Przejdź do treści

„Seksualność twojego dziecka nie należy do ciebie, tylko do niego. Co nie znaczy, że możesz iść na wagary z rodzicielstwa” – ostrzega psycholożka

Kobieta rozmawia z nastoletnią córką przy stole
"Seksualność twojego dziecka nie należy do ciebie, tylko do niego. Co nie znaczy, ze możesz iść na wagary z rodzicielstwa" - pisze psycholożka/ Pexels, fot.Karolina Grabowska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
Orgazm pochwowy bez tabu
Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

„Większość ludzi w jakimś momencie swojego życia podejmuje aktywność seksualną. Więc, o ile nie chcesz się oszukiwać i próbować żyć w iluzji, to trzeba przyjąć ten fakt” – napisała o seksualności dzieci Tosia Kopyt na swoim profilu na Instagramie. Psycholożka wyjaśniła, w jaki sposób mądrze rozmawiać z nastolatkiem o seksie i rzetelnie wspierać go w wejściu w dorosłość. 

„Rodzice najczęściej nie mają w temacie seksu żadnych wzorców”

Stało się. Twoje dziecko weszło w wiek, w którym zaczęło odkrywać świat seksualności. Wielu rodziców jednak nie wie, w jaki sposób sobie z tym poradzić. Dorośli często nie potrafią rzetelnie przekazywać wiedzy o seksie, ponieważ sami nigdy nie uzyskali odpowiedniego wsparcia w tym temacie od własnych rodziców. Problem ten podjęła na swoim profilu na Instagramie Tosia Kopyt.

„Pomyślałam sobie, że rodzice najczęściej nie mają w tym temacie żadnych wzorców. Ich rodzice nie mówili nic albo niewiele. Nawet w filmach to niezbyt częsty motyw, taka naprawdę fajna rozmowa rodzica i nastolatka. A nawet jeśli, to przecież tylko fragment” – napisała.

Psycholożka prowadząca w mediach społecznościowych profil „WDŻ dla zaawansowanych” zapytała, jakie wzorce otrzymali jej obserwatorzy. Jak się okazało, wiele osób miało „doświadczenie ogromnego rozdźwięku rodzicielskich komunikatów”.

Młodzi mieszkają razem, ale gdy przyjeżdżają w odwiedziny, to muszą mieć osobne pokoje. Uprawiają seks, rodzice to wiedzą, bo np. wiedzą o antykoncepcji, ale na wyjazd i tak trzeba kupić drugi namiot. Mnóstwo takich historii. Albo najpierw: 'Nie będziesz mi się p*szczać gdzie popadnie’ (wypowiadane przy pierwszym chłopaku, często gdy jeszcze przez długi czas do niczego nie dojdzie), a kilka lat później: 'Gdzie moje wnuki?’. Albo: 'Mój dom, moje zasady!’, a potem narzekają, że młodzież traktuje dom jak hotel. No skoro sami powiedzieli, że to nie jest ich dom? No więc tak nie polecam” – dodała ekspertka.

Specjalistka wyjaśniła, że warto zgłębić to, czego się obawiamy. Jak tłumaczyła, można porozmawiać z nastolatkiem o zabezpieczeniu, zdrowych relacjach i asertywności, zaproponować mu książkę lub zapisać na kurs, psychoterapię czy warsztaty z edukacji seksualnej. Zaznaczyła, że najważniejsze jest przede wszystkim wsparcie dziecka i zapewnienie go, że z problemami czy wątpliwościami może zawsze przyjść do nas po pomoc.

„Rodzicu, jeśli pytasz mnie, jak to zrobić, żeby twoje obawy nie obciążały dziecka, to pierwsze, co ci powiem, to gratulacje, bo zrobił_ś już kawał roboty. A dalej, że ono nie potrzebuje wsparcia od nieomylnego robota, tylko od ciebie – człowieka z emocjami. I 'po prostu’ bądź w szczerym i nieoceniającym kontakcie” – dodała.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Edukację seksualną zacznij w swoim domu! Psycholożka wyjaśnia, jak się za to zabrać

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

„Większość ludzi w jakimś momencie swojego życia podejmuje aktywność seksualną. Wiec, o ile nie chcesz się oszukiwać i próbować żyć w iluzji, to trzeba przyjąć ten fakt. A teraz napiszę coś jeszcze trudniejszego: seksualność twojego dziecka nie należy do ciebie, tylko do niego. Co nie znaczy, że możesz już iść na wagary z rodzicielstwa” – podkreśliła Tosia Kopyt.

Psycholożka zaznaczyła, że różnorodne emocje związane z wejściem dziecka na drogę seksu są jak najbardziej naturalne i w porządku. I warto ich posłuchać.

„A jak to było z tobą? Czy naprawdę jako nastolatek myślał_ś tylko o jednym, był_ś nieodpowiedzialn_ i kompletnie nieświadom_ wszelkich możliwych zagrożeń? Jeśli nawet tak to teraz oceniasz, to jaka postawa dorosłych byłaby dla ciebie wspierająca? Jeśli twoi rodzice milczeli na temat seksualności, to jak ci z tym było? Co im wyszło, a co nie? Co warto naśladować, a czego unikać? Pamiętaj jednak przy tym, że twoje dziecko nie jest tobą i może mieć inaczej” – dodała.

Kopyt tłumaczyła, że wiele zależy także od relacji, jaką zbudowaliśmy z dzieckiem. Jeśli od pierwszych lat rozmawialiśmy z nim o ciele, relacji i bliskości, to są to już pierwsze fundamenty. Jeśli nie, to bez obaw – nigdy nie jest za późno na rozmowę.

