Przejdź do treści

Świerzb – początkowe stadium, objawy, leczenie. W jaki sposób można zarazić się świerzbem?

Kobieta chora na świerzb ze zmartwioną miną drapie się po dłoni.
Syda Productions/ AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
uśmiechnięta dziewczyna
Co na zmarszczki, gdy masz 20, 30, 40, 50, 60 lat…?
termofor
Masz bolesne miesiączki? Poznaj 6 sposobów na złagodzenie bólów menstruacyjnych
„Wiele przepłakałam, bo straciłam najważniejszą część wyglądu każdej kobiety. Teraz wiem, że nie jestem z tego powodu gorsza”. Kobiety pokazują, że mimo łysienia czują się atrakcyjne
Zdrowy obiad za dychę
Przepisy na zdrowy obiad do 10 złotych!
3 problemy ze skórą głowy

Świerzb to zakaźna choroba skóry wywołana przez świerzbowca ludzkiego, pasożyta z rodziny roztoczy. Można się nim zarazić poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub należącymi do niego przedmiotami. Trudno zauważyć początkowe stadium choroby, ponieważ drążone przez pasożyty tunele, podobnie jak rozmiary samych roztoczy, są niewielkie.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Choć zakażenie świerzbem przebiega bezobjawowo, chory może zarazić osoby z najbliższego otoczenia. Dlatego leczeniem obejmuje się wszystkich, którzy mieli z nim styczność. Terapia trwa około dwóch tygodni. Stosuje się maści o działaniu miejscowym, leki przeciwhistaminowe i preparaty łagodzące świąd.

Co to jest świerzb?

Świerzb (łac. scabies) jest zakaźną chorobą skóry wywołaną przez świerzbowca ludzkiego (łac. sarcoptes hominis), pasożyta z rodziny roztoczy. Można się nim zarazić poprzez bezpośredni kontakt z człowiekiem lub przedmiotami, których używał. Łatwo się nim zarazić, a jego charakterystycznym objawem jest uporczywy świąd.

Świerzbowiec występuje na całym świecie. Szacuje się, że zakażonych zostało blisko 300 milionów osób w różnym przedziale wiekowym. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w rejonach przeludnionych i wśród ludzi żyjących w złych warunkach sanitarnych.

Czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu jest obniżona odporność, wyniszczenie organizmu spowodowane ciężkimi chorobami oraz choroby psychiczne. Osoby z tymi schorzeniami są narażone na świerzb norweski. Jest to jedna z cięższych odmian klasycznego świerzbu. Jej cecha charakterystyczna to grube, nawarstwione strupy i zrogowaciałe zmiany skórne.

kobieta, drapiąca się po ręce

Zakażenie świerzbem

Zakażenie świerzbem przebiega bezobjawowo, ponieważ okres inkubacji pasożyta wynosi około 3 tygodni. Później przeistacza się w dojrzałego osobnika. Ten czas jest potrzebny samicy na wydrążenie tuneli w ludzkim naskórku. Robi to nocą, składając po 2–3 jaja w ślepo zakończonych norkach o długości kilku milimetrów. Choć sama ginie, zdąży znieść wystarczająco dużo jaj, aby wykluły się z nich larwy, które z czasem przybiorą postać dorosłych osobników. Mimo że pasożyty są niedostrzegalne gołym okiem, o ich obecności świadczy świąd, który nasila się na skutek rozgrzania ciała.

Objawy początkowe świerzbu

Początkowym objawem świerzbu jest świąd. Inne symptomy pojawiają się później. Są to zazwyczaj zmiany skórne o charakterze grudek, guzków lub pęcherzyków zlokalizowanych na palcach u rąk, na nadgarstkach, w zgięciach fałdów skórnych oraz na tułowiu i narządach płciowych u dorosłych. U dzieci świerzb umiejscawia się często na podeszwach stóp i dłoniach. Zakażenie omija jedynie okolice łopatek i twarzy.

Nory świerzbowcowe są dla człowieka na ogół niezauważalne. Żeby je dostrzec, smaruje się skórę nalewką jodową, ponieważ luźne komórki warstwy naskórka obficie chłoną jod. Dzięki temu można je bardziej uwidocznić.

Zobacz także

Świerzb – objawy rozwiniętego zakażenia

W wyniku intensywnego drapania mogą pojawić się przeczosy przypominające wyglądem linijne ubytki lub nadkażenia bakteryjne powstałe na skutek dotykania skóry nieumytymi rękami. W takich sytuacjach podaje się zakażonemu antybiotyk, który powstrzyma dalszy rozwój infekcji. Złagodzenie stanu zapalnego jest konieczne, ponieważ na skutek wtórnych zakażeń bakteryjnych może dojść do niewydolności nerek lub gorączki reumatycznej, która jest niebezpieczna.

