Przejdź do treści

Superfoods przy PCOS. Które produkty warto włączyć do swojej diety?

Cytrusy
Superfoods przy PCOS. Które produkty warto dodać do swojej diety?/ Unsplash, fot. Haley Lawrence
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie tylko leczenie farmakologiczne, ale również odpowiednia dieta przy PCOS jest szczególnie ważna. „Superfoods to takie produkty, które można określić jako wyjątkowo cenne w danym schorzeniu” – zaznacza na swoim profilu na Instagramie dietetyczka kliniczna Roksana Jurczak-Amroziewicz. 

Superfoods przy PCOS

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jedną z często występujących chorób endokrynologicznych diagnozowanych u kobiet. Do objawów choroby można zaliczyć trądzik, brak energii czy zanik miesiączki spowodowany obecnością męskich hormonów – androgenów, a także szybki przyrost masy ciała. Objawy te można złagodzić farmakologicznie lub poprzez aktywność fizyczną. Szczególnie ważna jest również odpowiednia dieta, bogata w produkty organiczne oraz dużą ilość warzyw i owoców. Temat ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie dietetyczka kliniczna Roksana Jurczak-Amroziewicz.

Superfoods to takie produkty, które można określić jako wyjątkowo cenne w danym schorzeniu lub ogólnie wyjątkowo zdrowe – zaznacza ekspertka.

Które z nich warto wprowadzić do diety przy PCOS? Specjalistka wymienia:

  • Herbata miętowa – działa antyandrogenowo, obniża poziom wolnego testosteronu, a przy dłuższym stosowaniu redukuje objawy hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia – przyp. red.).
  • Owoce cytrusowe – źródło inozytolu. Inozytol poprawia insulinowrażliwość i tolerancję glukozy. Wpływa korzystnie na równowagę hormonalną, owulację i płodność kobiet (m.in. obniża prolaktynę, LH i stosunek LH/FSH, a także zmniejsza poziom DHEAS i testosteronu, a podwyższa SHBG i poziom progesteronu po owulacji.
  • Brokuły – źródło błonnika, kwasu foliowego, wapnia i inozytolu. Spożycie brokułów wpływa na poprawę metabolizmu estrogenów. Ponadto korzystnie wpłynie na insulinowrażliwość, masę ciała i płodność.
  • Siemię lniane – kwasy omega 3. Siemię lniane dostarcza nam składników przeciwzapalnych, jednocześnie poprawia wrażliwość insulinową. Również może wpływać na obniżenie poziomu DHEAS, a także testosteronu.
  • Tłuste ryby morskie – źródło witaminy D i kwasów omega-3. Niedobór witaminy D wiąże się z wyższym poziomem androgenów, zaburza równowagę hormonalną i nasila objawy PCOS. Witamina D jest witaminą płodności, poprawia insulinowrażliwość, reguluje cykle miesiączkowe i korzystnie wpływa na owulację. Warto zadbać o jej właściwy poziom.
cynamon

Kontrola masy ciała

Kobiety chorujące na PCOS często jako pierwszy objaw zgłaszają szybki przyrost kilogramów. U ponad 50 proc. kobiet zmagających się z PCOS stwierdza się otyłość lub nadwagę. W wielu przypadkach chorobie towarzyszy insulinooporność, czyli obniżona wrażliwość organizmu na działanie insuliny, hormonu odpowiedzialnego za regulację poziomu cukru we krwi. Z tego powodu chorym zaleca się zrzucenie kilku kilogramów, co korzystnie wpłynie na wydzielanie insuliny. Dzięki temu poprawi się również ogólne samopoczucie oraz regulacja cyklu miesiączkowego.

Sandra Kubicka cieszy się z przełomu w leczeniu PCOS. „Nie poddawajcie się! Ja też się nie poddałam!”/Instagram

Hormonodietetyka

Za profilem na Instagramie „Hormonodietetyka” stoi Roksana Jurczak-Amroziewicz. Dietetyczka kliniczna i nauczycielka akademicka dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych, poruszając najczęściej tematy związane z gospodarką hormonalną oraz dietą dla płodności.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.