Przejdź do treści

Ryan Reynolds sfilmował swoją pierwszą w życiu kolonoskopię. „Przegrałem zakład, ale opłacało się”

Ryan Reynolds
Ryan Reynolds sfilmował swoją pierwszą w życiu kolonoskopię. "Przegrałem zakład, ale opłacało się"/ Photo by Arnold Jerocki/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ryan Reynolds podnosi świadomość na temat badań przesiewowych. Kanadyjski aktor przed kamerami poddał się kolonoskopii, dzięki której 45-latek uniknął komplikacji zdrowotnych, ponieważ wykryto u niego niezwykle subtelny polip.

Ryan Reynolds poddaje się kolonoskopii

Kolonoskopia to jedno z badań endoskopowych umożliwiające wykonanie kompleksowej analizy wyglądu końcowego odcinka jelita cienkiego oraz całego jelita grubego i odbytu pod kątem obecności zmian chorobowych. Wykonywana jest za pomocą kolonoskopu – długiej, elastycznej rurki z umocowaną kamerą, którą wprowadza się przez odbyt do jelita grubego. Kolonoskopia jest podstawowym badaniem przesiewowym stosowanym w profilaktyce nowotworów jelita grubego i odbytu. Wiele osób jednak obawia się zabiegu, a choroby mogą nie dawać wcześniejszych objawów.

By zachęcić innych do kolonoskopii, Ryan Reynolds postanowił pokazać na swoim przykładzie, jak wygląda badanie. Kanadyjski producent filmowy i aktor, znany z takich produkcji jak „Deadpool”, ” Narzeczony mimo woli”, „X-Men Geneza”, „Amityville” czy „Głosy”, poddał się kolonoskopii, a nagranie z badania opublikował w mediach społecznościowych.

usg

„Przegrałem zakład, ale opłacało się”

Wideo z kolonoskopii Reynoldsa nie powstałoby, gdyby nie ciekawa umowa w ramach zakładu z przyjacielem. 45-letni aktor wraz z Robem McElenney’em dwa lata temu wykupili najstarszy walijski klub piłkarski Wrexham FC. Panowie postanowili zawrzeć układ i umówili się, że jeśli Rob zdoła nauczyć się języka walijskiego, Reynolds wykona kolonoskopię, a nagranie z badania opublikuje w sieci. Aktor przegrał zakład i dotrzymał słowa, dzięki czemu uniknął również poważnych komplikacji zdrowotnych. Jak się okazało, w trakcie zabiegu wykryto u niego polipy znajdujące się w okrężnicy.

Na filmie widzimy, jak 45-latek udał się do szpitala, gdzie wykonał badanie. Podczas zabiegu towarzyszyła mu kamera, a dr Lapook wyjaśniał poszczególne etapy kolonoskopii. Lekarz w pewnym momencie natrafił na polipy. Nie były one dużych rozmiarów, jednak gdyby nie badanie na tak wczesnym etapie ich rozwoju, w przyszłości mogłyby urosnąć i zamienić się w nowotwór.

„Udało mi się znaleźć niezwykle subtelny polip, który znajdował się po prawej stronie okrężnicy. To uratowało ci życie. Nie żartuję i nie dramatyzuję” – dodał lekarz.

Jak tłumaczył Reynolds na filmie, przegrany zakład okazał się dla niego ratunkiem. Aktor wraz z McElenney’em zaapelował również do swoich fanów, by nie obawiali się okresowych badań kolonoskopowych, ponieważ mogą ratować życie.

„Przegrałem zakład, ale opłaciło się” – napisał pod postem.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Czarna bielizna

Kolonoskopia – jak często należy wykonywać badanie profilaktyczne?

Kolonoskopia jest podstawowym badaniem przesiewowym stosowanym w profilaktyce nowotworów jelita grubego i odbytu. Zaleca się, by zabieg został przeprowadzony u każdej osoby w wieku 50 lat i następnie powtarzany co 10 lat. Wskazania do kolonoskopii u pacjentów we wcześniejszym wieku to podwyższone ryzyko nowotworów jelita grubego (m.in. z obciążeniem rodzinnym, zdiagnozowanymi chorobami zapalnymi jelit). U pacjentów z grupy ryzyka badanie powtarza się w krótszych odstępach czasowych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.