Diagnostyka i leczenie świerzbu

Rozpoznanie świerzbu ustala się na podstawie charakterystycznych zmian i wywiadu ogólnego przeprowadzonego z pacjentem. U niektórych chorych pomocne jest mikroskopowe badanie zeskrobin naskórka, mimo że ich wynik nie zawsze jest jednoznaczny. Skórę chorego można też oglądać pod dermatoskopem.

W leczeniu świerzbu stosuje się maści o działaniu miejscowym. Lekiem z wyboru jest 1% roztwór permetryny stosowany jednorazowo. Do tej pory był on skuteczny w niemal wszystkich rozpoznanych przypadkach. Profilaktycznie można się nim posmarować jeszcze po 2 tygodniach. Przy świerzbie stosuje się również inne preparaty: maści na bazie siarki i dziegciu, kremy zawierające estry kwasu benzoesowego w oleju parafinowym oraz maści krotamitonowe.

Leczeniu muszą być poddane wszystkie osoby z najbliższego otoczenia chorego. Bieliznę i pościel, której używał chory, należy uprać i wyprasować. Nie wolno jej nosić przez najbliższe dwa tygodnie, dopóki nie nabędzie się pewności, że choroba nie powróci ponownie.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

S. Jabłońska, T. Chorzelski, Choroby skóry – dla studentów medycyny i lekarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. V, Warszawa 2002, s. 95–98.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

istockphoto.com

Masz trądzik? Wszystkiemu winne może być to, co jesz!

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto

Wrastające włoski po depilacji? Dermatolook wyjaśnia, jak zlikwidować ten dokuczliwy problem

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

Chcesz mieć zdrową skórę? Utrzymuj stabilny poziom cukru. Radzi autorka bloga Natura Pod Lupą

Zajady – jak powstają? Poznaj 5 głównych przyczyn

Masz cerę naczynkową? Zobacz, dlaczego fotoprotekcja jest dla ciebie tak ważna! Ostrzegają dermatolożki z Dermatolook

Kompleksy i historie, które kryją się za nimi. Seria zdjęć „Rock Your Body” pokazuje, jak odważna jest prawda

Chcesz mieć piękną i zdrową skórę? Oto produkty, które powinny lądować na twoim talerzu

Jak zmienia się skóra w trakcie menopauzy? Tłumaczy kosmetolożka Joanna Skrzypczak

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

Czerniak – 8 rzeczy, których możesz o nim nie wiedzieć

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

Nagietek – kwiat, który nie tylko leczy, koi i pielęgnuje skórę. Jakie są jego magiczne właściwości i jak zrobić nagietkową maść? Tłumaczy autorka bloga Natura Pod Lupą

Pani Łuska: zaakceptowałam łuszczycę, żeby mi się lepiej żyło

Hello my Hero. Dominika Jeżewska, Pani Łuska: zaczęłam widzieć więcej szczęścia w łuszczycy, bawić się nią i doceniać, że dzięki niej dbam o wiele bardziej o swój organizm

cellulit

Cellulit – da się go pokonać?

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

dzieci przedszkole

Pracujesz z dziećmi? Sprawdź, jakie badania zrobić i na co się szczepić, by nie chorować

maliny

„Olej z pestek malin – stanowczo NIE dla ochrony UV”. Dermatolog ostrzega przed chwytem marketingowym

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

„Posiadanie na swej twarzy czegoś odmiennego daje mi siłę i nadzieję. Cieszę się, że jest coś, co mnie wyróżnia, tańsze niż tatuaż” – mówi Anna, założycielka profilu NaTwarzyPL

dermatolog Agnieszka Kobyłka-Dziki

„Nam atopikom łatwiej jest walczyć i akceptować siebie, jak widzimy, że ludzie nie traktują nas inaczej”. Jesteś atopikiem? Sprawdź, na co musisz uważać

Kobieta przegląda się w lustrze

„Skóra jest bezpośrednim odbiorcą stresu. Stres może też pogorszyć łuszczycę, trądzik różowaty i wypryski”. Dermatolożka o wpływie stresu na skórę

Wiesz, jakiej ochrony słonecznej używać na promieniowanie UVA, a jakiej na UVB? I co to jest to PPD? Tłumaczy Ekspert Kosmetyczny