Przejdź do treści

Szczepienia przeciw grypie refundowane dla dzieci i młodzieży. Jak skorzystać?

Szczepienia przeciw grypie refundowane dla dzieci i młodzieży
Szczepienia przeciw grypie refundowane dla dzieci i młodzieży / Zdjęcie: Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od poniedziałku szczepienia przeciw grypie są objęte 50-procentową refundacją dla osób niepełnoletnich. Taką zmianę zakłada nowa lista refundacyjna, która z początkiem miesiąca weszła w życie.

Szczepionki przeciw grypie z refundacją

Choć sezon infekcyjny dopiero się rozpoczął, już odnotowaliśmy rekord zakażeń i podejrzeń grypy. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że we wrześniu na grypę zachorowało 369,3 tys. osób. Eksperci prognozują, że szczyt zachorowań dopiero przed nami i tym samym zachęcają do profilaktyki, czyli do szczepień. Zalecane są one już od 6. miesiąca życia.

Do tej pory szczepionkę przeciw grypie bezpłatnie mogły otrzymać kobiety w ciąży oraz seniorzy w wieku 75+. Osobom, które skończyły 65 lat, oraz pacjentom w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi przysługiwała 50-procentowa refundacja tego preparatu. W tym roku pacjenci będą mieli zapewnioną szerszą refundację szczepień. Z początkiem listopada na refundację szczepień przeciw grypie mogą liczyć również dzieci.

Od 1 listopada wszystkie dzieci i młodzież od 6. miesiąca do 18. roku życia mogą skorzystać z 50 proc. refundacji ceny szczepionek przeciw grypie. Refundacja obejmuje zarówno szczepionkę domięśniową jak i donosową.

„Myślę, że donosowa będzie bardzo przyjazna dla dzieci. Zauważyliśmy, że jednym z powodów nieszczepienia było to, że trzeba było ukłuć się, wiele dzieci miało obawy” – mówiła w rozmowie z RMF FM profesor Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kierownik Kliniki Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, ordynator Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

Osoby uprawnione do bezpłatnych szczepień przeciw grypie nie potrzebują skierowania od lekarza. Wystarczy, że zgłoszą się do jednego z punktu szczepień i umówią dogodny termin wykonania iniekcji. Lista punktów wykonujących bezpłatne szczepienia na grypę jest dostępna na stronie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.

Dlaczego warto zaszczepić dzieci przeciw grypie?

Jak podkreśliła w rozmowie z RMF FM prof. Teresa Jackowska, co roku na grypę choruje 20-30 proc. dzieci, w porównaniu do 5-10 proc. dorosłych.

„Zaszczepienie już co piątego dziecka, zmniejsza ryzyko wystąpienia grypy wśród reszty populacji blisko o 50 proc.” – wyjaśniła. „Ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i wystąpienia groźnych powikłań pogrypowych jest najwyższe u najmłodszych, do ukończenia 5. roku życia” – dodała.

W aptekach pojawiła się szczepionka przeciw grypie w formie aerozolu. Sprawdź, co powinnaś o niej wiedzieć

Nowa lista leków refundowanych

Refundowane szczepienia przeciw grypie dla osób niepełnoletnich to niejedyna zmiana, jaką zakłada nowa lista refundacyjna. Do najnowszego obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dodano 57 produktów bądź nowych wskazań.

Dla 117 produktów wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu (od 0,01 zł do 2 926,37 zł). Dla 15 produktów podwyższono urzędowe ceny zbytu (od 1,88 zł do 1 134,00 zł).

Dla 324 pozycji w obwieszczeniu spadnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 452,70 zł). Dla 176 pozycji w obwieszczeniu wzrośnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 29,31 zł). Dla 382 produktów ulegną obniżeniu ceny detaliczne brutto (od 0,01 zł do 26,21 zł). Dla 49 produktów wzrosną ceny detaliczne brutto (od 0,02 zł do 29,31 zł).

Na nowej liście zabrakło 50 produktów bądź wskazań figurujących w poprzednim obwieszczeniu. Co ma związek z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych, upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub odmową refundacji.

Refundowane produkty dostępne są tylko w aptekach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.