Przejdź do treści

Świeczki zachowaj na romantyczny wieczór. Oto, co powinnaś mieć w domu podczas wichury

Dzieci z latarkami
Świeczki zachowaj na romantyczny wieczór. Oto, co powinnaś mieć w domu podczas wichury/ Pexels, fot. Tima Miroshnichenko
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Zazwyczaj ilość rzeczy napędzanych prądem, które nas otaczają, odkrywamy dopiero, kiedy brak fazy w gniazdku krzyżuje nasze plany. Życie bywa przewrotne, a sytuacje długotrwałych przerw w dostawie prądu zdarzają się coraz częściej” – pisze na swoim profilu na Instagramie Jan Świtała. Ratownik medyczny wyjaśnił, w co warto się zaopatrzyć na wypadek awarii prądu. A te w ostatnim czasie bywają częste z powodu nawiedzających nasz kraj potężnych wichur. 

Bez prądu tysiące osób

„Jak tam? Wieje? Są przerwy w dostawach energii elektrycznej? Mam szczerą nadzieję, że nikomu z was nic się nie stało, a wasz dobytek nie zaczął latać. Bo doniesienia z Polski są raczej średnie

Tymi słowami rozpoczął wpis na swoim profilu na Instagramie Jan Świtała. Ratownik medyczny, znany w mediach społecznościowych jako „Yanek43”, odniósł się do wydarzeń z ostatnich dni, kiedy przez Polskę przeszły potężne wichury. W wyniku silnego wiatru, jaki nawiedził nasz kraj i spowodował ogromne zniszczenia oraz awarie energetyczne, bez prądu zostały tysiące osób.

„Mimo wszystko żyje nam się zajebiście – maszyny gotują nam wodę, maszyny myją nasze naczynia, czy piorą nasze rzeczy. Zazwyczaj ilość rzeczy napędzanych prądem, które nas otaczają, odkrywamy dopiero, kiedy brak fazy w gniazdku krzyżuje nasze plany.

Życie bywa przewrotne, a sytuacje długotrwałych przerw w dostawie prądu zdarzają się coraz częściej” – dodaje Świtała.

Co ze sobą zabrać do szpitala?

W co zaopatrzyć się podczas awarii prądu?

To niestety nie koniec pogodowych anomalii, a nad kraj suną dwa kolejne, potężne niże – Antonina i Bibi. Niebezpieczna pogoda ponownie więc może wiązać się z przerwami w dostawach prądu. Na podobne momenty warto przygotować sobie pitną wodę, suchy prowiant i apteczkę pierwszej pomocy, ale nie tylko.

„Zadbaj o to, żeby mieć w swoim domu alternatywne źródło światła. Po jednej sztuce dla każdego domownika, plus jedną „latarnię” – coś, co pozwoli oświetlić na przykład duży pokój lub wnętrze piwnicy. Przyda się, gdy pozbawieni innych rozrywek będziecie grali w karty czy planszówki, oczekując na przywrócenie prądu przez pracowników pogotowia energetycznego. Jeśli mieszkasz w odosobnieniu od ludzkich skupisk i masz stosowne fundusze, dobrze jest zainwestować w jedną super mocną latarkę ręczną, na wypadek ewakuacji lub poszukiwań” – wymienia ratownik medyczny.

I dodaje, że choć latarki ładowane na USB są świetne, to nie zastąpią tych zasilanych na baterie. Zaznacza równie, by zaopatrzyć się w baterie, których zapas powinien zagwarantować każdej latarce 72 godziny pracy. Wiele osób na wypadek awarii zaopatruje się także w świeczki. Niestety nie jest to idealny pomysł.

„Jeśli myślałaś o świeczkach – to super, w moim mieszkaniu mamy ich zgrzewkę, ale osobiście uważam, że w sytuacjach krytycznych będą raczej „urozmaiceniem” niż czymś, na czym można polegać” – wyjaśnia autor wpisu.

To jednak nie koniec niezbędnych rzeczy, które mogą być bardzo pomocne. Świtała podkreśla, że warto także nabyć małe radio.

„Historia pokazała wielokrotnie, że kiedy wszystko pada, rozgłośnie radiowe (mające własne źródła zasilania) pozostają najdłużej źródłem informacji i kontaktu ze światem” – dodaje.

Kim jest Yanek43?

Jan Świtała to 26-letni ratownik medyczny, prowadzący na Instagramie profil o nazwie „Yanek43”, który obserwuje ponad 101 tys. osób. Mężczyzna przedstawia na nim rzeczywistość pracy w polskiej ochronie zdrowia. Ratownik obnaża niedostatki systemu i nierzadko komentuje je w mocnych słowach. Ostatnimi czasy najwięcej uwagi poświęca problematyce związanej z pandemią koronawirusa.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Janek (@yanek43)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.