„Choć raczej będzie trudniej i może to wymagać więcej czasu. Nie zostawiaj więc tego tematu na wieczór przed wyjazdem dziecka na pierwsze samodzielne wakacje. Możesz szczerze powiedzieć, że żałujesz, że nie rozmawia_ście otwarcie wcześniej i że wiesz, że może być dziwnie, ale bardzo chcesz, żeby temat seksualności jednak się między wami pojawił. Jeśli twój nastolatek zacznie mówić, słuchać, staraj się nie oceniać” – napisała.

I dodała, by nie zastanawiać się nad tym, czy dziecku należy zakazać, czy pozwolić na seks lub po prostu o nim żartować dla rozluźnienia atmosfery. Przede wszystkim trzeba rozmawiać.

„Nie jesteś w stanie powstrzymać swojego dziecka przed podjęciem aktywności seksualnej. To nie znaczy, że na wszystko masz się zgadzać, ale są lepsze argumenty niż 'nie, bo nie’, 'nie, bo jesteś za młod_’ albo 'nie, no bo jak to tak?’. Żarty, które są zamiast zwyczajnej rozmowy, zazwyczaj wcale nie rozluźniają atmosfery, a pozwalanie na wszystko w milczeniu też nie jest wspierające. To, co jest wspierające, to otwarta rozmowa, brak oceniania i bezwarunkowe wsparcie” – zaznaczyła.

Kopyt w dalszej części swojego wpisu wysunęła jeszcze jeden argument, przez który rodzicom trudno jest zaakceptować fakt, że młodzi zaczynają uprawiać seks.

To oznaka 'wyfruwania z gniazda’, może budzić emocje z własnym przemijaniem albo z… własnym dojrzewaniem. Wkraczanie w ten obszar budzi też obawy dotyczące możliwości skrzywdzenia dziecka lub tego, że ono kogoś skrzywdzi. Nie jesteśmy w stanie uchronić naszych dzieci przed wszystkim, ale możemy jako priorytet ustawić relację z nimi, by być wsparciem – cokolwiek się zdarzy” – podsumowała.

WDŻ dla zaawansowanych

WDŻ dla zaawansowanych to instagramowy profil prowadzony przez psycholożkę szkolną, edukatorkę seksualną i nauczycielkę Tosię Kopyt. „Chcę wspierać w dostępie do rzetelnej edukacji seksualnej, a rodziców w trudnych rozmowach” – tak sama o sobie pisze. Jej profil obserwuje ponad 32 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża

HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

Dr Marcin Mika: Pacjentki onkologiczne boją się pytać o seksualność. Nie chcą usłyszeć: „Leczy pani raka, a pyta o seks?”

Tydzień Seksualności Sekson / gettyimages

Trwa Tydzień Seksualności z Projektem Sekson. Mamy patronat medialny!

Gang Weneraków z Przychodni Stonewall / mat. prasowe

„Gang weneraków. Złap je wszystkie!”. Nietypowa akcja poznańskiej przychodni

Wakacje z partnerem – co zrobić, by były pełne wrażeń i namiętnych nocy? Podpowiada sex coacherka, Marta Niedźwiecka

„Syn chciał mi podziękować, że 'robiłam seks z tatą'”. Aleksandra Żebrowska rozbrajająco o tym, jak uświadamia swoje dzieci

Błędne przekonania dotyczące seksu / pexels

Błędne przekonania, które nie pozwalają cieszyć się seksem. „Zwykle podszyte są lękiem, brakiem wiary w siebie i w kogoś” – mówi psycholożka

para na kanapie

Czy można być niewiernym… genetycznie? Rozwiewamy wątpliwości

porno

„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks

„Wstawiłeś zmywarkę?”, „powinnaś schudnąć” albo „ostatnio robiłaś to lepiej”. Są zwroty, których nie powinniśmy używać w łóżku!

Kobieta z kwiatkiem

Masturbacja jest fantastyczna! Poznaj 7 zdrowotnych powodów, dla których warto pobawić się samej ze sobą

Kobieta i mężczyzna w łóżku

Mity o seksie oralnym, które powinny wreszcie zostać obalone

Mężczyzna i kobieta. Przytulają się

Nie tylko nieudawany orgazm…Poznaj łóżkowy savoir-vivre!

Zamiast przyjemności odczuwasz ból w trakcie seksu? Zobacz, o czym to może świadczyć

Majówka w pełni, czas pomyśleć więcej o… seksie. Ta prosta metoda pozwoli ci skupić zmysły na tym, czego naprawdę doświadczasz

Seks oralny a higiena. Jak pogodzić jedno i drugie?

Aleksadra Hirszfeld

Aleksandra Hirszfeld: Polki, fantazjując, często myślą o kolorach i zapachach [WIDEO]

"Tylko nie zajdź w ciążę!". Katarzyna Koczułap wyjaśnia, jakie skutki może mieć powtarzanie takich słów nastolatkom

„Tylko nie zajdź w ciążę!”. Katarzyna Koczułap wyjaśnia, jakie skutki może mieć powtarzanie takich słów nastolatkom

Bezpieczna seksualność / pexels

„Wiesz, co jest naprawdę seksowne? Wiedza!” Już niedługo 7. Ogólnopolska Studencka Konferencja Seksuologiczna „Bezpieczna Seksualność”

„Orgazm może być wywołany nawet przez pocieranie nóg, napinanie mięśni czy samą fantazję”. Czy jest możliwy orgazm bez seksu, mówi edukatorka seksualna Weronika Jóźwiak

Seks po porodzie. Jak się za niego zabrać? Podpowiada seksuolożka Marta Niedźwiecka

8 rzeczy, które chciałabyś wiedzieć o lubrykantach / Getty Images

8 rzeczy, które chciałabyś wiedzieć o lubrykantach

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

×