Przejdź do treści

Czym jest RTG zatok i kiedy należy wykonać to badanie?

RTG zatok – kiedy powinno się go wykonać, jakie zmiany mogą być na nim widoczne i jak interpretować jego wynik? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

RTG zatok to bardzo dobra metoda obrazowania, która świetnie sprawdza się przy ocenie ostrego zapalenia zatok. Metoda ta nie jest jednak bardzo popularna i wciąż nie stosuje się jej często. Dowiedz się więcej na temat RTG zatok i sprawdź, kiedy warto wykonać to badanie. 

Czym jest RTG zatok? 

RTG zatok to badanie nieinwazyjne, dosyć proste, całkowicie bezbolesne, a wynik otrzymuje się od razu lub po kilku dniach. Można więc uznać, że tego typu diagnostyka sprawdza się świetnie w wielu różnych sytuacjach i jest bezpieczniejsza niż tomografia komputerowa. RTG zatok polega na prześwietleniu głowy, co pozwala na sprawdzenie stanu omawianej struktury.  

Prześwietlenie rentgenowskie jest znane już od końca XIX wieku, a w XX wieku zaczęło być szeroko stosowane, dzięki czemu promieniowanie jest bardzo dobrze przebadane. Zdjęcia zatok można wykonać aż na 4 różne sposoby, dzięki czemu lekarz ma dostęp do szerokiej puli danych i może dokładnie ocenić stan pacjenta. Czas trwania takiego badania wynosi ok. 5 minut, więc zwykle nie wiąże się ze stresem ani długim oczekiwaniem w kolejce.   

Rozwój zatok szczękowych i sitowia rozpoczyna się w 3. miesiącu ciąży. W momencie urodzenia są one upowietrznione, jednak nie w pełni wykształcone. Zatoki szczękowe rozwijają się do około 4. r.ż i są najczęstszym miejscem infekcji, kolejno stanem zapalnym objęte jest sitowie. Rozwój zatok czołowych i zatoki klinowej rozpoczyna się w 3. r.ż. i trwa do około 5.–6. r.ż., a w pełni wykształcone są dopiero w okresie dojrzewania.

Katarzyna Jończyk-Potoczna i in., Diagnostyka obrazowa w wybranych schorzeniach zatok przynosowych u dzieci

Wskazania do wykonania RTG zatok 

RTG zatok najczęściej wykonuje się w przypadku ostrego zapalenia zatok, które nie poddaje się leczeniu. Jest to badanie bardzo uniwersalne i umożliwia wykrycie różnych zmian. Zdjęcia pokazują: 

  • torbiele,  
  • polipy,  
  • wszelkie zgrubienia,  
  • płyn w zatokach 
  • ostre stany zapalne,  
  • ropne zmiany,  
  • obecność ciała obcego.

Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania RTG zatok jest ciąża, ponieważ w tym szczególnym stanie unika się jakiegokolwiek ryzyka, a prześwietlenie jak prawie każde badanie wiąże się z pewnymi możliwymi powikłaniami, szczególnie wpływającymi na rozwój płodu. Jednak ryzyko jest minimalne, dlatego w niektórych przypadkach i tak wykonuje się badanie, zwłaszcza gdy dana dolegliwość może poważnie zagrażać zdrowiu przyszłej mamy.

Zatoki - rodzaje i objawy zapalenia

Ile kosztuje RTG zatok? 

RTG zatok kosztuje od 50 do 130 złotych. W przypadku, gdy pacjent chce skorzystać z badania w ramach NFZ, konieczne jest otrzymanie skierowania od lekarza. Zwykle nie trzeba długo czekać na diagnostykę, ponieważ lekarz kieruje na nie w najbliższym możliwym terminie, a ze względu na krótki czas badania, niekiedy wykonuje się je nawet tego samego dnia. 

Jak interpretować wyniki RTG zatok? 

Zdjęcia RTG zatok, zarówno prawidłowe, jak i nieprawidłowe, mogą zostać przeanalizowane tylko przez specjalistę. Pacjenci niemający odpowiedniej wiedzy nie powinni samodzielnie interpretować wyników, ponieważ nie zauważą niektórych zmian lub stwierdzą, że normalne struktury to poważne zmiany chorobowe. Po badaniu otrzymasz natomiast opis i zwykle na jego podstawie będziesz mogła już stwierdzić, co się dzieje z twoimi zatokami.  

Czasami jednak zdarza się, że pacjent musi czekać na opis nawet dwa tygodnie, a w innych wypadkach dostaje go praktycznie od razu. Lekarz laryngolog jest w stanie także sam zinterpretować zdjęcia, bez opisu. Po wnikliwej analizie wyników specjalista zwykle proponuje dalsze leczenie lub dodatkowe badania.

 

Bibliografia: 

  1. Jończyk-Potoczna K., Pucher B., Rogozińska J., Warzywoda M., Buraczyńska-Andrzejewska B., Szydłowski J., Diagnostyka obrazowa w wybranych schorzeniach zatok przynosowych u dzieci, Family Medicine & Primary Care Review 2013, 1: 13-15. 
  2. Korzec T., Raczkiewicz P., Panek E., Jasłowski D., Rzeszutko M., Panasiuk D., Sosnowski J., Chronic sinusitis diagnosis and treatment, Journal of Education, Health and Sport 2023, 32: 89-100. 
  3. Radajewski K., Wierzchowska M., Grzanka D., Antosik P., Zdrenka M., Burduk P., Remodeling tkankowy w przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych – przegląd piśmiennictwa, Otolaryngologia Polska 2019, 73: 1-4. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.