Seks oralny a rak gardła – lekarze twierdzą, że jest groźniejszy niż używki czy zła dieta
Rak gardła jest złośliwym nowotworem, który nie ma najlepszych rokowań, zwłaszcza, jeśli jest późno wykryty. W Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii liczba chorych jest na tyle duża, że mówi się o epidemii.
HPV odpowiada na 70 proc. przypadków raka gardła
Każdego roku w USA diagnozuje się ponad 50 tys. przypadków raka jamy ustnej lub jamy ustnej i gardła, z czego 10 tys. kończy się zgonem. Według American Cancer Society liczba chorych, zarówno kobiet i mężczyzn, rośnie. W Wielkiej Brytanii na nowotwory te choruje 12 tys. osób rocznie, a 4 tys. umiera.
Jak informują zagraniczne media, lekarze uważają, że największym czynnikiem ryzyka jest seks oralny. Większym niż palenie papierosów, picie alkoholu czy też niezdrowa dieta.
Jak mówi dr Hisham Mehanna z brytyjskiego Uniwersytetu w Birmingham, aż 70 proc. procent przypadków raka gardła jest spowodowanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który rozprzestrzenia się drogą płciową. Może on być niegroźny i bezobjawowy, ale może także przerodzić się w stan przewlekły i wywoływać różnego rodzaju nowotwory.
Zdaniem lekarza, osoby mające wielu partnerów seksualnych (więcej niż 6) są narażone zachorowanie na raka gardła dziewięć razy bardziej niż te osoby, które nie uprawiają seksu oralnego.
Mimo że jest dostępna szczepionka na HPV, to przyjęło ją jedynie 54 proc. Amerykanów. Żeby uzyskać odporność, powinno zaszczepić się 80 proc. populacji. Niestety Amerykanie nie chcą się szczepić, co pokazują tamtejsze sondaże. Spada też świadomość społeczna na temat HPV. Odsetek osób świadomych, że wirus ten może wywołać raka, spadł o siedem procent od 2014 roku.
„Ponad 90 procentom nowotworów związanych z HPV można zapobiec za pomocą szczepionki, jednak ich stosowanie szczepionek pozostaje poniżej poziomu optymalnego”- ubolewa dr Eric Boakye, asystent naukowy w Henry Ford Health Center w Detroit w stanie Michigan.
Statystyki pokazują, że liczba chorych na nowotwory niepokojąco rośnie.
„W ciągu ostatnich dwóch dekad nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań na raka gardła na Zachodzie, do tego stopnia, że niektórzy nazywają to epidemią”- zaznaczył dr Mehanna w rozmowie z The Conversation.
Seks oralny może prowadzić do zakażenia HPV w tylnej części gardła lub w pobliżu migdałka. Infekcje te w większości przypadków ustępują same, ale czasami mogą utrzymywać się, przejść w stan przewlekły i powodować raka. Guz może występować w części nosowej, ustnej i krtaniowej gardła.
Naukowcy szacują, że aż 70 procent przypadków raka gardła jest spowodowanych właśnie infekcjami HPV.
Co to jest HPV?
Mianem HPV (Human Papiloma Virus – wirus brodawczaka ludzkiego) określa się ponad 100 powiązanych ze sobą wirusów, z których każdy ma swój określony numer. Około 40 typów brodawczaka może infekować okolice intymne, zarówno damskie, jak i męskie. Niektóre typy wirusa, tzw. wirusy wysokoonkogenne (np. 16, 18, 31, 35), są uznawane za przyczynę rozwoju raka szyjki macicy. Wysokoonkogennym typom wirusa przypisuje się również odpowiedzialność za występowanie nowotworów sromu, odbytu, głowy i szyi. Rozwijają się one na skutek przetrwałych zakażeń, trwających dłużej niż dwa lata.
Szczepionki w Polsce
W Polsce do wyboru są trzy nierefundowane szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentna, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a dodatkowo również przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) oraz odbytu.
1 czerwca 2023 r. ruszy oficjalnie program szczepień ochronnych przeciw HPV przeznaczony dla 12- i 13-latków. Szczepionki będą darmowe, rekomendowane i zalecane, ale nie obowiązkowe.
źródło: dailymail.co.uk
Zobacz także
10 pytań o HPV, czyli wszystko, co chciałabyś o nim wiedzieć, ale boisz się zapytać
„Szacuje się, że aż 75 proc. kobiet, które rozpoczęły współżycie płciowe, jest nosicielkami”. Katarzyna Pietuch, specjalistka ginekologii i położnictwa, o wirusie HPV
„Pytanie o aktualne badania przed współżyciem jest oznaką dbałości o zdrowie, a nie czymś obraźliwym” – podkreśla psycholog i seksuolog Dominik Haak
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
się ten artykuł?