Przejdź do treści

Rozpylasz krople do nosa i czujesz ich smak? Prawdopodobnie robisz to źle – ostrzega alergolog

Kobieta trzyma w dłoni spray do nosa
"Nie rozpylaj sprayu do nosa w górę" - ostrzega alergolog. Ekspert wyjaśnia, jak prawidłowo używać kropli do nosa/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Wszyscy zakładają, że należy umieścić w nosie spray skierowany w górę, ponieważ nos skierowany jest w tę stronę. W rzeczywistości górna część nosa jest jedynie 'kapturem’, a to, co nas interesuje, umiejscowione jest z tyłu” – tłumaczy alergolog Mohammed Imam. Ekspert wyjaśnia, jak odpowiednio aplikować krople do nosa.

Sprayu do nosa nie należy rozpylać w górę

„Robiłam to źle przez całe życie”, „Uratowałeś mnie od ohydnego smaku kropli do nosa”, „Zmieniłeś moje życie”, Dziękuję, ostatnio ciągle krwawiłam po użyciu sprayu do nosa, teraz już wiem dlaczego” – czytamy w komentarzach pod niezwykle popularnym wideo na TikToku alergologa Mohammeda Imama, które doczekało się ponad 18 mln wyświetleń. Jak wyjaśnił lekarz, w swojej pracy bardzo często spotyka się z problemem nieodpowiedniego stosowania kropli do nosa, co może być szczególnie ważne dla alergików.

„Uczę ludzi, jak prawidłowo używać spray’u do nosa. Wszyscy zakładają, że należy umieścić w nosie spray skierowany do góry, ponieważ nos skierowany jest w tę stronę. W rzeczywistości górna część nosa jest jedynie 'kapturem’, a to, co nas interesuje, umiejscowione jest z tyłu” – tłumaczył.

Budowa nosa dzieli się na zewnętrzną i wewnętrzną część. Nos, który widzimy, jest zewnętrzną częścią znajdującą się w górnej części jamy nosowej i zbudowany jest z licznych chrząstek i kości. Na wewnętrzną część jamy nosowej, która umiejscowiona jest z tyłu naszego nosa, składają się jama nosowa właściwa oraz zatoki przynosowe, do których zalicza się zatoki czołowe, szczękowe i klinowe oraz komórki sitowe. I to właśnie do tej części powinien trafić spray. Doktor Imam zaznaczył jednak, że większość osób kieruje preparat w przeciwną stronę niż należy.

„Wkładają spray do nosa skierowany w górę i rozpylają, co jest przeciwieństwem tego, co powinni zrobić. Kierunek rozpylania powinien być mniej więcej prostopadły” – wyjaśnił.

Kobieta z liściem

Jak prawidłowo rozpylić krople do nosa?

By odpowiednio rozpylić krople do nosa, można zrobić to sposobem.

„Należy skierować twarz w dół, umieścić spray w przegrodzie nosowej skierowany w górę, przechylić go i następnie trochę przekręcić, aby rozpylił się w bocznym kierunku, ponieważ to właśnie tam znajduje się zatoka, a nie w górze” – tłumaczył ekspert.

Alergolog wyjaśnił również, że istnieje kilka przesłanek, które wskazują na nieprawidłowe stosowanie sprayu do nosa. Wymienił trzy objawy:

  1. Spray nie działa.
  2. Masz skłonność do podrażnień lub krwawień z nosa.
  3. Czujesz smak sprayu.

Lekarz dodał również, by po rozpyleniu preparatu nie brać dużego wdechu nosem, ponieważ wtedy połyka się substancję leczniczą. Wystarczy wykonać około 5-10 mikro wdechów lub odczekać chwilę i delikatnie wytrzeć nos.

Dr Mohammed Imam – kim jest?

Mohammed Waseem Imam to alergolog i immunolog pracujący w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Jest właścicielem Kliniki Cure Allergy, zajmującej się m.in. alergiami i astmą. Ekspert dzieli się swoją wiedzą również w mediach społecznościowych. Jego profil na TikToku śledą niemal 64 tysiące internautów.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.