Przejdź do treści

Sanatorium. Kiedy warto z niego skorzystać i jak uzyskać skierowanie? 

Sanatorium. Kiedy warto z niego skorzystać i jak uzyskać skierowanie?  Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sanatorium to ośrodek leczniczy, którego celem jest przyspieszenie procesu rekonwalescencji np. po operacji, czy chorobie oraz wzmocnienie organizmu. Pacjenci mogą tam nie tylko szybciej wrócić do zdrowia i sprawności, ale też odpocząć. Czym dokładnie jest sanatorium i kto może skorzystać z pobytu w tym miejscu? 

Sanatorium a uzdrowisko 

Sanatoriami nazywane są ośrodki lecznicze znajdujące się w miejscowościach uzdrowiskowych. W miejscu tym wykorzystuje się warunki naturalne, takie jak wody zdrojowe czy właściwości lecznicze klimatu w celach zdrowotnych. Podczas pobytu w ośrodku pacjenci mają specjalnie opracowany program leczenia, korzystają z indywidualnie dobranych do ich potrzeb zabiegów. Każdemu przysługują 4 zabiegi dziennie przez 6 dni w tygodniu. Istnieje też możliwość dokupienia dodatkowych zabiegów.  Pacjenci mogą też korzystać z całodobowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. 

W sanatorium prowadzone są cztery profile rehabilitacji uzdrowiskowej, które dotyczą: 

 • chorób ortopedyczno-urazowych,  
 • chorób neurologicznych,  
 • chorób reumatologicznych, 
 • chorób kardiologicznych.   

 

Kolejka do sanatorium. Jak długo trzeba czekać na miejsce?

W placówkach prowadzone są też świadczenia profilaktyczne, a także edukacja zdrowotna. 

Są osoby, które mylą pojęcia sanatorium z uzdrowiskiem. Pierwsze  z nich oznacza ośrodek, a drugie to miejscowość, która charakteryzuje się dostępem, do naturalnych czynników leczniczych. W takim uzdrowisku może działać kilka różnych sanatoriów. Miejscowości, które posiadają status uzdrowiska, muszą mieć złoża naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach, które korzystnie wpływają na przebieg leczenia. Charakteryzują się też klimatem, który korzystnie wpływa na zdrowie i może przyspieszyć proces rekonwalescencji osób, które przebywają w tym miejscu. 

Komu przysługuje leczenie w sanatorium? 

Na pobyt w sanatorium może zakwalifikować się osoba, która cierpi na różne schorzenia. Najczęściej z pobytu w takich ośrodkach korzystają osoby wymagające rehabilitacji po urazach czy schorzeniach oraz pacjenci z chorobami przewlekłymi.  

Do sanatorium mogą być wysłani nie tylko seniorzy i dzieci, ale też ludzie młodzi w ramach rekonwalescencji.  

 

Skierowanie do sanatorium – jak dostać? 

Osoby, które chcą skorzystać z dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) muszą dostać skierowanie. Może je wystawić lekarz, który posiada umowę z NFZ na dany rok. Specjalista nie daje skierowania NFZ na życzenie pacjenta, musi stwierdzić, że leczenie uzdrowiskowe jest w tym przypadku w pełni uzasadnione i potrzebne. Dlatego najpierw analizuje historię choroby, przeprowadza wywiad. Potrzebne są też aktualne badania, takie jak:  

Gdy specjalista wystawi skierowanie, potrzebna jest jeszcze akceptacja NFZ. Lekarz, który pracuje w Narodowym Funduszu Zdrowia, w ciągu 30 dni analizuje dokument i listownie informuje pacjenta o tym, czy decyzja jest pozytywna, czy też nie. Jeśli tak, od dnia wystawienia pacjent ma 18 miesięcy na to, by skorzystać z sanatorium. 

Skierowanie może być odrzucone z uwagi na brak miejsc. W takim przypadku pacjent trafia na listę oczekujących. Innym powodem odmowy może być to, że lekarz pracujący w NFZ stwierdzi, że stan zdrowia pacjenta nie wymaga leczenia uzdrowiskowego.  Pacjent nie może się odwołać od tej decyzji. 

 

Starsi ludzie ćwiczą w basenie

 Sanatorium – wybór ośrodka 

Po otrzymaniu skierowania NFZ do sanatorium pojawia się pytanie – czy można samodzielnie wybrać ośrodek? Lekarz może określić miejsce oraz rodzaj leczenia, jednak nie jest to wybór wiążący dla NFZ. Fundusz może pacjenta skierować w inne miejsce. O wybranej placówce przyszły kuracjusz zostanie poinformowany listownie. 

Inaczej jest w przypadku sanatorium, w którym pacjent pokrywa samodzielnie koszt pobytu i zabiegów. Tu on sam wybiera termin i miejsce. W takim przypadku, podejmując decyzję powinien zainteresować się lokalizacją ośrodka, walorami turystycznymi, widokami, które mogą sprawić, że pobyt będzie przyjemniejszy oraz oferowanymi zabiegami. 

 

Kolejka do sanatorium 

Pacjent musi się nastawić, że od momentu, kiedy dostał skierowanie, do wyjazdu może minąć od roku do 2 lat. Na stronach NFZ można skorzystać z oficjalnej przeglądarki skierowań finansowanych przez Fundusz i na bieżąco sprawdzać status kolejki do sanatorium. Może też zdarzyć się, że jakiś pacjent zrezygnuje i zwolni miejsce, przyspieszając wcześniejszy termin.  

Sanatorium koszty 

Jeśli pacjent otrzyma z NFZ dofinansowanie na rehabilitację, to jedynie część kosztów pokrywa sam. Jest to dojazd do ośrodka, zakwaterowanie oraz wyżywienie. W przypadku dzieci zakwaterowanie oraz wyżywienie są darmowe. Wszystkie zabiegi oraz leczenie są darmowe, chyba że pacjent chce dokupić ich więcej, niż wynosi przydział

W przypadku sanatorium pełnopłatnego, czyli takiego, gdzie kuracjusz sam pokrywa wszystkie koszty, opłata za pobyt sięga nawet kilku tys. zł, w zależności od miejsca i oferty ośrodka. 

 

Przeciwwskazania do leczenia w sanatorium 

Nie każdy powinien decydować się na pobyt w sanatorium. Z leczenia w takim ośrodku powinny zrezygnować: 

 • osoby bardzo chore, u których jest możliwość nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, 
 • pacjenci niestabilni psychicznie,  
 • chorzy na padaczkę 
 • pacjenci z niewyrównaną cukrzycą 
 • osoby z ostrymi stanami zapalnymi  
 • pacjenci cierpiący na zmiany reumatyczne,  
 • osoby niedołężne, które potrzebują pomocy w wykonywaniu podstawowych czynności.  

 

Źródła: 

 1. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,sanatorium—dla-kogo–czym-kierowac-sie-przy-wyborze-sanatorium-,artykul,60336045.html – dostęp: 14.09-2022 r.
 2. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/niezbednik-pacjenta/wyjazd-do-sanatorium-procedury-krok-po-kroku-aa-oGgs-x2V7-cUr7.html – dostęp: 14.09.2022 r.
 1. https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyjechac-na-leczenie-do-uzdrowiska/ – dostęp: 14.09.2022 r.
 1. https://www.medonet.pl/zdrowie,skierowania-do-sanatorium—jak-je-otrzymac-,artykul,1725440.html – dostęp: 14.09.2022 r.

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.