4 min.
Siarka – właściwości, niedobór i nadmiar, źródła w diecie

Siarka/iStock
21.05.2022
8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks
21.05.2022
Choroby, leki, a także hormony. Co jeszcze niszczy twoje życie seksualne?
21.05.2022
Zastanawiasz się nad założeniem aparatu ortodontycznego? Opowiem ci, jak to jest
21.05.2022
Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?
21.05.2022
Jak odpocząć w czasie krótkiego wyjazdu? Podpowiadamy!
Siarka to pierwiastek o wyjątkowych właściwościach. To właśnie dzięki siarce skóra wygląda zdrowiej, włosy są lśniące i mocne, a paznokcie nie łamią się tak szybko. Siarka to nie tylko „pierwiastek piękna”, ale także związek działający przeciwzapalnie. Siarka organiczna (metylosulfonylometan msm) jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jakie są konsekwencje niedoboru siarki? I jakie są najlepsze źródła tego pierwiastka?
Spis treści
Co to jest siarka?
Siarka (S) to pierwiastek z grupy niemetali, tworząca m. in. takie związki jak kwas siarkowy, siarkowodór, dwutlenek siarki. Jest słabo rozpuszczalna w wodzie. Występuje w licznych minerałach, a także złożach węgla kamiennego i ropy naftowej, zawierających obumarłe tkanki roślinne i zwierzęce.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Rola siarki w organizmie
Siarka organiczna to pierwiastek wchodzący w skład ważnych dla funkcjonowania organizmu enzymów, hormonów i białek strukturalnych. Najważniejsze właściwości siarki są następujące:
- wchodzi w skład aminokwasów (m.in. cysteiny, cystyny, metioniny, tauryny)
- wchodzi w skład witaminy B1 i biotyny
- wchodzi w skład heparyny, insuliny
- wchodzi w skład przeciwutleniaczy takich jak kwas liponowy czy glutation – wewnętrzny antyoksydant odgrywający główną rolę w procesach detoksyfikacji organizmu
- stanowi istotny składnik keratyny – białka budulcowego włosów, paznokci i skóry.
Dzienne zapotrzebowanie na siarkę
Nie zostało ustalone dobowe zapotrzebowanie na siarkę. Przyjęło się uważać, że jeśli dieta dostarcza optymalnych ilości białka (około 1 g białka/ kg m. c.), dostarcza też odpowiednich ilości siarki.
Zwiększone zapotrzebowanie na siarkę
Zwiększone zapotrzebowanie na siarkę wykazują nałogowi palacze papierosów, mieszkający na terenach o wysokim zanieczyszczeniu środowiska. Ponadto wyższe zapotrzebowanie na siarkę wykazują osoby z zatruciem metalami ciężkimi (rtęć, ołów, kadm).
Źródła siarki w diecie
Siarkę zawierają przede wszystkim produkty zwierzęce bogate w aminokwasy siarkowe:
- mięso
- ryby
- jaja
- mleko i jego przetwory
W mniejszych ilościach siarka występuje w nasionach roślin strączkowych, a także roślinach bogatych w siarczki, m.in. warzywach kapustnych i cebulowych.
Dostępna jest organiczna siarka w tabletkach (msm). Co to jest msm? To metylosulfonylometan, czyli postać organiczna siarki występująca w organizmie człowieka, a także produktach spożywczych.
Zastosowanie kąpieli siarczkowych
Kąpiele siarczkowe to popularna forma terapii z wykorzystaniem siarki. Kąpiel polega na zanurzeniu całego ciała lub wybranych jego partii w kąpieli o temperaturze 35 – 37 stopni, zawierającej solankę siarki z uwalniającym się siarkowodorem. Taka kąpiel ma charakterystyczny odcień – lekko żółtawy. Kąpiele siarczkowe wykonywane są przede wszystkim w uzdrowiskach, w których występują naturalne źródła wody leczniczej zawierającej siarkę. Możliwe jest także wykonanie w domu kąpieli – wystarczy zaopatrzyć się w siarkę do kąpieli. Gdzie kupić ten specyfik? Siarka do kąpieli dostępna jest w aptekach czy sklepach z naturalnymi preparatami.
Wskazania do wykonania kąpieli siarczkowych są następujące:
- stany zapalne skóry (atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry)
- reumatoidalne zapalenie stawów (zastosowanie siarki na stawy wynika z jej właściwości przeciwzapalnych)
- choroby układu oddechowego (przewlekłe stany zapalne oskrzeli, płuc czy krtani)
- dna moczanowa
- miażdżyca
- cukrzyca
- dyskopatie
- stany pourazowe.
Niedobór siarki w organizmie
Zbyt niski poziom siarki w organizmie oznacza przede wszystkim osłabienie skóry, paznokci i stawów, wypadanie włosów. Mogą pojawić się zaburzenia pracy wątroby, przygnębienie czy pogorszenie nastroju. Osoby z niskim poziomem siarki w organizmie mogą odczuwać chroniczne zmęczenie.
Nadmiar siarki w organizmie
Nie określono skutków nadmiaru siarki w organizmie. Pierwiastek ten nie wykazuje toksycznego działania, a jej nadmiar usuwany jest wraz z moczem.
Bibliografia:
Kuciel – Lewandowska J. i in., Siarka w medycynie i kosmetologii; Kosmetologia estetyczna, 6/2017
Udostępnij ten artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

15.05.2022
„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

15.05.2022