Przejdź do treści

Ryan Reynolds sfilmował swoją pierwszą w życiu kolonoskopię. „Przegrałem zakład, ale opłacało się”

Ryan Reynolds
Ryan Reynolds sfilmował swoją pierwszą w życiu kolonoskopię. "Przegrałem zakład, ale opłacało się"/ Photo by Arnold Jerocki/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ryan Reynolds podnosi świadomość na temat badań przesiewowych. Kanadyjski aktor przed kamerami poddał się kolonoskopii, dzięki której 45-latek uniknął komplikacji zdrowotnych, ponieważ wykryto u niego niezwykle subtelny polip.

Ryan Reynolds poddaje się kolonoskopii

Kolonoskopia to jedno z badań endoskopowych umożliwiające wykonanie kompleksowej analizy wyglądu końcowego odcinka jelita cienkiego oraz całego jelita grubego i odbytu pod kątem obecności zmian chorobowych. Wykonywana jest za pomocą kolonoskopu – długiej, elastycznej rurki z umocowaną kamerą, którą wprowadza się przez odbyt do jelita grubego. Kolonoskopia jest podstawowym badaniem przesiewowym stosowanym w profilaktyce nowotworów jelita grubego i odbytu. Wiele osób jednak obawia się zabiegu, a choroby mogą nie dawać wcześniejszych objawów.

By zachęcić innych do kolonoskopii, Ryan Reynolds postanowił pokazać na swoim przykładzie, jak wygląda badanie. Kanadyjski producent filmowy i aktor, znany z takich produkcji jak „Deadpool”, ” Narzeczony mimo woli”, „X-Men Geneza”, „Amityville” czy „Głosy”, poddał się kolonoskopii, a nagranie z badania opublikował w mediach społecznościowych.

usg

„Przegrałem zakład, ale opłacało się”

Wideo z kolonoskopii Reynoldsa nie powstałoby, gdyby nie ciekawa umowa w ramach zakładu z przyjacielem. 45-letni aktor wraz z Robem McElenney’em dwa lata temu wykupili najstarszy walijski klub piłkarski Wrexham FC. Panowie postanowili zawrzeć układ i umówili się, że jeśli Rob zdoła nauczyć się języka walijskiego, Reynolds wykona kolonoskopię, a nagranie z badania opublikuje w sieci. Aktor przegrał zakład i dotrzymał słowa, dzięki czemu uniknął również poważnych komplikacji zdrowotnych. Jak się okazało, w trakcie zabiegu wykryto u niego polipy znajdujące się w okrężnicy.

Na filmie widzimy, jak 45-latek udał się do szpitala, gdzie wykonał badanie. Podczas zabiegu towarzyszyła mu kamera, a dr Lapook wyjaśniał poszczególne etapy kolonoskopii. Lekarz w pewnym momencie natrafił na polipy. Nie były one dużych rozmiarów, jednak gdyby nie badanie na tak wczesnym etapie ich rozwoju, w przyszłości mogłyby urosnąć i zamienić się w nowotwór.

„Udało mi się znaleźć niezwykle subtelny polip, który znajdował się po prawej stronie okrężnicy. To uratowało ci życie. Nie żartuję i nie dramatyzuję” – dodał lekarz.

Jak tłumaczył Reynolds na filmie, przegrany zakład okazał się dla niego ratunkiem. Aktor wraz z McElenney’em zaapelował również do swoich fanów, by nie obawiali się okresowych badań kolonoskopowych, ponieważ mogą ratować życie.

„Przegrałem zakład, ale opłaciło się” – napisał pod postem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ryan Reynolds (@vancityreynolds)

Czarna bielizna

Kolonoskopia – jak często należy wykonywać badanie profilaktyczne?

Kolonoskopia jest podstawowym badaniem przesiewowym stosowanym w profilaktyce nowotworów jelita grubego i odbytu. Zaleca się, by zabieg został przeprowadzony u każdej osoby w wieku 50 lat i następnie powtarzany co 10 lat. Wskazania do kolonoskopii u pacjentów we wcześniejszym wieku to podwyższone ryzyko nowotworów jelita grubego (m.in. z obciążeniem rodzinnym, zdiagnozowanymi chorobami zapalnymi jelit). U pacjentów z grupy ryzyka badanie powtarza się w krótszych odstępach czasowych.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

10 pytań o HPV, czyli wszystko, co chciałabyś o nim wiedzieć, ale boisz się zapytać

Kobieta trzyma dłoń w lampie uv do paznokci

Lampa UV do paznokci może powodować raka? Wyniki badań naukowców szokują

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwór w ciągu kilku sekund

To prawdziwy przełom w diagnostyce raka! Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwory macicy w ciągu kilku sekund

„Pacjenci potrafią przyjechać nawet z drugiego końca Polski. Badania kliniczne są szansą na dostęp do najnowocześniejszych terapii” – mówi Łukasz Bęczkowski, ekspert ds. badań klinicznych

„Umieralność na raka trzonu macicy rośnie u nas od 17 lat. Jest to zjawisko niespotykane w Europie” – mówi dr Joanna Didkowska

Ewa Chodakowska / MWMEDIA WARSZAWA

Ewa Chodakowska przeszła operację usunięcia nowotworu. „To zmiana, która zazwyczaj nie daje żadnych objawów”

„Zdziwiłabyś się, jak często ludzie przynoszą mocz w słoiku po dżemie!”. Diagnostka laboratoryjna o sekretach swojej pracy

Czerwona kokardka na budynku w Warszawie

„HIV to nie wyrok, ale wciąż może się nim stać”. Czerwona kokardka przypomina o testach na HIV

kobieta podczas mammografii

BI-RADS 0-5. Co oznacza wynik mammografii w skali BI-RADS?

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą powodować raka przełyku / pexels

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą sprzyjać rozwojowi raka przełyku

Adrian Szałek: „Wiedziałem, że rak piersi w znakomitej większości dotyka kobiet. Ale nigdy nie miało to dla mnie pejoratywnego wydźwięku, że choruję na chorobę, która nie jest męska”

USA: Dostępne są domowe testy na raka. Badanie robi się ze śliny / gettyimages

USA: Dostępne są domowe testy na raka. Badanie robi się ze śliny

Kobieta

Różowa Wstążka, symbol świadomości raka piersi, świętuje 30. rocznicę!

Khloe Kardashian

Khloe Kardashian przeszła operację usunięcia „niesamowicie rzadkiego” guza twarzy. Teraz ostrzega

Doktor Paweł Kabata wziął pod lupę mammografię oraz USG piersi. Które z tych badań jest lepsze?

Z nowotworem walczy po raz dziewiąty. "Czuję, że powinnam być wdzięczna, że żyję i to właśnie robię każdego dnia" / istock

Z nowotworem walczy po raz dziewiąty. „Czuję, że powinnam być wdzięczna, że żyję, i to właśnie robię każdego dnia”

Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem / Instagram @multi.onechicago

Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem. „To było szokiem dla mojej kobiecości”

Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka

Rachel Zegler

Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi: „Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam najstraszniejszy tydzień mojego życia”

„Kiedy nikt nie trzyma cię przy życiu, nic cię nie dopinguje, nie znajdziesz w sobie tej siły, żaden lekarz cię nie wyleczy” – mówi Marta Igar-Idler, która pokonała nowotwór