Przejdź do treści

Seks oralny a rak gardła – lekarze twierdzą, że jest groźniejszy niż używki czy zła dieta

Rak gardła jest złośliwym nowotworem, którego objawy są zależne od lokalizacji\ unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Rak gardła jest złośliwym nowotworem, który nie ma najlepszych rokowań, zwłaszcza, jeśli jest późno wykryty. W Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii liczba chorych jest na tyle duża, że mówi się o epidemii. 

HPV odpowiada na 70 proc. przypadków raka gardła

Każdego roku w USA diagnozuje się ponad 50 tys. przypadków raka jamy ustnej lub jamy ustnej i gardła, z czego 10 tys. kończy się zgonem. Według American Cancer Society liczba chorych, zarówno kobiet i mężczyzn, rośnie. W Wielkiej Brytanii na nowotwory te choruje 12 tys. osób rocznie, a 4 tys. umiera.

Jak informują zagraniczne media, lekarze uważają, że największym czynnikiem ryzyka jest seks oralny. Większym niż palenie papierosów, picie alkoholu czy też niezdrowa dieta.

Jak mówi dr Hisham Mehanna z brytyjskiego Uniwersytetu w Birmingham, aż 70 proc. procent przypadków raka gardła jest spowodowanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który rozprzestrzenia się drogą płciową. Może on być niegroźny i bezobjawowy, ale może także przerodzić się w stan przewlekły i wywoływać różnego rodzaju nowotwory.

Zdaniem lekarza, osoby mające wielu partnerów seksualnych (więcej niż 6) są narażone zachorowanie na raka gardła dziewięć razy bardziej niż te osoby, które nie uprawiają seksu oralnego.

Mimo że jest dostępna szczepionka na HPV, to przyjęło ją jedynie 54 proc. Amerykanów. Żeby uzyskać odporność, powinno zaszczepić się 80 proc. populacji. Niestety Amerykanie nie chcą się szczepić, co pokazują tamtejsze sondaże. Spada też świadomość społeczna na temat HPV. Odsetek osób świadomych, że wirus ten może wywołać raka, spadł o siedem procent od 2014 roku.

„Ponad 90 procentom nowotworów związanych z HPV można zapobiec za pomocą szczepionki, jednak ich stosowanie szczepionek pozostaje poniżej poziomu optymalnego”- ubolewa dr Eric Boakye, asystent naukowy w Henry Ford Health Center w Detroit w stanie Michigan.

Statystyki pokazują, że liczba chorych na nowotwory niepokojąco rośnie.

„W ciągu ostatnich dwóch dekad nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań na raka gardła na Zachodzie, do tego stopnia, że niektórzy nazywają to epidemią”- zaznaczył dr Mehanna w rozmowie z The Conversation.

Seks oralny może prowadzić do zakażenia HPV w tylnej części gardła lub w pobliżu migdałka. Infekcje te w większości przypadków ustępują same, ale czasami mogą utrzymywać się, przejść w stan przewlekły i powodować raka. Guz może występować w części nosowej, ustnej i krtaniowej gardła.

Naukowcy szacują, że aż 70 procent przypadków raka gardła jest spowodowanych właśnie infekcjami HPV.

Gang Weneraków z Przychodni Stonewall / mat. prasowe

Co to jest HPV?

Mianem HPV (Human Papiloma Virus – wirus brodawczaka ludzkiego) określa się ponad 100 powiązanych ze sobą wirusów, z których każdy ma swój określony numer. Około 40 typów brodawczaka może infekować okolice intymne, zarówno damskie, jak i męskie. Niektóre typy wirusa, tzw. wirusy wysokoonkogenne (np. 16, 18, 31, 35), są uznawane za przyczynę rozwoju raka szyjki macicy. Wysokoonkogennym typom wirusa przypisuje się również odpowiedzialność za występowanie nowotworów sromu, odbytu, głowy i szyi. Rozwijają się one na skutek przetrwałych zakażeń, trwających dłużej niż dwa lata.

Szczepionki w Polsce

W Polsce do wyboru są trzy nierefundowane szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentna, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a dodatkowo również przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) oraz odbytu.

1 czerwca 2023 r. ruszy oficjalnie program szczepień ochronnych przeciw HPV przeznaczony dla 12- i 13-latków. Szczepionki będą darmowe, rekomendowane i zalecane, ale nie obowiązkowe.

 

źródło: dailymail.co.uk

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dziecko podczas przyjmowania szczepionki- HelloZdrowie

Ruszyły zapisy na szczepionki przeciw HPV. Kto może przyjąć preparat?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Sara Kayat i Leanne Adu

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Czy to normalne, że…? Poznaj odpowiedzi na ważne pytania związane z seksem, które być może sobie zadajesz /fot. Adobe Stock

Czy to normalne, że…? Poznaj odpowiedzi na ważne pytania związane z seksem, które być może sobie zadajesz

„Mnie to nie dotyczy”. Na pewno? „Film opowiada moją własną, prawdziwą historię” – pisze Aga Szuścik

Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych”

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

10 pytań o HPV, czyli wszystko, co chciałabyś o nim wiedzieć, ale boisz się zapytać

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwór w ciągu kilku sekund

To prawdziwy przełom w diagnostyce raka! Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwory macicy w ciągu kilku sekund

Szczepienie

Jest decyzja odnośnie do darmowych szczepień na HPV w Polsce. Otrzymają je dziewczęta i chłopcy z dwóch roczników

„Umieralność na raka trzonu macicy rośnie u nas od 17 lat. Jest to zjawisko niespotykane w Europie” – mówi dr Joanna Didkowska

kobieta w sypialni

7 rzeczy, które każda kobieta powinna wiedzieć o seksie oralnym

Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów "I kto to mówi", miała 71 lat / gettyimages

Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów „I kto to mówi”, miała 71 lat

Cunnilingus

Cunnilingus, czyli dlaczego łechtaczka to prawdziwa bogini

12 rodzajów raka w 36 lat życia? „To zadziwiające, że żyje”

Miała 12 rodzajów raka w ciągu zaledwie 36 lat życia. Naukowcy po raz pierwszy spotkali się z takim przypadkiem

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą powodować raka przełyku / pexels

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą sprzyjać rozwojowi raka przełyku

Guz Wilmsa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania