Przejdź do treści

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Szczepienie dziecka
Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca. "Zamówiliśmy pół miliona dawek" - zapewnia Adam Niedzielski/ fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szczepienia na COVID-19 dzieci w wieku od szóstego miesiąca życia do czterech lat rozpoczną się w naszym kraju 12 grudnia. „Do Polski dotarło blisko pół miliona szczepionek. Z racji, że obowiązuje schemat szczepienia trójdawkowy, dawek wystarczy dla blisko 168 tysięcy dzieci” – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepionka na COVID-19 dostępna dla dzieci od 6. miesiąca życia

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, program szczepień przeciw COVID-19 został rozszerzony o dzieci w wieku od pół roku do czterech lat. Szczepienie podstawowe dla najmłodszych składa się z trzech dawek szczepionki – dwóch podawanych w odstępie trzech tygodni i trzeciej dawki po ośmiu tygodniach od przyjęcia drugiej dawki.

„Do Polski dotarło blisko pół miliona szczepionek. Z racji, że obowiązuje schemat szczepienia trójdawkowy, dawek wystarczy dla blisko 168 tysięcy dzieci” – mówił szef resortu podczas czwartkowej konferencji prasowej.

I wyliczył, że populacja tej grupy wiekowej wynosi blisko 2 mln dzieci. Niedzielski dodał, że w nocy z 11 na 12 grudnia zostanie wystawionych ok. 1,9 milionów e-skierowań. Najmłodszych będzie można rejestrować na szczepienie od 12 grudnia poprzez Moje IKP, bezpośrednio w punktach szczepień bądź za pośrednictwem infolinii pod numerem 989.

„Do szczepienia kwalifikuje lekarz. Szczepienia będą wykonywane w 6,9 tys. punktach szczepień” – podkreślił minister.

Mali pacjenci otrzymają domięśniowo szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer. Iniekcja wykonywana będzie w udo lub ramię, w zależności od wieku i masy ciała dziecka.

Dziecko dostaje szczepionkę

„Dynamicznie rośnie liczba zachorowań na grypę”

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że według najnowszych prognoz apogeum nowej fali koronawirusa SARS-CoV-2 będzie miało miejsce pod koniec stycznia 2023 r.

„Maksymalna liczba zachorowań, którą odnotowujemy w tej prognozie, wynosi nieco powyżej 5 tysięcy. Co oznacza, że ta fala będzie porównywalna z falą wrześniową” – podkreślił.

I przypomniał, że COVID-19 nie jest obecnie jedynym zagrożeniem epidemicznym.

„W ostatnich miesiącach dynamicznie rośnie liczba zachorowań na grypę. Tygodniowo to aż 160 tys.” – powiedział Niedzielski i zaapelował do rodziców, by szczepili dzieci także na grypę.

Jak podaje ministerstwo, od września do końca listopada grypę rozpoznano u niemal 1,3 milionów Polaków, blisko połowę z nich stanowią dzieci. Z powodu zaostrzenia choroby do szpitali trafiło 4,2 tys. osób, a 60 proc. hospitalizowanych to dzieci. Resort podkreśla, że skuteczną formą profilaktyki przed grypą są szczepienia. Niestety w naszym kraju zaszczepiło się zaledwie 640 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.