podjąć duże wyzwania. Polecana jest umiarkowana aktywność co drugi dzień. Wystarczy już 40 minut spaceru, później można sukcesywnie zdecydować się na bardziej intensywne ćwiczenia na basenie lub na siłowni. Świetnym pomysłem będzie truchcik, rower, nordic walking lub taniec.

Wbrew obiegowej opinii brzuszki nie pomogą w wyszczupleniu talii, mogą jedynie wzmocnić mięśnie brzucha, jednak nie zredukują nadmiaru tłuszczu. Warto wyrobić dobre nawyki dotyczące żywienia i stylu życia, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.